کارهای ممنوعه قبل از خوابیدن | قبل از خواب چه کارهایی نباید انجام دهیم

کارهای ممنوعه قبل از خوابیدن | قبل از خواب چه کارهایی نباید انجام دهیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

امروزه بسیاری از مردم دچار اختلال خوب و ناراحتی خواب می باشند و علت آن را در بیمارها و یا استرس و غیره جستجو می کنند، در حالی که بی خوابی و اختلال خواب در بسیاری از مواقع نه تنها ناشی از بیماری نیست، بلکه به نحوه عملکرد و کارهایی مربوط می شود، که انسان قبل از خواب انجام می دهد.

در دنیای معاصر یکی از مشکلات و اختلالات شایع در میان مردم بی خوابی است، در نتیجه امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از افراد از قرص های آرام بخش و خواب آورد استفاده می کنند و یا برای داشتن خواب خوب و راحت به انجام کارهای مختلف روی می آورند. در حالی که در برخی مواقع مشکل بی خوابی و اختلال خواب مربوط به هیچ گونه بیماری و اختلال نیست و تنها به نحوه عملکرد و کارهایی مربوط می شود که انسان قبل از خواب انجام می دهد.

داشتن خواب خوب و راحت یک از شرط های اصلی سلامتی انسان می باشد. در زمان خواب ارگانیسم بدن انسان فعال می شود و به نوعی بازسازی و ترمیم می گردد و در نتیجه ارگانیسم بدن انسان جوان تر می شود. خواب خوب بر روی سیستم عصبی انسان، سیستم قلبی – عروقی و سیستم دفاعی تاثیر مثبتی دارد. در بین انسان های معاصر اختلالات خواب بسیار می باشد. که یکی از علل و دلایل اصلی آن، کارهای اشتباهی می باشد که انسان ها قبل از خواب انجام می دهند. از جمله کارهایی که دشمن یک خواب خوب و راحت می باشد، می توان به موراد زیر اشاره نمود:

1- قبل از خواب حمام نکنید. این کار سبب می شود، که حرارت بدن بیش از اندازه افزایش یابد و لذا انسان خوابش نمی برد. اگر می خواهید حمام کنید، حداقل یک و نیم ساعت قبل از خواب باشد.

2- قبل از خواب از تلفن، تبلت و کامپیوتر استفاده نکنید. چرا که نور آبی گجت ها در صفحه نمایش، سبب اختلال در ملاتونین (Melatonin) موجود در هورمون های خواب می شود.

3- چای نخورید، چرا که چای با کافئین سرشار می باشد و این سبب تحریک مغز می شود. همچنین چای دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است و این هم مانع از داشتن یک خواب خوب و راحت می شود. دانشمندان توصیه می کنند که قبل از خواب بهتر است، نصف لیوان آب نوشیده شود. چرا که نوشیدن آب مانع از بیماری انفارکت و سکته مغزی در خواب می شود.

4- قبل از خواب زیاد غذا نخورید؛ چرا که داشتن معده پر، یکی از دشمنان اصلی خواب راحت می باشد. اما توجه داشته باشید، که با شکم گرسنه هم نخوابید.

5- با کارهای فیزیکی و ورزش مشغول نشوید. فعالیت های فیزیکی انسان را سرحال می کند و در خون میزان هومون های آدرنالین یا پی نفرین (Epinephrine) و اندروفین (Endorphins) را افزایش می دهد. این امر هم مانع از آمدن خواب در انسان می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*