کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی | مراقبت های ویژه دوران عادت ماهانه

کارهای ممنوعه در دوران قاعدگی | مراقبت های ویژه دوران عادت ماهانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/25

دوران قاعدگی یکی از دوره های حساس برای خانم ها می باشد، در این دوران به علت تغییراتی که در ارگانیسم بدن زنان روی می دهد، خانم ها نیاز به مراقبت و توجه ویژه ای می باشند، به همین دلیل توصیه می شود، که خانم های محترم در دوران قاعدگی بسیار مراقب خود باشند و از انجام بسیاری از کارها غیر ضروری و مضر پرهیز نمایند.

در زمان قاعدگی در ارگانیسم بدن زنان تغییرات شدیدی روی می دهد. در این دوران تغییراتی در اندام های جنسی زنان، هورمون های زنانه، در برخی از زنان لخته شدن خون و غیره، تغییر در وضعیت سیستم عصبی زنان (زنان بسیار حساس و زود رنج می شوند)، تغییر در سیستم ایمنی بدن و غیره به وجود می آید.

به همین دلیل لازم است زنان در دوران قاعدگی از انجام دادن برخی از کارها پرهیز نمایند، از جمله آن ها عبارتند از:

1- در زمان قاعدگی از انجام دادن کارهای فیزیکی سنگین مانند تمرینات ورزشی و غیره باید پرهیز کرد. این حرکات سبب افزایش خونریزی در زنان می شود. اما اگری این کار ممکن نیست، لازم است، خانم ها در حد امکان این کارها را کمتر کنند. به طور کلی، کارهای فیزیکی سنگین سبب اختلال در قاعدگی زنان می شود و حتی می توان موجب قطع شدن کامل قاعدگی هم شود.

2- در زمان قاعدگی رفتن به استخر، حوض شنا، سونا، حمام، دریا و غیره توصیه نمی شود. چرا که در زمان قاعدگی دهانه رحم در مقایسه با سایر روزها خیلی بیشتر باز می باشد و در این شرایط احتمال سرایت انواع عفونت ها و باکتری های به دهانه رحم و سپس به داخل رحم می گردد. چرا که در سایر روزها در دهانه رحم ترشحاتی وجود دارد که این ترشح مانع از ورود باکتری ها و عفونت ها به داخل رحم می گردد. اما در زمان قاعدگی این ترشحات از بین می رود.

لذا در زمان قاعدگی ریسک ابتلا به انواع عفونت های رحمی در زنان بیشتر می باشد. این عفونت ها از طریق راه های جنسی وارد آب می شود و احتمال سرایت عفونت از آب بیشتر می باشد. تنها به این دلیل رفتن به استخر، حوض شنا و غیره در این دوران توصیه نمی شود.

3- استفاده از برخی داروها و قرص ها در زمان قاعدگی به ویژه قرص های هورمونی، آسپرین و دیگر قرص های رقیق کننده خون و غیره نتایج منفی به دنبال دارد. در مورد استفاده از این داروها لازم است با پزشک متخصص زنان مشورت کرد. در زمان قاعدگی استفاده شمع ها برای اپیلاسیون و برخی قرص ها که مخصوص واژن هستند هم توصیه نمی گردد. اما این قرص های درمانی را در موارد زیادی می توان به صورت تزریقی استفاده کرد.

4- عمل های جراحی که به صورت برنامه ریزی شده انجام می شود، البته نه عمل های جراحی سریع، بهتر است در زمان قاعدگی انجام نشود. چرا که در این دوران به علت تعییرات زیاد هورمونی در ارگانیسم بدن زنان، خون بسیار دیرتر لخته می شود و سبب خونریزی شدید و دیگر عوارض می تواند باشد. حتی درمان و جراحی دندان هم در دوران قاعدگی توصیه نمی شود.

5- در زمان قاعدگی باید از رژیم های لاغری دوری کرد و اگر رژیم لاغری دارید، باید آن را برای این دوره کنسل کنید.

6- در زمان قاعدگی برخی از کارهای زیبایی و آرایشی مانند فر کردن مو، لیفتینگ، رنگ کردن مو و غیره توصیه نمی شود. همانطور که می دانیم در زمان قاعدگی هورمون ها تغییر می کند و لذا این کارهای زیبایی و آرایشی نتیجه مطلوب را نمی دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3233
تعداد کل بازدیدها: 686866

نظرات کاربران

*