کارهای ممنوعه در افطار | توصیه های واجب برای افطار

کارهای ممنوعه در افطار | توصیه های واجب برای افطار

در ماه مبارک رمضان بسیاری از کارشناسان و متخصصان تغذیه برای افطار و سحر توصیه هایی زیاد انجام می دهند که برای سلامتی انسان مفید می باشد، از جمله آن کارهایی است که باید در افطار و سحر انجام شود، اما برخی از متخصصان تغذیه لیستی از کارهایی که در زمان افطار نباید انجام شود را تهیه کرده و به مردم توصیه می کنند از انجام دادن این کارها در زمان افطار پرهیز کنند.

کارشناسان و متخصصان تغذیه توصیه می کنند، در ماه مبارک رمضان برای افطار کردن از غذاهای خمیر به صورت داغ مصرف نکنید و همچنین افطار کردن با آب سرد را نیز توصیه نمی کنند. انجام دادن برخی از کارها در موقع افطار از دیدگاه متخصصان و کارشناسان تغذیه ممنوع می باشد، که از جمله آنها عبارتند از:

1- نان و مواد غذایی خمیر مانند را به صورت گرم نخورید:

به گفته کارشناسان، گرم خوردن نان و غذاهای خمیری دیگر موجب تحریک مری و دهان می شود و همچنین سبب اختلال در معده می گردد. همچنین حرکت روده ها را ضعیف می کند و در نتیجه موجب ایجاد یبوست می شود. به همین دلیل، نان تا حد امکان کم مصرف کنید و سعی نکنید آن را بسیار داغ بخورید.

2- با سرعت غذا نخورید، غذاهای آبکی و چای را در حال جوش و داغ نخورید:

در زمان افطار برخی از افراد به دلیل فشار گرسنگی سعی می کنند، به سرعت غذا بخورند. اگر شما هم این گونه غذا را تند می خورید، این عادت غذایی را ترک کنید. چرا که خوردن داغ چای و دیگر غذاهای آبکی مانند سوپ و ... ریسک ایجاد سرطان مری و دهان را بیشتر می کند.

کارهای ممنوعه در افطار | توصیه های واجب برای افطار

3- روزه خود را با آب سرد و یخ افطار نکنید:

وقتی در تمام طول روز گرسنه می مانیم، زمان عصر خواهی نخواهی گلو خشک می شود، در چنین زمانی دل انسان آب یخ می خواهد. اما متخصصان و کارشناسان تغذیه اعلام می کنند که، افطار کردن با آب سرد و آب یخ موجب آسیب دیدن بافت های سلولی در بدن انسان می شود و مقاومت آنها را کاهش می دهد.

4- استفاده از قهوه و چای سیاه را کمتر کنید:

به یاد داشته باشید که، قهوه و چای نیاز بدن به آب را تامین نمی کنند، اما چای و قهوه تپش قلب را افزایش می دهند و جای آب را پر نمی کند. به همین دلیل، در زمان افطار و سحر به نوشیدن آب برتری و ارجحیت دهید.

5- افطار را به دو بخش تقسیم کنید:

بعد از اینکه افطار کردید، بدن را با حجم زیادی از غذا روبرو نکنید، به جای آن افطار را به دو مرحله تقسیم کنید. بعد از اینکه با آب و خرما روزه خود را افطار کردید، به خوردن غذاهای سبک مانند سوپ اولویت و برتری دهید و بعد از مدتی غذای اصلی را بخورید.

6- حتماً سحر بیدار شوید:

در ماه رمضان بیدار شدن برای سحری خوردن اگر چه سخت می باشد، اما بیدار شدن را فراموش نکنید و بدانید که سحری خوردن برکت آور است. اگر سحر بیدار شوید، در طول روز هم با انرژی خواهید بود و هم شاداب و سرحال خواهید شد.

7- با شکم گرسنه ورزش نکنید:

ورزش کردن با شکم گرسنه و خالی موجب کاهش میزان قند خون می شود. به همین دلیل اگر می خواهید ورزش کنید، بهتر است بعد از افطار باشد، بعد از افطار می توانید ورزش کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 887
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1966
تعداد کل بازدیدها: 92981


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)