کارهای ممنوعه بعد از غذا خوردن چیست؟ کارهایی که نباید بعد از غذا خوردن انجام دهیم

کارهای ممنوعه بعد از غذا خوردن چیست؟ کارهایی که نباید بعد از غذا خوردن انجام دهیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/16

انجام برخی کارها بلافاصه بعد از غذا خوردن نه تنها فائده ای ندارد بلکه می تواند برای سلامتی انسان مضر هم باشد، و حتی طبق نظر برخی از متخصصان انجام برخی از این کار می تواند منجر به سرطان هم شود، اما بسیاری از ما عادات ها غلطی داریم که بعد از غذا خوردن آن را انجام می دهیم. از این رو، در این مطلب شما را با کارهایی که بعد از غذا خوردن انجام آن برای سلامتی مضر می باشد، اشنا می کنیم.

بر اساس تحقیقاتی که از سوی پژوهشگران انجام شده است، کارهای که بعد از غذا برای سلامتی انسان مضر می باشند را نباید انجام داد. از جمله این کارها، عبارتند از سیگار کشیدن، خوردن میوه بعد از غذا، خوردن چای، ورزش کردن، و یا دویدن، حمام کردن، خوابیدن بلافاصله، نوشدن آب، دراز کشیدن، روابط جنسی داشتن می باشد.

1- سیگار کشیدن بعد از غذا:

بعد از غذا خوردن کشیدن سیگار بسیار زیان آور می باشد. چرا که بر اساس تحقیقات کشیدن یک عدد سیگار بعد از غذا، مانند این است که ده عدد سیگار کشیده اید. این وضعیت احتمال مبتلا شدن به بیماری مختلف را افزایش می دهد.

2- بعد از غذا میوه نخورید:

خوردن میوه بلا فاصله بعد از غذا، موجب می شود که معده با هوا پر شود. برای خوردن میوه لازم است یک ساعت قبل و یا 1 الی 2 ساعت بعد از غذا میل شود. که برای سلامتی مفید می باشد.

3- بعد از غذا چای نخورید:

خوردن چای بعد از غذا کار درستی نیست. اما بسیاری از مردم معمولا عادت به آن دارند. خوردن چای بعد از غذا، موجب دیر هضم شدن برخی از پروتئین ها، و حتی بی اثر و بی فائده شدن برخی دیگر از ویتامین ها می شود و یا برخی از ویتامین ها را از بین می برد. به ویژه کسانی که دارای کم خونی هستند باید به این مساله توجه داشته باشند، حداقل یک ساعت بعد از غذا چای بخورید. توجه داشته باشید که خوردن چای بعد از غذا آهن موجود در ترکیبات غذا را از بین می برد.

4- بعد از غذا ورزش نکنید:

ورزش کردن بعد از غذا به ویژه دویدن موجب می شود که هضم غذا در بدن به درستی انجام نشود. کسانی که می خواهند ورزش کنند حداقل یک ساعت بعد از غذا این کار را انجام دهند.

5- بعد از خوردن غذا حمام نروید:

بعد از خوردن غذا رفتن به حمام هم خوب نیست. چرا که این کار برای سیستم گوارشی انسان مضر می باشد.

6- بعد از غذا بلافاصله نخوابید:

خوابیدن بلافاصله بعد از غذا مضر می باشد. خوابیدن بعد از غذا خوردن ضمن ایجاد اختلال در سیستم گوارشی موجب ایجاد التهاب در روده ها می شود. و علاوه بر این موجب اضافه وزن انسان می گردد.

7- دراز کشیدن:

دراز کشیدن بعد از خوردن غذا و با معده پر ممکن است باعث شود مقداری غذا از معده به مری بازگردد و ریفلاکس ایجاد شود.

8- داشتن روابط جنسی:

ارتباط زناشویی نوعی استرس برای سیستم قلبی‌‌عروقی محسوب می‌شود. در مواردی نادر مشاهده شده فرد هنگام این عمل دچار سکته قلبی شده است. افراد دچار بیماری‌های پیشرفته قلبی یا کسانی که اخیرا دچار سکته قلبی شده‌اند، بهتر است تا ساعاتی پس از صرف غذا، از برقراری رابطه زناشویی خودداری کنند.

غذا خوردن به ویژه غذای سالم و متناسب برای سلامتی انسان بسیار مفید و لازم می باشد، اما برخی از ما بعد از غذا خوردن کارهایی انجام می دهیم که ضمن از بین بردن خواص و تاثیرات غذا، برای سلامتی هم مضر می باشد. پس بهتر است بعد از غذا خودن با رعایت چند اصل ساده، ضمن مراقبت از سلامتی خود، از فوائد و خواص غذاها هم بهره مند شویم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303031

نظرات کاربران

*