کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی

کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/09/26

با توجه به گسترش جمعیت در جهان و نیاز به تامین غذایی این انبوه جمعیت، دیگر روش های سنتی کشاورزی پاسخگو نبوده و سالهاست که کشورهای صنعتی و توسعه یافته از روش های نوین کشت و برداشت محصولات کشاورزی استفاده کرده اند. اخیرا نیز به واسطه ظهور فناوری های پیشرفته ارتباطی و مخابراتی و فناوری اطلاعات استفاده از این فناوری ها در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی نیز توسعه یافته است. در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز بواسطه پیشرفت ها و گسترش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و ظهور پدیده ای به نام اینترنت اشیا(Internet of Things/IoT) امکان ارتباطات گسترده تر و در لحظه فراهم شده است. فضا و فناوری های اینترنت اشیا در حوزه های متنوعی از جمله کشاورزی کاربرد و موارد استفاده دارد که در این نوشته به برخی از کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی پرداخته می شود.

کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی

در کشاورزی وجود سه عامل آب، خاک و هوا( شامل نور، دما و دیگر پارامتر) بیشتر از عوامل دیگر در رشد و پرورش محصولات کشاورزی تاثیرگذار است. استفاده از فناوری ها و دستگاه های اینترنت اشیا که امکان نظارت و مدیریت لحظه ای(Real time) بر این عوامل و شرایط را فراهم می کند و مهمترین این ابزارها و فناوری های اینترنت اشیا حسگرها/سنسور(Sensor) ها هستند، می تواند در استفاده بهینه از این سه منبع مهم برای رشد محصولات کشاورزی بسیار موثر باشد. در زیر برخی از کاربردهای فناوری ها و دستگاه های اینترنت اشیا که با کنترل و نظارت بر سه عامل آب، خاک و هوا به رشد و پرورش بهینه محصولات کشاورزی کمک می کند، ذکر می شوند:

  • اندازه گیری و کنترل میزان رطوبت خاک و آبیاری هوشمند حسب نیاز محصولات کشاورزی و با سنجش میزان آب مورد نیاز خاک
  • کنترل دقیق وضعیت هوا از حیث میزان نور، رطوبت موجود در هوا، آلودگی هوا، دمای هوا و غیره
  • کنترل کلیه عوامل از جمله رطوبت و دما به منظور پیشگیری از پدیدار شدن قارچ ها، آفت ها و دیگر مخرب های گیاهی.
  • استفاده از سیستم های ماهواره ای و فناوری ماشین به ماشین(M2M) به منظور هدایت خودکار ماشین آلات کشاورزی
  • استفاده از فناوری ها و راهکارهایی به منظور مقابله با فرسایش خاک ناشی از فشردگی و تعدد کشت
  • استفاده از فناوری های فعال ساز برای بهینه سازی مصرف کود و سم؛ یعنی فناوری هایی که میزان مواد معدنی موجود در خاک را سنجیده و نیاز به استفاده از انواع کود یا سم ها را به شما اعلان می کند.

کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی

همچنین استفاده از فناوری رشد گیاهان در آب(Hydroponic) نیازمند کنترل شرایط رشد گیاه است که استفاده از فناوری و دستگاه های اینترنت اشیا برای رسیدن به رسیدن به این هدف کمک می کند. نمونه ای از این دستگاه ها و ابزارهای اینترنت اشیا را در مقاله نمونه دستگاه ها، ابزارها و اپلیکیشن های اینترنت اشیا (به همراه فیلم)1 می توانید مطالعه و مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است که استفاده از اینترنت اشیا در لجستیک تجهیزات کشاورزی و بهینه سازی مدیریت محصولات کشاورزی سبب می شود که انتشار کربن ناشی از فعالیت کشاورزی کاهش یابد.

ضمن اینکه استفاده از ابزارها و فناوری های اینترنت اشیا در حیوانات مستقر در مزارع و مراتع می تواند به رصد و مدیریت لحظه ای دام ها و انجام اقدامات متناظر کمک کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353012

نظرات کاربران

*