کاربردها و مزایا و نقاط ضعف فیبر نوری

کاربردها و مزایا و نقاط ضعف فیبر نوری

در مقاله های فیبر نوری چیست، مواد تشکیل دهنده فیبر نوری و انواع آن کدامند؟ و نحوه انتقال و ارسال نور(داده ها) در فیبر نوری درخصوص فیبر نوری، انواع و نحوه ساخت و انتقال داده ها بوسیله فیبر نوری توضیح داده شد. فناوری فیبر نوری مزایایی نسبت به دیگر فناوری های اتصال و ارتباطات مخابراتی دارد و البته به دلیل خاص بودن این فناوری ممکن است محدودیت ها و معایبی در اجرا یا نحوه استفاده از آن داشته باشد. در این نوشته سعی می شود که ابتدا مزایا و معایب فیبر نوری و سپس موارد کاربرد و استفاده از فیبر نوری توضیح داده شود.

 

بطور کلی مزیت ها و برتری های فناوری فیبر نوری نسبت به دیگر فناوری ها و روش های ارتباطی و مخابراتی به شرح زیر هستند:

قیمت ارزان‌تر: هزینه اجرا و استفاده از فیبر نوری نسبت به سیم‌های مسی در مقیاس‌های بالا کمتر است. در واقع هزینه نسبت به مقیاس استفاده از فیبرهای نوری نسبت به کابل های مسی بالاتر است.

ظرفیت بالا: پهنای باند فیبر نوری به منظور ارسال اطلاعات به مراتب بیشتر از سیم مسی است؛ لذا فیبر نوری توانایی انتقال داده‌های بیشتری را دارد.

ارتقا آسان: با پیشرفت تکنولوژی در آینده می توان فقط لوازم الکترونیکی را ارتقا داد و کابل فیبر نوی سر جای خود بماند.

تضعیف کمتر سیگنال ها: تضعیف سیگنال های ارسالی در فیبر نوری به مراتب کمتر از سیم مسی است.

عدم تداخل یا اختلال ناشی از امواج الکترومغناطیسی: برخلاف سیگنال‌های الکتریکی در یک سیم مسی که از عبور جریان های الکتریکی در یک سیم متاثر شده و باعث اختلاف می شوند، عبور سیگنال‌های نوری در یک فیبر تأثیری بر فیبر دیگر نخواهد داشت و تداخل الکترو مغناطیسی نخواهیم داشت.

مصرف برق پایین: با توجه به این که سیگنال‌ها در فیبر نوری کمتر تضعیف می‌گردند، بنابراین می‌توان از فرستنده‌هایی با میزان برق مصرفی پائین نسبت به فرستنده‌های الکتریکی (که از ولتاژ بالایی استفاده می‌نمایند)، استفاده کرد.

اشتعال‌زا نبودن: با توجه به عدم وجود الکتریسته در فیبر نوری، امکان بروز آتش‌سوزی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

وزن سبک:  وزن یک کابل فیبر نوری به مراتب کمتر از کابل مسی هم‌رده‌آن است و این عامل در اجرا، نصب و نگهداری از کابل های فیبر نوری بسیار تاثیرگذار است.

انعطاف‌پذیری در کاربرد: با توجه به انعطاف‌پذیری فیبر نوری و قابلیت ارسال و دریافت نور از آنان، در موارد متفاوت نظیر دوربین‌های دیجیتال با موارد کاربردی خاص مانند عکس‌برداری پزشکی و لوله‌کشی و غیره استفاده می‌گردد.

بعد مسافت: از فیبر نوری می‌توان در ارتباط شبکه‌هایی که فاصله زیادی از هم دارند استفاده کرد (اتصال شبکه‌های محلی(LAN) به یکدیگر). شایان ذکر است که قبل از استفاده از کابل‌های فیبر نوری ارتباط بین LANها از طریق تلفن یا امواج رادیویی برقرار می‌شد و کابل‌های فلزی توانایی برقراری این ارتباط را نداشتند.

سرعت: فیبر نوری توانایی در انتقال اطلاعات به مقدار زیاد و با سرعت بالا چه به شکل دیجیتالی‌وچه به شکل آنالوگ دارند.

پهنای باند بالا: پهنای باند دستیافته شده توسط فیبر نوری اکنون به ۱۷۰ گیگابایت در ثانیه رسیده و محققان و متخصصان این حوزه معتقدند که این پهنای باد تا چند صد ترابایت قابلیت ارتقاء را دارد. فیبرنوری تک حالته SMF که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد از پهنای باند ۴۰ گیگابایتی برخوردار است.

عدم استفاده الکتریسیته برای ارتباط: از آنجا که در ابتدای مسیر نوری تولید شده و در انتها این نور دریافت می‌شود. دیگر نیازی به نیروی اکتریکی نیست و همچنین ایمنی بسیار بالایی را  در مقابل نویز دارد.

عدم برقراری انشعاب غیرمجاز:  از آنجا که برای برقرای انشعاب بایستی ابتدا فیبر قطع شود و گیرنده فیبر نصب شود؛ و این عمل نیز زمانبر است؛ نگهدارنده‌های بستر با استفاده از ابزارهای خطایابی می‌تواند به سرعت محل مورد نظر را شناسایی کنند.

عدم نیاز به تقویت کننده( repeater )تا چندین کیلومتر : به علت استفاده از نور در صورتی که جنس Core مرغوب باشد تا فواصل چند کیلومتری سیگنال تضعیف زیادی نخواهد داشت.

برخی از موارد اصلی کاربرد و استفاده از فناوری فیبر نوری به شرح زیر هستند:

 • در سیستمهای مخابرات نوری جهت انتقال POTS
 • در سازمانهای محلی برای انتقال سرویس فوق در بین بخشهای مختلف
 • در کارخانجات بینالمللی
 • در شرکتهای تلویزیون کابلی
 • در سیستمهای نقل و انتقال هوشمند
 • در صنعت پزشکی
 • در صنایع نظامی
 • در سیستمهای پر سرعت نظیر GigaBit Ethernet، FDDI، MultiMedia، ATM، SONET، Fiber Channel
 • در بخش فضایی، حمل و نقل و صنعت

امید است در مقالات آتی به توضیح هر یک از این کاربردهای فیبر نوری بپردازیم.

کابل های فیبر نوری به دلیل ویژگی ها و فناوری خاصی که در ساخت و نصب آنها مورد استفاده قرار می گیرد، دارای محدودیت ها و نقاط ضعفی نسبت به فناوری ها و ابزارهای ارتباطی دیگر می باشد.

 • نصب/کابلکشی کابل های فیبر نوری به دلیل جنس و ماهیت این کابل ها نیاز به دقت و دستگاه ها/ابزارهای خاصی می باشد.
 • اگر این کابل های فیبر نوری از حد(زاویه) معینی بیشتر روند(به اصطلاح تا شوند) امکان شکستن آنها وجود دارد.
 • کابل های فیبر نوری از لحاظ میزان کشش دارای محدودیت هستند.
 • در مکان هایی مانند حوضچه ها که امکان ضربه خوردن وجود دارد باید با ابزارها و تجهیزات مناسب کاملا محافظت شوند.
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)