کاربردها، فواید و نتایج نورو مارکتینگ یا بازاریابی عصبی

کاربردها، فواید و نتایج نورو مارکتینگ یا بازاریابی عصبی

همانطور که در مقاله بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ(neuromarketing) چیست؟ توضیح داده شد، علم و تکنیک های نورو مارکتینگ/بازاریابی عصبی با تکیه بر فعالیت های مغز و بخش لذت آن سعی دارند که توجه ضمیر ناخودآگاه مصرف کنندگان و مشتریان بالقوه را به یک تبلیغ یا محصول/خدمت جلب کنند. در این نوشته سعی می شود نحوه استفاده از تکنیک ها و ابزارهای نورو مارکتینگ و همچنین کاربردها یا فواید استفاده از نورو مارکتینگ/بازاریابی عصبی در تجارت، تبلیغات، طراحی محصول و دیگر ابعاد یک کسب و کار توضیح داده شود.

نحوه استفاده از علم و ابزارهای نورو مارکتینگ

در نورومارکتینگ، متخصصان و تیم های تبلیغات/تحقیقات بازار با دانشمندان عصب شناسی همکاری می کنند تا با استفاده از ابزارها و دستگاه های electroencephalography(EEG)  و FMRI مغز مصرف کنندگان/مشتریان بالقوه و متعاقبا رفتار آنها را بسنجند. ایی ایی جی می تواند فعالیت سطحی مغز را با استفاده از الکترودهایی که به سر انسان متصل است بسنجد. اف ام آر آی می تواند فعالیت های عمیق تر مغزی را با استفاده از مغناطیس(magnet) هایی که می توانند جریان خون بخش های مختلف مغز را بسنجند، را سنجیده و اندازه گیری کند. این اندازه گیری و سنجش فعالیت های مغزی در زمانی که فرد مورد آزمایش(مصرف کننده) یک فیلم تبلیغاتی یا محصولی(مانند یک فیلم سینمایی یا موسیقی) را نگاه می کند انجام می شود. در واقع با سنجش فعالیت های مغز متخصصان می توانند تشخیص دهند که واکنش فرد مورد مطالعه نسبت به آن محصول چیست و متعاقبا می توانند بگویند که آیا آن محصول یا فیلم تبلیغاتی یا موسیقی را می پسندد یا خیر.

کاربردها، فواید و نتایج نورو مارکتینگ یا بازاریابی عصبی

کاربردهای نورو مارکتینگ برای بازاریابان

فواید و کاربردهایی که علم و روش های نورو مارکتینگ(neuromarketing) برای بازاریابان و کسب و کارها دارد را می توان در چند مورد مهم زیر خلاصه کرد:

با استفاده از نتایج آزمایش های نورو مارکتینگ آنها می توانند روی مشکلات و در واقع نیازهای واقعی مصرف کنندگان تمرکز کنند. در واقع با استفاده از تکنیک های نورو مارکتینگ شما دقیق تر و بهتر می توانید نیازهای مشتریان بالقوه/مصرف کنندگان که یکی از مقوله های مهم در کسب و کار و تجارت است را تشخیص دهید و متناسب با آن محصول را طراحی، تبلیغ و توزیع کنید.

یکی از نتایجی که تحقیقات نورو مارکتینگ نشان داده اند این است که تصویر یا صورت تاثیر بیشتری روی مخاطب یا مشتری می گذارد. در واقع مغز ما پیام های احساسی حاصل از حالات مختلف صورت یا یک تصویر را سریعتر از یک متن دریافت کرده است. این نتایج در فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی بسیار کاربرد دارد و می تواند به طراحان کمک کند که فیلم ها یا محصولات تبلیغاتی بهتری تهیه کنند.

یکی دیگر از نتایج یا کاربردهای حاصل از تحقیقات نورو مارکتینگ این است که اگر شما بخواهید بر ضمیر ناخودآگاه فرد تاثیر گذارید باید سریع این کار را انجام دهید. پیام های کوتاه و جملات کوتاه و تاثیرگذار در تبلیغات و در بسته بندی محصولات می تواند تاثیر بیشتری بر روی مغز افراد و مشتریان شما بگذارد.

در طراحی فیلم/تیزرهای تبلیغاتی شما باید هم بر آغاز و هم پایان فیلم/تیزر تبلیغاتی تاکید و تمرکز کنید. ابتدای فیلم پر کننده مغز است و می تواند جهت گیری ذهن را شکل دهد و مخاطب را وادار به تماشای فیلم شما بکند، پایان آن فیلم تبلیغاتی نیز می تواند مخاطب/مشتری بالقوه را به خرید محصول شما یا فکر کردن درباره آن ترغیب کند.

در واقع کسب و کارها و شرکت های تولیدی، خدماتی یا بازاریابی می توانند از فواید و نتایج حاصل از فعالیت ها و تکنیک های نورو مارکتینگ به منظور دریافت نظرات و احساسات مخاطبان درخصوص یک فیلم تبلیغاتی، یک کارزار انتخاباتی یا یک محصول پیش از عرضه آن در حجم انبوه بهره برده و تصمیمات بهتری نسبت به عرضه آن بگیرند.

برای مطالعه نمونه کارها و مطالعات موردی انجام شده در زمینه نورومارکتینگ/بازاریابی عصبی می توانید مقاله  چگونه از بازاریابی عصبی(نورو مارکتینگ) در تجارت و کسب و کارها استفاده می شود؟ را مطالعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1109
تعداد کل بازدیدها: 142466


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)