کارآفرینی سازمانی (Intrapreneurship) چیست؟

کارآفرینی سازمانی (Intrapreneurship) چیست؟

می‌خواهیم درباره‌ی کارآفرینی سازمانی صحبت کنیم. یعنی کیفیت‌ها و شایستگی‌هایی که منحصرا شما - نه هیچ کس دیگری -  دارید که می‌توانید به کسب‌وکارتان بیافزاید.

آیا شما تاکنون در کسب و کار خود تغییر منحصر بفردی ایجاد کرده‌اید؟

نیل گایمن (Neil Gaiman) - نویسنده - در سخنرانی سال 2012 خود در دانشگاه هنر لندن به مخاطبان خود چنین گفت: "کاری را انجام دهید که فقط شما از پس انجام آنها بر می‌آیید... چرا که تنها چیزی که حقیقتا در اختیار دارید خودتان هستید. صدای شما، ذهن شما، داستان شما، چشم اندازتان و ...".

این مقاله به شما کمک می‌کند که مهارت‌های کارآفرینی سازمانی خود را بالفعل کنید و تغییری واقعی در کارتان ایجاد کنید. در نتیجه چشمان تیم رهبری سازمان‌تان را به روی ارزشی که فقط شما می‌توانید به شرکت‌تان اضافه کنید، باز نمایید. برای نوشته‌های بیشتر در مورد مهارت‌های شغلی مدیران، به بلاگِ‌مدیر سر بزنید.

کارآفرینی سازمانی چیست؟

آیا تصور کردنِ بازار کنسول‌های بازی کامپیوتری بدون پلی‌استیشن‌های سونی(Play Station) یا فیسبوک بدون فکر کردن به دکمه "لایک" آن غیر عادی نیست؟

این محصولات نمادین (به همراه مثالهای بسیار دیگری که می‌توان در این زمینه آورد) نتیجه‌ی کارآفرینی سازمانی است - یعنی افرادی که در حین اشتغال در سازمان های بزرگ مانند کارآفرینان فکر و عمل می‌کنند. کارآفرینی سازمانی باعث می‌شود که این افراد ابتکار عمل را در دست گرفته و اغلب به تنهایی (ضمن پایبندی به ماموریت، ارزش‌ها و اهداف سازمان) محصولات جدید، فرآیندها، خط مشی‌ها و خدمات نوین برای سازمان‌شان ایجاد کنند.

برای چنین کاری نیاز نیست که حتما شخصیت عصیانگر یا به شدت خلاقی داشته باشید، اما قطعا برای پیگیریِ ایده‌ای که باور دارید به سازمان یا مشتریان شما سود خواهد رساند، به شجاعت و عطش زیادی نیاز خواهید داشت.

اگر گمان می‌کنید که این دو ویژگی را برای رسیدن به کارآفرینی سازمانی دارید، به خواندن این مقاله ادامه دهید!

مزایا و خطرهای کارآفرینی سازمانی

بسیاری از کارآفرینان کار خود را زمانی شروع می‌کنند که هنوز برای مدیر دیگری مشغول به کارند. کارآفرینی سازمانی به شما مزیت استفاده از منابع و ارتباطات سازمان‌‎تان را می‌دهد، ضمن اینکه با پرداخت حقوق ماهانه هنوز می‌توانید با خیال راحت مخارج زندگی‌تان را پوشش دهید.

باید بدانید که کارآفرینی سازمانی از طریق برقراریِ روابط و همکاری‌های معنادار در تیم یا سازمان‌تان، در کنار پیگیری چشم‌انداز کاری به رضایت شغلی، افزایش اعتبار و اعتماد به نفس‌تان کمک می‌کند.

با اینحال بسیاری از شرکت‌ها برنامه‌های رسمی برای کارآفرینی سازمانی ندارند و رهبران سازمان‌ها (اعم از مدیران، مدیران اجرایی، و مدیران ارشد) کارآفرینی سازمانی را به عنوان بخشی از نقش خود در حمایت از افرادی که مایل به طی کردن مسیر شغلی خود هستند، نمی‌بینند.

همراه کردن شرکت با خود

کارآفرینی سازمانی نه تنها برای پیشرفت شغلی شما مطلوب است، بلکه شرکت را نیز از منافع زحمات شما بهره‌مند می‌کند – چرا که عملا حق استفاده از تمام نوآوری‌هایی که شما به آنها دست پیدا کرده‌اید از آنِ شرکتی خواهد شد که در آن کار می‌کنید.

چنانچه ایده‌ها و ابتکار عمل‌هایتان موفقیت‌آمیز باشد، فرصتی برای تولید محصولات جدید و فرصت‌های دیگر برای رشد کسب‌وکارتان فراهم می‌شود. ممکن است امکان دسترسی به بازارهای جدیدی برای شرکت فراهم شود و رضایت مشتریان‌تان ارتقا پیدا کند.

معمولا سازمان‌هایی که از کارآفرینی سازمانی حمایت می‌کنند از فرهنگ سازمانی مشارکتی و قوی‌تری برخوردارند. این سازمان‌ها در جذب و نگهداری از استعدادها بهتر عمل می‌کنند. اعضای تیم از فرصت‎های موجود برای تقویت مهارت‌های رهبری اصلی خود استفاده می‌کنند و بیشتر به دنبال فرصت‌هایی برای ترفیع شغل در سازمان هستند تا تغییر سازمان.

برخی شرکت‌ها مانند ای‌تی اند تی (AT&T)، گوگل، سونی و تویوتا فعالانه کارآفرینی سازمانی را تشویق می‌کنند. آنها به محققان خود اجازه می‌دهند که تا 15 درصد از زمان کارشان را به پروژه‌های شخصی مشغول باشند. همچنین شرایطی محیا شده که اعضای تیم به کلاس‌هایی دسترسی داشته باشند که بتوانند ایده‌هایشان را قبل از اینکه مستقیما به مدیران اجرایی شرکت ارجاع دهند، امتحان کنند.

با اینحال همه‌ی شرکت‌ها نمی‌توانند به کارآفرینی سازمانی دست پیدا کنند. برای سازمان‌های محافظه‌کار یا ریسک‌گریز تحمل شکست‌ها و ریسک‌هایی که شرکت‌های نوآور متحمل می‌شوند، بسیار دشوار است و ناخواسته آنها را نسبت به حمایت از کارآفرینی سازمانی سرد می‌کند. در برخی از اوقات نیزی سازمان‌ها با شرایط دشواری روبرو می‌شوند، کسب و کارها ممکن است با کمبود منابع مالی برای استخدام نیروهای ورزیده و سایر منابع روبرو شوند، چرا که منابع خود را در اختیار پرورش ایده‌هایی قرار داده‌اند که در نهایت ممکن است شکست بخورد – به خصوص شرایط زمانی بحرانی‌تر خواهد شد که بخش‌های درآمدزای سازمان به شدت وابسته به این منابع باشند.

چطور مهارت‌های کارآفرینی سازمانی را توسعه دهیم؟

برای توسعه و تقویت مهارت‌های کارآفرینی سازمانی از مراحل زیر پیروی کنید.

1) مهارت‌های فردی را تقویت کنید

کارآفرینان سازمانی در بسیاری از نقاط قوت و مهارت‌ها با سایر کارآفرینان، مشترک هستند. آنها افرادی دارای اعتماد به نفس، خلاق و نوآورانی سرسخت هستند که در مهارت‌های حل مسئله ماهرند و از اجرا کردن ایده‌هایشان بیمی ندارند.

کارآفرینان سازمانی تمایل به خطر کردن برای ریسک‌های محاسبه شده دارند و تفاوت بین ریسک خوب و ریسک بد را می‌دانند.

کارآفرینان سازمانی افرادی شجاع هستند چرا که موفقیت در کار آنها المانی تضمین شده نیست. به جای اینکه به ترس‌های خود اجازه دهند تا آنها را از اجرای ایده‌هایشان باز دارد، به این آگاهی رسیده‌اند که باید آرامش خود را حفظ کنند و شکست می‌تواند مرحله‌ای باشد برای موفقیتی بزرگتر و تجربه کاری بیشتر. بنابراین بر ترس خود غلبه کنید و با انگیزش خود و رصد کردن شرایط – آن هم در شرایطی که اوضاع بر وفق مراد پیش نمی‌رود – جلو بروید.

راهنمایی:

برخی از سازمانها به شدت هر گونه شکستی را – ولو اینکه شکستی صادقانه باشد - محکوم می‌کنند (شکست‌های صادقانه زمانی اتفاق می‌افتند که فرد تمام توان، تلاش و انرژی خود را روی یک پروژه می‌گذارد اما پروژه بنا به دلایل غیرقابل‌کنترلی شکست می‌خورد)

اگر شما کارآفرین سازمانی هستید و در سازمان‌هایی با چنین رویکردی کار می‌کنید، به سازمان‌هایی تغییر شغل دهید که از استعداد و اشتیاق شما حمایت می‌کنند.

شما همچنین لازم است ابتکار عمل به خرج دادن را یاد بگیرید. تعداد بسیار کمی از سازمان‌ها برای حمایت و تشویق کارآفرینی سازمانی برنامه دارند، بنابراین لازم است یاد بگیرید که چطور اقدام کنید و منتظر دستور العمل فرد دیگری نباشید.

2) ایده داشته باشید

کارآفرینان سازمانی همواره به دنبال راه‌هایی برای بهبود وضعیت هستند. برای آنها مشکلات به معنای فرصت‌هایی هستند که تغییر چهره داده‌اند.

یکی از روش‌هایی که به کمک آن در سازمان‌تان به چشم خواهید آمد اینست که برای مشکلات موجود، راهکارهای خلاقانه ارائه کنید. برای این منظور به موضوعات و مسائل توجه کنید و گلوگاه‌هایی را شناسایی نمایید که بر بهره‌وری سازمان تاثیرگذارند و مایه دردسر بسیاری از افراد شده‌اند – به خصوص رئیس‌تان. اگر بتوانید مشکل او – رئیس‌تان – را حل کنید، شانس زیادی برای جلب حمایت او در پیگیری سایر ایده‌هایتان پیدا خواهید کرد.

شما همچنین می‌توانید به مسائل و مشکلاتی توجه کنید که مشتریان‌تان با آنها روبرو هستند. از ابزارهای حل‌مسئله مثل "آنالیز استخوان ماهی" و "پنج چرا" استفاده کنید و سپس به کمک ابزارهای تفکر خلاق به راه‌حل‌های مبتکرانه دست پیدا کنید.

درباره ایده‌ها و پیشنهادات خود با افرادی که از آن مسائل آگاهی دارند، بحث کنید تا درباره جنبه‌های مختلف مسئله‌ای که به دنبال حل کردن آن هستید، اطلاع پیدا کنید. این افراد می‌توانند به شما در پالایش و اصلاح ایده‌هایتان برای دستیابی به راه‌حل‌هایی بهتر کمک کنند.

3) ایده‌تان را معرفی کنید

زمانیکه ایده‌تان را به درستی پرورش دادید، زمان آن رسیده است که این ایده را به رئیس یا رهبر تیم‌تان معرفی کنید. این مرحله کمی چالش‌انگیز است، چرا که باید بتوانید روی مخاطب خود تاثیر مثبت گذاشته و او را با خود همراه کنید.

در این مرحله به یادگیری مهارت‌های کلامی و مذاکره نیاز خواهید داشت. به یاد داشته باشید که حفظ آرامش خود حتی در شرایط فشار، به شما کمک می‌کند که بتوانید در هنگام معرفی ایده‌تان به وضوح و شفافیت فکر کنید.

4) استقامت داشته باشید

اگر در اولین تلاش موفق نبودید بارها و بارها تلاش کنید.

اگر معرفی ایده‌تان شکست خورد، شجاعت خود را از دست ندهید. برخی از موفق‌ترین ایده‌های دنیا نیز اولین بار با شکست روبرو شده‌اند. از جمله این ایده‌ها عروسک های باربی بودند که در ابتدا کنار گذاشته شدند.

از تمام مشاهدات خود و نکاتی که رئیس و رهبر تیم‌تان در جلسه معرفی ایده بیان می‌کنند، با دقت یادداشت برداری کنید. اگر همچنان باور دارید که ایده‌ی شما کارساز خواهد بود بیشتر تحقیق کنید و با مدارک و مستندات بیشتری از ایده‌ی خود دفاع کنید. راه حل خود را به کمک اعمال اصلاحات پیشین جذاب تر جلوه دهید. متمرکز بمانید و همچنین برای سایر افراد ارزش ایجاد کنید.

5) یک نمونه آزمایشی اجرا کنید

خبر خوب! آنها ایده شما را پذیرفته‌اند! اما خب حالا چه می‌شود؟

مرحله بعدی اجرایی کردنِ ایده است. اینکه در مراحل اولیه مدیر شما با اجرایی شدن ایده‌تان در سراسر سازمان موافقت کند، بسیار دور از انتظار است. او قبل از چنین اجازه‌ای نیاز دارد که شواهد محکم تری از کارساز بودن این ایده ببیند.

شما باید یاد بگیرید که چطور یک پروژه آزمایشی در کسب و کار خود طراحی کنید و از این طریق ایده‌تان را در مقیاس کوچک – قبل از اینکه ریسک بزرگی شرکت را تهدید کند یا منابع بسیاری صرف شود – بیازمایید.

6) اجرا در مقیاس وسیع

اگر پروژه آزمایشی شما با موفقیت روبرو شد و مدیرتان از روند انجام کارها رضایت داشت، دیگر وقت آن می‌رسد که ایده شما را در مقیاس سازمانی اجرا کرد!

در این مرحله مهارت‌های مورد نیاز شما مربوط به زمینه‌هایی از جمله مدیریت پروژه، مدیریت ریسک و مدیریت تحول است. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند تا روند انجام کارها را به درستی و با سرعت مطلوب رصد کنید. چنانچه ایده شما با موفقیت بزرگی روبرو شود، کاملا در موضعی قرار خواهید گرفت که بتوانید درخواست ترفیع رتبه دهید!

جمع‌بندی

کارآفرینان سازمانی کسانی هستند که در حین اشتغال در یک سازمان، درست مانند سایر کارآفرینان فکر و عمل می‌کنند.

برای اینکه به یک کارآفرین سازمانی تبدیل شوید باید بتوانید از تمام نقاط قوت شخصیت خود برای بهبود و توسعه خلاقانه‌ی محصولات یا ایده‌هایی که به نفع شرکت‌تان باشد استفاده کنید. این کار هم باعث افزایش رضایت شغلی و هم ارزش شما به عنوان یک کارمند برای شرکت خواهد شد.

برای توسعه‌ی مهارت‌های کارآفرینی سازمانی در خودتان باید از ویژگی‌های شخصیتی و حرفه‌ای خود به طور همزمان استفاده کنید.

کارآفرینی سازمانی را با جستجوی راهکارهایی برای ارزش‌افزایی و کمک به شرکت شروع کنید. برای این کار باید مشکلات و گلوگاه‌هایی را که بسیاری از افراد را به دردسر می‌اندازد شناسایی کنید. از ابزارهای حل مسئله برای رسیدن به راهکارهایی خلاق و تقویت مهارت های ارائه کردن ایده بهره بگیرید. زمانی که به ایده‌ای دست پیدا کردید - که اول از همه خودتان به آن باور داشتید - آن را با اعتمادبه‌نفس و قانع‌کننده به دیگران معرفی کنید.

نهایتا ایده‌ی خود را به کمک پروژه‌های آزمایشی اجرا کنید. سپس اگر همه چیز مطابق انتظار و به درستی پیش رفت، آن را در مقیاس وسیع‌تری اجرا کنید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 2
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 1
تعداد کل بازدیدها: 69


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)