کابوس و شبح چیست | علل دیدن کابوس چیست

کابوس و شبح چیست | علل دیدن کابوس چیست

همه مردم خواب می بینند، در برخی موارد انسان خواب های دوست داشتنی و زیبا می بیند و در برخی دیگر از موارد انسان خواب های وحشتناک و یا کابوس می بیند. خواب دیدن علاوه بر اینکه کارکرد طبیعی و نرمال بدن انسان می باشد، دارای علل و دلایل دیگری نیز است.

عضو علمی دانشکده پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول ترکیه (Doqquz Eylül Universiteti)، دکتر باریش بالکان (Barış Baklan) در مورد علل و چرایی دیدن کابوس و شبح در کودکان، نوجوانان و کسانی که دچار بیماری های روحی هستند، تحقیقاتی انجام داده است. بر اساس تحقیقات دکتر بالکان، دیدن کابوس در دوره نوحوانی می تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله این علل داشتن افسردگی و ترس از انجام برخی ازکارها و مسئولیت ها می باشد. بر اساس گفته های دکتر بالکان داشتن مشکل در زندگی خصوصی و یا کاری و همچنین اختلالات روحی و روانی هم می تواند دلیل دیدن کابوس و شبح در خواب باشد.

اما انسان های سالم و سرحال گاهی در خواب کابوس و شبح می بینند. افرادی هم که احساس خوشبختی می کنند، و هیچ ناراحتی در زندگی خود ندارند هم احتمال دارد در خواب کابوس و شبح ببیند، دیدن کابوس هایی مانند این که برای مادر، پدر، فرزند، معشوقه و نزدیکان دیگر اتفاق بدی افتاده است در همه افراد احتمال دارد. برای اینکه خواب های زیبا و خوب ببینیم، لازم است در طول روز کارها و افکار خوب و مثبتی داشته باشیم. در عین حال هم توجه داشته باشیم که غذا خوردن در شب، مخصوصا غذا خوردن قبل از خواب دلیل دیدن کابوس و شبح در خواب می باشد.

چرا که غذا خوردن قبل از خواب سبب خستگی سیستم عصبی خودگردان (Autonomic nervous system) در بدن انسان می شود و در نتیجه به عرق کردن شبانه منجر می شود. عرق کردن و ناراحتی هم دلیلی برای دیدن خواب های بد و کابوس و شبح می باشد.

هر شخصی خواب می بیند و خواب دیدن یکی از کارکردهای نرمال بدن انسان می باشد. اما برخی از افراد می توانند خواب های دیده شده را به خاطر بیاورند. بر اساس تحقیقاتی که در مورد خواب انجام شده است، مشاهده گردیده که در زمان خواب دیدن، تغییرات الکتروفیزیکی به وجود می آید. بر اساس گفته های دکتر بالکان در زمان خواب چشم ها حرکت می کند. به ویژه می تواند حرکت سیاهی چشم را مشاهده نمود.

خواب ها می توانند منطقی و بی منطق باشند. به همین دلیل خواب ها را به دو گروه می کنند. خواب های منطقی در بسیاری از مواقع سیاه و سفید می باشد و معمولا به زندگی روزمره بستگی دارد و در اوایل خوابیدن دیده می شود. که به آنها خواب های NREM می گویند.

خواب NREM یعنی حرکت غیر سریع چشم (Non- REM) بعد از خواب رفتن و در 45 دقیقه اول خوابیدن، دیده می شوند. این خواب ها می تواند حتی در موقعی که هنوز شخص به صورت کامل به خواب نرفته است هم دیده شود.

اما خواب های بی منطق مربوط به مرحله REM (حرکت سریع چشم) می باشد. در این زمان فردی که خواب می بیند تلاش می کند، بشنود، لمس کند و مشاهده کند. به این خواب ها، خواب زنده می گویند. برخی از افراد در این مرحله خواب می بینند که از یک بلند دارند پرت می شوند و یا اینکه در میان مردم برهنه می باشند. این خواب ها هم معمولا یک و نیم ساعت بعد از رفتن به خواب دیده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
کابوس و شبح چیست | علل دیدن کابوس چیست
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)