چگونگی مقابله انقلاب اسلامی با بحران¬های داخلی و خارجی

چگونگی مقابله انقلاب اسلامی با بحران¬های داخلی و خارجی

با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، نظام نوپای اسلامی به وسیله بحران­های متعدد داخلی و خارجی مورد تهدید جدی قرار گرفت. بحران­هایی که در عرصه­ های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و... ایجاد شد و انقلاب اسلامی با موفقیت و سربلندی توانست از این بحران­ها عبور نماید. چگونگی مقابله انقلاب اسلامی با بحران­های وجود آمده موضوع نوشتار حاضر است که تلاش دارد ضمن نگاهی به بحران­های به وجود آمده در اوایل انقلاب، چگونگی مقابله انقلاب اسلامی با بحران­ها را بررسی نماید.

انقلاب اسلامی و بحران­ها

انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت دینی و روحیه عدالت طلبی، استقلال، حمایت از مظلومان و استكبار ستیزی و نفی هر گونه سلطه طلبی و سلطه­ پذیری بر آمده از آن، همواره مورد كینه و دشمنی، معاندان و دشمنان داخلی و خارجی بوده است و آنان از همان آغاز شكل­گیری انقلاب اسلامی تمام كوشش خویش را برای مقابله با انقلاب اسلامی به كار بستند و از هیچ تلاشی در این راه فرو گذار ننمودند نگاهی گذرا به فهرست بحران­های ایجاد شده به وسیله استكبار جهانی و ایادی داخلی آن در مقابله با انقلاب اسلامی به خوبی عمق كینه و دشمنی آنان با انقلاب اسلامی را آشكار می­سازد. استفعای دولت موقت، غائله نهضت آزادی، سازمان مجاهدین خلق، چریک­های فدایی خلق، غائله ترکمن صحرا، آذربایجان، بابل، کردستان، خوزستان، عملیات­های تروریستی، مسائلی که به دنبال تسخیر لانه جاسوسی پیش آمد، قطع رابطه آمریکا، حمله نظامی آمریکا به طبس، محاصره­های متعدد اقتصادی که هنوز هم ادامه دارد، حوادثی که به دنبال ریاست جمهوری بنی صدر به وجود آمد، کودتای نوژه، جنگ تحمیلی هشت ساله که تقریبا همه قدرت­ها از متجاوز حمایت کردند، فاجعه هفت تیر که 72 نفر مسئولان انقلاب به شهادت رسیدن، فاجعه هشت شهریور که رئیس جمهور و نخست وزیر به شهادت رسید، جریان مک فارلین و... تنها بخشی از این فهرست ننگین است. هر چه انقلاب اسلامی به پیش رفته بر حجم این دشمنی­ها و كینه توزی­ها افزوده شد است. به طوری که می­توان گفت ایران پس از انقلاب اسلامی مبتلا به بحران­های اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی شد که اگر هوشیاری و مقابله درست با این بحران­ها نمی­شد مشخص نبود كه كشور ما با چه سرنوشتی روبرو می­شد.

نحوه مقابله انقلاب اسلامی با بحران­ها

سال­های اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، آكنده از حوادث بزرگ و رویدادهای بسیار مهم و سرنوشت‌ساز بوده است، حوادث و بحران‌هایی كه هر یك از آنها به تنهایی قادر بود یك نظام مستقر با ریشه‌های بسیار عمیق را از جای بركند و آن را به موزه تاریخ بسپرد؛ حوادثی که نظیر آن را در کشورهای مختلف نمی­توان سراغ گرفت. ولی انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی(ره) توانست با بحران­ها مقابله نماید. نحوه مقابله انقلاب اسلامی با بحران­ها عبارت بودند از:

- نقش حضرت امام(ره)

انقلاب اسلامی در اوایل پیروزی با بحران­های متعددی روبرو شد که با مدیریت امام از «بحران» به یک «فرصت» جهت انسجام بیشتر ملت و نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد، تدبیر و طراحی امام برای مقابله با این بحران­ها و خنثی کردن آن، اطلاع رسانی، روشن­گری و دعوت با موعظه بود. آن گاه که پاسخ مناسب دریافت نکرد، نکوهش و هشدار بود. در مرحله سوم، دعوت و فراخوان از مردم برای مقابله با توطئه­ها بود. برای نمونه امام بارها و بارها منافقین را نصیحت و موعظه کرد که به دامن اسلام برگردند. آن گاه که منافقین دست به اسلحه بردند، مبارزه مسلحانه و ترور مردم و مسؤولان را پیشه کردند، امام فرمود: «خطر منافقین از کفار بدتر است»[1] یا هنگامی که جبهه ملی لایحه مجازات اسلامی یا همان قصاص را غیر امروزی، غیر بشری و اجرا ناپذیر برشمرد، امام جبهه ملی را «مرتد» اعلام کرد و مردم را برای مقابله با آنها به خیابان فراخواند[2].

در هر حال باید گفت امام با اعمال مؤلفه‌های مهم مدیریتی خود از قبیل: مراقبه، درک فوق حسّی،‌ آرامش خاطر و قاطعیت در عمل و اشراف بر امور به خوبی توانست بحران­های به وجود آمده را مهار نماید و نظام نوپای جمهوری اسلامی را از گردنه این خطر مهلک برهاند.

- نقش نیروهای مردمی بسیج و سپاه

نیروهای مردمی بسیج و سپاه از ابتداى تشكیل تاكنون مهم ترین نقش را در مقابله با بحران­ها ایفا نموده است. نقش غیرقابل جایگزین این نهاد انقلابى در صحنه­هاى مـتـعـدد و مـتـنـوع بـر هـیچ كس پوشیده نیست. یكى از این صحنه­هاى مهم، دفاع از انقلاب اسلامى در مقابل ضدانقلاب اعم از داخلى و خارجى است كه در صدد بودند انقلاب و كشور را بـا انـواع تـوطـئه­هـا بـه نـابـودى بـكـشـانـنـد. بـا نـصـرت خـداونـد، حـمایت­ها و رهبری امام خمینی (ره)، روحیه انقلابی و شهادت طلبی پـاسداران و بسیجیان و برخوردار شدن این نیروها از حمایت ملت و جذب عناصر انقلابی و با ایمان، به سرعت سپاه و بسیج آماده مقابله با حوادث و بحران­هایی شد که در مسیر انقلاب به وجود آمد. لذا این نیروها ابتدا در نقش مدافعان امنیت به کنترل عبور و مرور و نظم شهری پرداختند و در حـوادثـی مـثـل بـحـران کـردسـتـان، ترورهای کور خیابانی منافقین، درگیری ترکمن صـحـرا، کـشـف کـودتـای نـوژه و... که با تحریک دشمنان داخلی و خارجی دامن زده می شد فـعـالانه حضور یافتند و با تقدیم شهدا و جانبازان بسیاری از اسلام و انقلاب پاسداری نمود و نهایتا با شروع جنگ هشت ساله در جبهه­های جنگ حضور پیدا کرده و به دفاع از اسلام و نظام جمهوری اسلامی پرداختند.

- نقش مردم

بی­گمان حضور همه جانبه مردم در تمامی صحنه­های انقلاب اسلامی در پاسداری از انقلاب اسلامی ایران و مقابله با بحران­های به وجود آمده نقش اساسی و مهمی داشته است. چنانچه این حمایت­های مستمر در حوادث پس از انقلاب صورت نمی گرفت دچار تزلزل و ناپایداری می گردید. از شاخصه­های نشانگر حضور همه جانبه مردم در لحظه لحظه گذر انقلاب از هنگام پیروزی و تداوم آن است شركت در انتخابات گوناگون، مشاركت همه جانبه در صحنه­های عمومی، مبارزه با بحران­های داخلی و مبارزه با ضد انقلاب و همچنین مبارزه با تهدیدهای خارجی اعم از تجاوزات و تحریم­ها را نام برد. مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه­ای در این خصوص می فرمایند: «... نكته‌ی اساسی در انقلاب ما این بود كه نقش مردم با پیروزی انقلاب تمام نشد؛ و این از حكمت امام بزرگوار ما و ژرف‌نگری آن مرد حكیم و معنوی و الهی بود. او ملت ایران را بدرستی شناخته بود، ملت ایران را باور كرده بود، به سلامت و صداقت و عزم راسخ و توانائی‌های ملت ایران ایمان داشت. همان روزها بعضی‌ها بودند كه میگفتند خیلی خوب، انقلاب پیروز شد، مردم برگردند بروند خانه‌هاشان. امام محكم ایستاد و كارها را به مردم سپرد. یعنی پنجاه روز بعد از پیروزی انقلاب، نظام سیاسی كشور به وسیله‌ی رفراندوم مردم تعیین شد... .»[3]

نتیجه­ گیری

در سال‌های اوایل انقلاب اسلامی، وجود رهبری دلسوز و متخصص، نیروهای مردمی مانند بسیج و سپاه، همدلی و اتحاد مردم و حمایت بی دریغ از امام(ره) باعث شد به‌رغم مانع‌تراشی‌های دشمنان و ایجاد بحران­های مختلف، انقلاب اسلامی بتواند با بحران­ها مقابله نماید از این رو، علت اصلی رهایی ایران از بحران­های پس از انقلاب را می­توان وجود امام خمینی(ره) به عنوان رهبر، ارتباط نزدیک ایشان با مردم و حمایت مردم از امام(ره)، وجود نیروهای مردمی بسیج و سپاه و همچنین حضور همه جانبه مردم در عرصه­های مختلف دانست.

 

[1] - خبرگزاری فارس(1392)، وصیت آنان که احساس تکلیف کردند در مورد انتخابات، قابل دسترسی در:

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13920316000620

[2] - پایگاه اطلاع رسانی سروش مهتاب(1393)، اشتراکات امام و رهبری، قابل دسترسی در:             http://www.soroushemahtab.com/page/static-11.html

[3] - مقام معظم رهبر، حضرت آیت آلله خامنه ای(1390)، نقش آفرینی مردم در تحولات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بیانات در جمع مردم کرمانشاه، 20/07/90، قابل دسترسی در:     http://farsi.khamenei.ir/newspart-index?tid=3384

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 410
تعداد کل نظرات : 22
تعداد کل آرا: 302
تعداد کل بازدیدها: 6213


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)