چگونه فردی مستقل باشیم(در خانه والدین خود)

چگونه  فردی مستقل باشیم(در خانه والدین خود)

فرزندان یک خانواده تا زمانیکه به سن بلوغ یا نزدیک به سن بلوغ نرسیده اند بطور طبیعی وابسته به پدر و مادر خود هستند، اما با رسیدن به سن بلوغ بطور طبیعی و ذاتی هم خود می خواهند مستقل باشند و هم ترجیحا باید از لحاظ شخصیتی و مالی مستقل باشند. در این نوشته توضیح داده می شود که چگونه فرزندان یک خانواده می توانند استقلال و شخصیت مستقلی در آن خانواده داشته باشند و از لحاظ مالی مستقل باشند.

مستقل بودن به عنوان یک فرد مجرد

در ابتدا توجه کنید که زندگی کردن در کنار پدر و مادر بطور طبیعی و ناخودآگاه شما را وابسته می کند. بنابراین باید با یک برنامه ریزی مشخص و منظم وسوسه استقلال و وابستگی مالی به را از خود دور کنید. برای این کار سعی کنید که دریابید پدر و مادر شما چه میزان کمک مالی از جانب شما نیاز دارند – با این کار میزان استقلال مالی خود را نیز مشخص کرده اید.

اگر دوستانی را به خانه دعوت می کنید سعی کنید که هم خود و هم دوستتان قوانین و نظم خانه را رعایت کنید و اگر ناخواسته آسیبی به خانه زده اید آن را جبران کرده و از والدین خود عذرخواهی کنید.

به حریم خصوصی والدین خود احترام بگذارید. از آنجاییکه فرزندان یک خانواده از کودکی در آغوش و کنار والدین خود بوده اند به تدریج و با بزرگ شدن این جداشدن از والدین ناخواسته دشوار است. بنابراین شما به عنوان یک فرد بالغ باید سعی کنید که آگاهانه فاصله نسبی از والدین و حریم خصوصی آنها را حفظ کنید. برای مثال هنگام وارد شدن به اتاق آنها در بزنید.

تلاش کنید که رویکردی متعادل داشته باشید. یعنی در حین اینکه خود فردی مستقل با کارها و مشغله های خود هستید، سعی کنید که به والدین خود در کارهای خانه و کارهایی که مایل یا قادر به انجام آن نیستند،‌کمک کنید.

به عنوان یک فرد مستقل شما می خواهید گاهی در خلوت خود بوده و حریم خصوصی خود را داشته باشید. برای این کار می توانید از نشانه ای برای زمانی که می خواهید خلوت داشته باشید استفاده کنید، استفاده از یک علامت روی درب اتاق تان یا یک نشان بدنی می تواند بدین منظور موثر باشد.

در کنار والدین بودن این فرصت را به شما می دهد که خود را به آنها اثبات کنید. بدین منظور سعی کنید که بطور فعالانه از مهارت ها و توانایی های خود برای بهبود وضعیت خانه و خانواده خود بهره بگیرید. برای مثال می توانید یک وسیله خانه را تعمیر کرده یا یک وسیله کاربردی برای خانه بسازید.  

همچنین برگزاری یک مهمانی یا انجام یک کار ویژه که موجب خوشحالی پدر یا مادر شما می شود هم به نشان دادن قابلیت ها و شایستگی ها شما کمک کرده و هم والدین شما را خوشحال کرده و دعای خیر آنها را در پی دارد.

در نهایت سعی کنید که یک برنامه منظم و جدی برای استقلال و گرفتن یک خانه مستقل داشته باشید. البته پیش از این شما باید با جدیت یافتن یک شغل مناسب حتی با درآمد کم را پیش گرفته که در نهایت با پیشرفت در شغل تان و کسب درآمد مکفی و بیشتر بتوانید یک خانه مستقل گرفته و ازدواج کنید. توجه کنید که اگر تصمیم به ازدواج و گرفتن یک خانه مستقل گرفته اید و می خواهید خانه والدین خود را ترک کنید،‌ حتما کمی زودتر والدین خود را نسبت به این موضوع آگاه کرده تا هم به شما کمک کنند و هم با خوشحال دور شدن از شما را بپذیرند.

مستقل بودن به عنوان یک فرد مطلقه یا فرزند متاهلی که با والدین خود زندگی می کند

اگر شما فردی هستید که از همسر خود جدا شده و اکنون یا تنها و یا با فرزند/فرزندانی با والدین خود زندگی می کنید و یا فرد متاهلی هستید که به دلایلی در خانه یا در همسایگی والدین خود زندگی می کنید، علاوه بر نکات فوق الذکر چند نکته دیگر زیر را نیز باید رعایت کنید.

اگر با فرزند/فرزندانی در کنار والدین خود زندگی می کنید، علی رغم اینکه والدین شما از دیدن و زندگی کردن با نوه های خود خوشحال می شوند،‌ اما معمولا به دلایلی همچون کهولت سن ممکن است هیجان ها و شلوغی فرزندان شما باعث ناراحتی آنها گردد. بنابراین سعی کنید که حد اعتدال را در این وضعیت رعایت کنید،‌ یعنی نه محدودیت برای فرزندان خود ایجاد کنید و نه آزادی بیش از حد به آنها داده بطوریکه موجب ناراحتی والدین شما شود.

همچنین سعی کنید که همیشه احترام و حدود خود را در زندگی با والدین خود رعایت کنید. از تندرویی و پرخاشگری که منجر به شکستن حرمت بین شما و والدین تان می شود اجتناب کنید. رعایت این حدود و احترام را به فرزندان خود نیز آموزش دهید تا هم خود احساس گناه و ناراحتی نکرده و هم والدین شما احساس نکنند که یک غریبه در خانه شان زندگی می کند.

در نهایت اگر فردی مطلقه هستیدُ سعی کنید که زمینه مستقل شدن از والدین را فراهم کنید. ازدواج مجدد با یک فرد مناسب و با ایمان می تواند زمینه استقلال شما و فرزندتان را فراهم کرده و احساس خشنودی برای والدین شما به همراه آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)