چگونه یک گیتار خوب را بشناسیم و خریداری کنیم؟

چگونه یک گیتار خوب را بشناسیم و خریداری کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/28

گیتار ساز محبوبی است به خصوص در میان جوانان و بسیاری از هنرجویان به دنبال خرید یک گیتار خوب با قیمت مناسب می گردند. در بازار انواع گیتار از جمله کلاسیک، فلامنکو، آگوستیک و ... وجود دارد. برای خرید هر کدام چند نکته وجود  دارد که می تواند به شما کمک کند تا ساز مناسبی برای خود تهیه کنید.

بسیاری از هنرجویان سوالات زیادی در مورد قیمت گیتار مبتدی و یا بهترین مارک گیتار پاپ دارند اما باید گفت که با توجه به تنوع بسیار زیاد انواع و مارک های گیتار، نمی توان به طور مشخص از گیتار خاصی نام برد. اما نکاتی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن ها می توانید گیتار خوب را بشناسید و خریداری کنید.

سیم ها نباید گز بزنند

گیتار دارای 12 قسمت عمودی و 6 سیم است. و در مجموع 72 نت را تولید می کند. در هنگام خرید ساز، تمام این نتخا را با گرفتن انگشت دست چپ خود بر روی سیم ها به صدا در بیاورید. صدایی که تولید می شود باید شفاف و بدون صدای نت باشد و اصطلاحا گز نزند. البته دقت کنید که انگشت خود را دقیقا پشت فرت (خطی که خطوط فلزی جدا کننده روی دسته گیتار) قرار دهید تا نویز احتمالی تولید شده ناشی از غلط بودن انگشت گیری شما نباشد. با این روش صدای سیم ها را تولید کنید.

دسته ی گیتار تاب نداشته باشد

دقت کنید که دسته ی گیتار باید کاملا صاف باشد و تاب نداشته باشد. چرا که ناصاف بودن دسته ی گیتار تاثیر بدی بر روی صدای گیتار می گذارد.

فرت ها کاملا موازی با هم باشند

فرت ها در واقع کار تقسیم بندی سیم ها به فواصل زمانی مساوی را انجام می دهند. بنابراین نکته این است که فرت ها کاملا عمود بر دسته ی گیتار و موازی باهم باشند.

پشت دسته ی گیتار خیلی گرد نباشد

برای در دست گرفتن دسته ی گیتار و نواختن یک قطعه، دست شما باید کاملا راحت باشد. بیش از اندازه گرد بودن یا برآمده بودن پشت دسته ی گیتار باعث می شود، دست شما در هنگام نواختن گیتار خسته شود.

سر دسته گیتار بدون خوردگی باشد

سر دسته گیتار محل اتصالات است. جایی که پیچ های کوک گیتار قرار می گیرند و نقش مهمی دارد. پس توجه داشته باشید این قسمت سالم باشد.

پل گیتار صاف و عمود باشد

سیم های گیتار به یک پل ختم می شوند، قسمت چوبی که در انتهای سیم ها قرار گرفته. این قسمت باید کاملا صاف و عمود بر گیتار باشد تا صدای گیتار خوب باشد.

قیمت گیتار

و اما بحث مهم قیمت گیتار! گیتار در بازار قیمتی از 400 500 هزار تومان دراد به بالا و تا چند میلیون تومان. برای شروع و افراد مبتدی گیتاری با قیمت 500 600 هزار تومان که مشخصات بالا را داشته باشد می تواند گیتار خوبی باشد. گیتارهایی که قیمت خیلی کمی دارند معمولا کیفیت خوبی ندارند. سعی کنید گیتار خیلی ارازن نخرید.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 824
تعداد کل آرا: 5409
تعداد کل بازدیدها: 1545930

نظرات کاربران

*