چگونه یک کسب و کار یا شرکت را مدیریت و اداره کنیم؟(1)

چگونه یک کسب و کار یا شرکت را مدیریت و اداره کنیم؟(1)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/18

چه شما یک شرکت نوپا یا استارت آپ باشید- برای اطلاعات بیشتر به مقاله استارتاپ چیست و چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟- و چه به عنوان مدیرعامل(CEO) یک شرکت بزرگ و تثبیت شده منصوب شده باشید، مواردی را باید به منظور مدیریت و اداره موفق و اثربخش این شرکت رعایت کنید. اداره و مدیریت یک شرکت نیازمند مهارت ها و دانش چگونگی اداره یک کسب و کار است. سازماندهی یک کسب و کار/شرکت می تواند بسیار پیچیده باشد به گونه ای که تمام بخش های آن بصورت یکپارچه به منظور دستیابی به کارایی و سودآوری حرکت کنند. یک مدیر باید ساختارها و سیستم هایی را به منظور یکپارچه کردن کار شرکت در جهت هدف کلی آن ایجاد کند. این کار نیازمند شناسایی موقعیت تان در سازمان، ارزیابی عملیات و فعالیت های فعلی سازمان و سپس خلق و پیاده سازی برنامه عملیاتی شرکت است. در این مقاله هرکدام از این قسمت ها یا مراحل کلی مدیریت و اداره موفق یک کسب و کار یا شرکت را توضیح می دهیم.

1. شناسایی موقعیت مدیر در کسب و کار

درحالتیکه شما به مدیریت یک بنگاه منصوب شده اید، نیاز به شناسایی موقعیت خود، یعنی حیطه اختیار(Authority) و مسئولیت هایتان(Responsibility) به نسبت دیگر افراد هستید.

 دراین حالت ابتدا باید ساختار سازمانی را بررسی کنید. معمولا ساختار/نمودار سازمانی یک بنگاه به اندازه و ماهیت(خصوصی یا دولتی) بودن آن بستگی دارد. به گونه ای که شما می توانید چند مدیر زیردست داشته یا تنها چندین کارمند داشته باشید. در اینجا باید کسانیکه موظف به گزارش دادن به شما هستند را مشخص کنید.

در مرحله دوم باید مشخص کنید که شما باید به چه کسی در سازمان گزارش یا پاسخ دهید. اگر خودتان یکی از سهامداران هستید باید به دیگر سهامداران گزارش داده و در غیراینصورت باید به هیئت مدیره گزارش دهید؛ در این حالت شما تنها بازوی اجرای هیئت مدیره بوده که تصمیمات آنها را اجرایی می کنید.

اهداف گزارش دهی را مشخص کنید. گزارش دهی می تواند درخصوص برنامه های عملیاتی جدید یا پیشرفت پروژه ها یا فعالیت های کنونی باشد. این موارد می تواند شامل برنامه های کوتاه یا بلند مدت شود. اگر شما باید به هیئت مدیره گزارش دهید، ممکن است از شما درخصوص وضعیت مالی شرکت نیز گزارش بخواهند. توجه کنید که مدیرعامل یک شرکت وظیفه ارزیابی عملکرد مدیران زیردست خود و گزارش نتایج کار آنها به هیئت مدیره را نیز دارد.

به عنوان مدیرعامل باید اهداف عملکردی خود را بشناسید. وظایف مدیرعامل در شرکت های مختلف متفاوت است، اما این اهداف می تواند شامل تعیین جهت جدید برای یک شرکت یا تمرکز خاص رو بهبود یک شاخص واحد باشد. اگر شما با هیئت مدیره کار می کنید باید دقیقا مشخص کنید که عملکرد شما به عنوان مدیرعامل چگونه ارزیابی می شود. برای مثال اگر هیئت مدیره انتظار داشته باشد که شرکت را در جهت جدیدی هدایت کنید اما شما روی افزایش فروش تمرکز کرده اید، ممکن است هیئت مدیره شما را با شخص دیگری جایگزین کند.

منابع شرکت شامل دارایی ها، نیازها و محدودیت های مالی را خوب بشناسید. مدیرعامل باید نسبت به منابع شرکت که شامل سرمایه و کارمندان می شوند، آگاه باشد. مدیرعامل باید بداند که هرکدام از این منابع را چگونه به بخش های مختلف تخصیص دهد تا بهترین نتایج حاصل شود. نیازهای شرکت را ارزیابی کرده و آنها را در برنامه ریزی خود اعمال کنید و مهمترین ابعاد را اولویت بندی کرده و منابع خاصی به آن ابعاد اختصاص دهید.

چگونه یک کسب و کار یا شرکت را مدیریت و اداره کنیم؟2. ارزیابی فرهنگ و محیط شرکت(Culture & Environment)

در ابتدا عملکرد گذشته شرکت را ارزیابی کنید. در واقع اولین قدم در ایجاد یک برنامه عملیاتی جدید درک این موضوع است که شما در چه وضعیتی هستید و از کجا شروع می کنید. در واقع به برنامه ها و پروژه های موفق و ناموفق گذشته توجه کرده و سعی کنید که بفهمید در چه مواردی ناموفق بوده اید.

در مرحله دوم نقاط قوت(Strength) شرکت را شناسایی کنید. هنگامیکه برنامه عملیاتی خود را پیاده سازی می کنید. شما باید بدانید که روی چه مواردی در شرکت می توانید حساب کنید(نقاط قوت). نقاط قوت یک شرکت می توانند شامل نیروی کار آن باشد که شامل دانش، تجربه، مهارت و تعهد آنها به اهداف شرکت می شود.

سپس باید نقاط ضعف(Weakness) شرکت را نیز بررسی کنید. در واقع شما باید نقاط ضعف کارکنان را شناسایی کرده تا روی آن نقاط ضعف کار کرده و برنامه هایی به جهت بهبود آنها ارائه دهید. نقاط ضعف یک شرکت می تواند شامل کیفیت کم، عملکرد ضعیف، هزینه های زیاد، سازماندهی غیرمنسجم و عمل نکردن مطابق برنامه ها می شود.

در مرحله چهارم از این قسمت شما باید حل مشکلات را اولویت بندی کنید. شاید بتوان برخی از مشکلات را نهفته باقی گذاشت- البته برای مدت کوتاهی. بنابراین باید مشکلات را اولویت بندی کنید و در جهت حل آنها گام بردارید. برای مثال می توانید مشکلات فرهنگی شرکت را با انجام عملی کاری بطور اثربخش و با کارایی بالا برطرف کنید.

چگونه یک کسب و کار یا شرکت را مدیریت و اداره کنیم؟

در مقاله چگونه یک کسب و کار یا شرکت را مدیریت و اداره کنیم؟(2) با ما همراه باشید تا دیگر موارد موثر در مدیریت و اداره خوب یک کسب و کار، بنگاه یا شرکت را برای شما توضیح دهیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.8
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 103
تعداد کل آرا: 1272
تعداد کل بازدیدها: 280103

نظرات کاربران

*