چگونه یک وبسایت را در گوگل آنالیتیک نصب و فعال کنیم

چگونه یک وبسایت را در گوگل آنالیتیک نصب و فعال کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/06

یکی از ابزارهای تحلیلی به منظور بررسی وضعیت و جایگاه یک وبسایت برای وبمسترها(مدیران و/یا صاحبان وبسایت ها) استفاده از ابزار گوگل آنالتیکس (Google Analytics) است. شاید برای کسانیکه با برنامه نویسی وب و ابزارهای گوگل آنالتیکس آشنایی نداشته باشند و تنها به عنوان مدیر یک وبسایت و تولید کننده محتوا فعالیت می کنند، نحوه ثبت و فعالسازی یک وبسایت در ابزار گوگل آنالتیکز را ندانند. در این مقاله نحوه ثبت و فعالسازی یک وبسایت در ابزار گوگل آنالیتیکس/گوگل آنالتیکز آموزش داده می شود. پیش از شروع ثبت یک وبسایت در گوگل آنالتیکس شما باید یک حساب کاربری گوگل(Google account) یا همان جیمیل داشته باشید. اگر حساب کاربری گوگل دارید که می توانید وارد حساب گوگل خود شوید و اگر ندارید می توانید از قسمت create an account اقدام به باز کردن حساب گوگل نمایید.

نکته دوم این است که شما حتما باید از VPN یا فیلتر شکن برای استفاده از ابزار آنالیز و تحلیل گوگل یعنی گوگل آنالتیکس استفاده کنید چون به دلیل محدودیت ها(تحریم ها) این سرویس برای ایران مسدود است.

در هر صورت بعد از ورود به حساب گوگل خود به آدرس https://analytics.google.com رفته و در این صفحه بر روی گزینه ثبت نام(Sign up) کلیک کنید.

از انجاییکه شما با ثبت نام در گوگل آنالتیکس می توانید چندین وبسایت را در آن تعریف کنید، بعد از وارد شدن به صفحه حساب کاربری خود در گوگل آنالتیکس گزینه حساب جدید(New Account) را انتخاب کنید. در این صفحه شما دو گزینه وبسایت و اپلیکیشن موبایل را در اختیار دارید، یعنی گوگل امکان آنالیز یک وبسایت و یک اپلیکیشن را فراهم می کند. در خصوص وبسایت شما باید اطلاعاتی مانند نام وبسایت(که در آنجا گزینه Account name است)، نام و آدرس سایت، حوزه یا موضوع فعالیت وبسایت و منطقه زمانی (Time Zone) وبسایت را تعریف کنید.

بعد از وارد کردن اطلاعات مربوط به مشخصات وبسایت شما باید دکمه Get Tracking ID را زده که در صفحه بعد از شما درخواست پذیرش(I accept) شرایط قرارداد مربوط به ثبت وبسایت را می خواهد و بعد از آن شما وارد صفحه ای می شوید که کدهای مربوط به ثبت وبسایت در گوگل که شما باید در وبسایت خود قرار دهید در اختیار شما قرار داده می شود.

درخصوص سایت های وردپرس شما باید از افزونه(Plugin) Insert Code in Header and Footer استفاده کنید که بدین منظور شما باید این افزونه را در وبسایت خود نصب و فعالسازی نمایید. بدین منظور از پیشخوان وردپرس به قسمت تنظیمات Insert Code بروید. در صفحه(کادر) بعدی که باز می شود کد دریافت شده از گوگل آنالیتیک را وارد کنید و در نهایت دکمه ذخیره/Save را بزنید.

اگر شما پیش از این یک وبسایت در گوگل آنالتیکس ثبت کرده اید می توانید با ورود به قسمت تنظیمات در حساب کاربری گوگل آنالتیکس خود نسبت به ثبت یک وبسایت جدید(Create a new account) اقدام کنید. ابزار تحلیل وبسایت گوگل به شما این امکان را می دهد که تا 100 وبسایت را در گوگل آنالتیکز ثبت کنید.

برای اطلاعات و آشنایی بیشتر با گوگل آنالتیکس می توانید به مقاله گوگل آنالتیکس Google Analyticsچیست؟ رجوع کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1391
تعداد کل بازدیدها: 381726

نظرات کاربران

*