چگونه یک واسطه گر یا کارگزار خوب و حرفه ای شویم

چگونه یک واسطه گر یا کارگزار خوب و حرفه ای شویم

بسیاری از افراد امروز شغل شان به عنوان یک کارگزار یا واسطه گر(Middleman) یا به اصطلاح رایج دلال است. این شغل گرچه در نظر عامه مردم ممکن است چندان مناسب نباشد، اما بطور حرفه ای و در سطوح جهانی یکی از شغل های بسیار مهم و مورد نیاز در بسیاری از کسب و کارها و شرایط است. برای مثال هنگامیکه یک شرکت بزرگ نیاز به خرید لوازم، مواد اولیه یا تجهیزاتی دارد. همچنین این نوع شغل را ما در معاملات مسکن یا کارگزاران بورسی نیز شاهد هستیم. موفقیت در این شغل و انجام حرفه ای واسطه گری می تواند بسیار دشوار و ریسکی باشد. در این نوشته ما نکاتی را به منظور کاهش ریسک و انجام صحیح و درست واسطه گری یا کارگزاری بیان می کنیم.

شروع و تثبت کسب و کارکارگزاری/واسطه گری

در مرحله اول شما باید خود را به عنوان یک شخص یا کسب و کار واسطه گر/کارگزار معرفی و تثبیت کنید. در واقع کار واسطه گری را می توانید با کمترین هزینه آغاز کنید، اما اگر می خواهید بصورت یک واسطه گر یا کارگزار رسمی و حرفه ای فعالیت کنید باید این کار را حرفه ای و قانونی انجام دهید.

مشخص کردن مکان کسب و کار

در مرحله اول سعی کنید فضا و لوازم و تجهیزات مورد نیاز این کار مانند خط تلفن، اتصال اینترنت و ایمیل و امثالهم را فراهم کنید. اگر نمی توانید فضای مجزایی برای خود تهیه کنید، می توانید از اتاقی در خانه بدین منظور برای شروع کار واسطه گری استفاده کنید. در سطح پیشرفته تر شما نیازمند آشنا کردن خود با جنبه های قانونی راه اندازی چنین کسب و کاری هستید. بسته به نوع فعالیت شما ممکن است شرایط و الزامات قانونی متفاوتی لازم باشد.

شناخت بازار و خریداران بالقوه

سعی کنید گوشه دنجی در بازار را پیدا کرده و در آن فعالیت کنید. بهترین بازار، برای چنین فعالیت و کسب و کاری بازاری است که عرضه و تقاضا با هم متناسب نبوده و نیازهای مصرف کننده و تامین کننده یک محصول یا خدمت برآورده نمی شود. محصولات یا سرویس های خاص و اختصاصی معمولا برای واسطه گری بهتر هستند. محصولات عمومی و فراوان معمولا مستقیما از خود کارخانه های تولید کننده خریداری می شوند و متقاعد کردن بنکداران یا خرده فروشان به خرید از شما بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است.

سعی کنید خریداران و مشتریان بالقوه محصول تان را مشخص کنید. این خریداران بسته به محصول یا کالای شما می توانند در منطقه یا محل شما یا خارج از آن باشند. برای آشنایی و مشخص کردن خرده فروشانی که مایل به خرید محصول شما خواهند شد می توانید با جستجو در منطقه خود یا از طریق دفترچه های راهنما، وبسایت های راهنما یا تحقیقات میدانی اطلاعاتی درخصوص خریداران خارج از منطقه خود بدست آورید. سعی کنید در ابتدا به سراغ کسب و کارهای کوچکتر بروید تا برندهای بزرگ و معروف – چون احتمال خرید محصول مدنظر شما بیشتر است. درخصوص خدمات سعی کنید که از روش های سنتی یعنی حضور و مذاکره استفاده کنید و به سراغ کسانی بروید که به محصول شما نیاز دارند.

بعد از مشخص کردن مشتریان بالقوه به آنها کارت ویزیت یا شماره تماس بدهید. سعی کنید پیش از آن دریابید که آنها دقیقا چه چیزی لازم دارند و چگونه می خواهند محصول یا خدمت شما را دریافت کنند. شما می توانید از طریق ایمیل با این خریداران بالقوه در تماس باشید، اما پیشنهاد می شود از تلفن استفاده کنید تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید. در تماس با خرده فروشان سعی کنید که مستقیما با مدیر خرید آنها تماس بگیرید تا زمان شما صرف صحبت کردن با فرد غیرمرتبط نشود.

شناخت تامین کنندگان بالقوه

سعی کنید تا جای ممکن تامین کننده برای کالا یا خدمتی که می خواهید ارائه دهید بیابید. سپس سعی کنید از بین این تامین کنندگان مختلف ده تامین کننده بهتر را فهرست کنید. هنگام خرید و عرضه محصولات باید به دنبال تولید کنندگان آن بروید و مستقیما از آنها خرید کنید – ممکن است این تولید کنندگان در منطقه یا کشور شما نباشد و باید در سطح جهانی آن را بررسی کنید. هنگامیکه کار شما مربوط به عرضه خدمات است، معمولا عرضه کنندگان این خدمات در محل و منطقه شما هستند و کار شما ساده تر است.

سعی کنید از تامین کنندگان قیمت بگیرید. این قیمت ها باید براساس میزان خرید شما، کیفیت محصول/خدمات و نحوه خرید آنها باشد. در نهایت باید این قیمت ها را با یکدیگر مقایسه کنید. سعی کنید کل ارزشی که این مضنه قیمت به شما می دهد را در نظر بگیرید(مجموع سه عامل حجم، کیفیت و قیمت). توجه داشته باشید که قیمت کمتر نشانه موفقیت و برد شما نیست، چون ممکن است کیفیت محصول نیز پایین تر باشد.

توجه کنید که در واسطه گری یا دلالی شما دستمزد تان از دریافت حق واسطه گری یا کمیسیون حاصل از هر فروش است، پس سعی کنید که در هنگام مذاکره با تامین کنندگان محصول/خدمت درخصوص درصد کمیسیون یا تخفیفی که به محصول برای شما داده می شود، صحبت کنید. معمولا این درصدها بین 10 تا 15 درصد است. تولید کنندگان یا تامین کنندگانی که پیش از این با واسطه/کارگزارهایی کار می کنند، کمیسیون از پیش تعریف شده ای دارند که شما باید در خصوص میزان آن اطلاع داشته باشید.

پس از دریافت قیمت و مشخصات محصولات، این اطلاعات را به خریداران بدهید. در ارائه قیمت، اگر تخفیفی از تامین کننده دریافت کردید، آن را در فهرست قیمت مشخص کنید، همچنین هزینه های احتمالی دیگر مانند هزینه حمل و بیمه یا مالیات را نیز لحاظ کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 90
تعداد کل آرا: 1198
تعداد کل بازدیدها: 192515
چگونه یک واسطه گر یا کارگزار خوب و حرفه ای شویم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)