چگونه یک سازه و قلعه شنی بسازیم؟ آموزش تصویری

چگونه یک سازه و قلعه شنی بسازیم؟ آموزش تصویری

یکی از تفریحات جذاب و جالب برای کودکان و حتی بزرگسالانی که به ساحل دریا می روند، ساخت انواع سازه شنی از جمله مجسمه یا قلعه شنی در ساحل دریاست. ساخت سازه ها، مجمسه ها یا قلعه های شنی که البته با ماسه بادی ساخته می شوند، به یک کار حرفه ای در بسیاری از کشورها که ساحل دریا زیادی دارند، تبدیل شده است بطوریکه جشنواره ها و فستیوال های ملی و بین المللی برای ساخت انواع سازه ها، مجسمه ها یا قلعه های شنی در برخی از کشورهای دنیا برگزار می شود. در زیر مراحل و نحوه ساخت قلعه شنی یا ماسه ای توضیح داده می شود.

نکته اول در ساخت یک مجسمه یا قلعه شنی انتخاب محل ساخت آن در ساحل دریاست. از انجاییکه ساخت چنین سازه شنی بسیار زمان بر و دشوار است سعی کنید که نقطه ای را برای ساخت آن در ساحل انتخاب کنید که به راحتی آب به آنجا نرسد و سازه شنی شما شسته نشده و از بین نرود. به جزر و مد و میزان بالا آمدن آب توجه کنید. اگر به آن ساحل آشنایی ندارید میزان جزر و مد را می توانید از افراد محلی و آشنا به آنجا بپرسید.

توجه کنید که برای ساخت یک سازه شنی که در اینجا ما بیشتر به نحوه ساخت قلعه شنی می پردازیم، دو عامل آب و ماسه بسیار مهم هستند. بنابراین برای دسترسی راحت تر به آب بویژه اگر جاییکه می خواهید قلعه شنی را بسازید دور از آب است، یک حوضچه ای گود ایجاد کنید و آب را به آنجا هدایت کنید تا در آنجا جمع شود. توجه کنید که اگر محل ساخت قلعه شنی شما به اندازه کافی مرطوب است شاید به این میزان آب نیاز نداشته باشید.

در مرحله بعد سعی کنید ماسه تمیز و شفاف تهیه کنید. اگر ظرفی که در آن ماسه می ریزید کثیف و تیره رنگ است نشان دهنده این است که در ماسه آن زیاد خاک رس وجود دارد. توجه کنید که ساخت یک سازه یا قلعه شنی با ماسه تمیز و شفاف بسیار راحت تر است. بهترین ماسه، ماسه ای است که پودر و نرم باشد و شکل دانه های آنها بصورتی است که لبه های سخت دارند. البته به این نکته توجه کنید که بیشتر ساحل های دریا ها ماسه های بسیار نرمی دارند که ساخت سازه ها و مجسمه های بزرگ با آنها دشوار و غیرممکن است.

برای شروع به ساخت یک قلعه شنی باید ترکیب غنی از آب و ماسه داشته باشید؛ برای این کار شما باید 99% ماسه را با 1% آب مخلوط کنید. این میزان آب برای چسباندن دانه های ماسه کافیست و اتصالی بین دانه ها ایجاد می کنند. البته برای این کار زیاد حساسیت نداشته باشید و ساخت ترکیب شن و آب باید به گونه ای باشد که شما بتوانید یک توپ شنی را بدون اینکه خراب شود با دست بسازید.

این ترکیب ماسه و آب را به اندازه ای بفشارید که فشرده شده و محکم شود. برای این کار بهتر است از دستان خالی خود(یعنی بدون دستکش یا چیز دیگری) استفاده کنید. سعی نکنید که با شیء محکمی مانند بلیچه این توپ شنی را محکم کنید، زیرا ضربات وارد به جای محکم تر کردن سبب ایجاد سوراخ یا ترک در توپ شما می شود. افراد حرفه ای که سازه های شنی می سازند ماسه های خود را با قالب های چوبی فشرده و محکم می کنند. توجه کنید که سطل برای این کار خوب نیست چون ماسه به ته سطل می چسبد اما اگر سطل یا ظرفی داشته باشید که دو طرف آن باز باشد می توانید از آن استفاده کنید.

برای ساخت یک قلعه شنی شما باید یک پایه محکمی برای آن ایجاد کنید و به اصطلاح فنداسیون آن را بسازید! یک سطح صاف از ماسه خیس بیش از آن میزانی که فکر می کنید برای ساخت قلعه لازم است را ایجاد کنید. این سطح را با فشردن دست یا قدم برداشتن روی آن فشرده و محکم کنید. بهترین و بزرگترین سازه ها می توانند تا 2.5 متر ارتفاع داشته باشند که بر روی پایه یا فنداسیونی با شعاع/طول 20 سانتی متر ایجاد شده اند.

سپس سعی کنید که یک توده بلند از ماسه خیس بسازید. زیاد برای ساخت این حجم یا توده ماسه ای وسواس به خرج ندهید، سعی کنید که شکل کلی را ابتدا ایجاد کنید که می تواند یک توده بزرگ از ماسه باشد. برای این کار سعی کنید با دست ماسه های مرطوب را در یک جا جمع کنید و فعلا آنها را فشرده نسازید هر زمان که این توده ماسه ها شروع به ریختن یا پایین رفتن کرد، کارتان را متوقف کنید. توجه کنید که این توده ماسه ای می تواند از ماسه هایی که جمع کرده اید مرطوب تر باشد، البته باید چسبندگی خود را حفظ کنند. اگر قلعه ای بلند می سازید، دستان خود را از بالا به سمت پایین این توده شنی بکشید. اگر می خواهید دیوارها را بسازید باید یک مشت از ماسه را در یک گوشه قرار دهید و با نرمی دیوار را به بالا ببرید.

در مرحله بعد باید با لرزاندن این توده شنی، آب را از درون آن خارج کنید. برای این کار دستان خود را به آرامی در طرفین و بالای این توده قرار دهید و به آرامی دستان خود را جلو و عقب ببرید تا سندها بلرزند؛ این کار باعث می شود که آب مازاد این توده شنی به سمت پایین آن رفته و از آن خارج شوند و توده شنی باقیمانده بسیار پرچگالی، فشرده و محکم شوند. اگر احساس کردید که توده در حال ترک خوردن است، کار دست کشیدن روی آن را متوقف کنید.

برای ساخت قلعه شنی باید از بالا به پایین عمل کنید. بالای قلعه را به فرم های مختلفی از قلعه، ستون ها و هر شکلی که دوست دارید، درآورید. بعد از انجام این کار، هر جاییکه احساس کردید رطوبت یا آب مازاد است ماسه ها را به آرامی بلرزانید. می توانید یکی از فرم های زیر را برای ساخت قلعه شنی انتخاب کنید.

توجه کنید که باید سعی کنید که ماسه های خود را مرطوب نگهدارید. اگر احساس کردید که ماسه ها در حال خشک شدن و فرو ریختن هستند، یک مشت آب روی آن بریزید. دقت کنید که در این کار آب بیشتر بهتر از خشک بودن است، چون آب زیاد با مرور زمان خشک می شود. می توانید برای مرطوب نگهداشتن سازه شنی خود از اسپری که در آن آب است استفاده کنید.

سریعترین راه برای ساخت قلعه های بزرگ، ساخت قالب های دایره شکل ماسه ای در کنار هم است – همانند شکل زیر. سعی کنید که هر کدام از این دایره ها از دیگری بزرگتر باشند. سپس می توانید روی آنها ماسه های بیشتری بریزید و بعد از اینکه حجم قابل توجهی ماسه جمع شد، با دست روی دیوارها بکشید تا نرم شوند و شکل یک گنبد را به خود بگیرند.

چگونه یک سازه و قلعه شنی بسازیم؟ آموزش تصویری

برای ساخت دیواره های مستطیل شکل شما می توانید از همان روش فوق استفاده کنید با این تفاوت که باید بلوک های مستطیل شکل ماسه ای بسازید و هرکدام را بر روی دیگری قرار دهید. برای گرفتن رطوبت آنها به ارامی دست خود را به کنارهای دیوارها بکشید. اگر این دیوارهای مستطیل شکل را چسبیده به آن برج مخروطی یا دایره ای ساخته شده در بالا بسازید به دلیل چسبندگی به آن از استحکام بیشتری برخوردار خواهند بود. به شکل زیر توجه کنید.

چگونه یک سازه و قلعه شنی بسازیم؟ آموزش تصویری

برای ساخت یک دیوار آرک/قوسی شکل، بهترین راه ساخت دو دیوار بلند نزدیک به یکدیگر است؛ با این تفاوت که در ساخت این دیوارهای بلند، باید به یک سمت مورب باشند تا با نزدیک شدن به یکدیگر یک قوس/آرک را شکل دهند.

برای صاف کردن سطوح دیواره ها یا برج های قلعه تا می توانید از اشیائی با سطوح صاف و صیقلی مانند بیلچه استفاده کنید. برای ساخت یک سطح صاف کافیست که آن جسم صاف را بر روی ماسه ها و سازه ای که ایجاد کردید بکشید.

توجه کنید که می توانید در برج ها یا دیواره های ساخته شده، با اشیائی سوراخ هایی ایجاد کنید تا حالت پنجره به خود بگیرد. در انجام این کار بسیار احتیاط کنید تا آسیب به سازه شنی شما نزند.

همچنین در صورت تمایل می توانید با ایجاد شیاری در دور دیوار قلعه، جریان آبی در آن به حرکت بیاندازید تا قلعه شنی شما زیباتر شود.

چگونه یک سازه و قلعه شنی بسازیم؟ آموزش تصویری

فیلم نحوه ساخت یک قلعه شنی را می توانید در مطلب نحوه ساخت قلعه شنی به همراه فیلم مشاهده نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)