چگونه یک رزومه‌ٔ حرفه‌یی بنویسیم؟

چگونه یک رزومه‌ٔ حرفه‌یی بنویسیم؟

بسیاری از کسانی که جویای کار هستند، از مهارت‌های کافی در حوزهٔ کاری خود برخوردارند اما زمانی که روزمهٔ خود را برای شرکت‌های جویای نیروهای کار ارسال می‌کنند، به صورت ناامیدوارکننده‌یی، هیچ تماسی برای مصاحبه‌ٔ حضوری دریافت نمی‌کنند؛ عمده دلیل شکست ایشان این است که روزمهٔ ایشان دارای مشکلاتی است که آن‌ها را به عنوان یک نیروی کار غیرحرفه‌یی جلوه می‌دهد! در این مقاله با چگانه همراه باشید تا راه‌کارهایی را به شما آموزش دهیم که با پیاده‌سازی آن‌ها در روزمه‌ٔ خود، می‌توانید این اطمینان را حاصل کنید که به سرعت شغل دلخواه خود را خواهید یافت.

عدم زیبایی ظاهری رزومه
یک صفحهٔ نوشته که به صورت لیست‌وار مهارت‌های شما در آن نوشته شده باشد را نمی‌توان به عنوان یک روزمهٔ حرفه‌یی قلمداد کرد. روزمه می‌بایست به گونه‌یی طراحی شود که خوانا بوده و در طراحی آن از کمی خلاقیت استفاده شده باشد. در صورتی که رزومهٔ شما از لحاظ ظاهری زیبا نباشد، پس نباید این امید را داشته باشید که کسی با شما تماس حاصل نماید.

کلی‌گویی
تحت هیچ عنوان در رزومهٔ خود کلی‌گویی نکنید؛ در مورد مهارت‌هایی که دارید توضیحات جامع و کاملی داده و تحت هیچ عنوان کارفرمایان را وادار به حدس زدن در مورد مهارت‌هایتان نکنید.

عبارات مجهول
تحت هیچ عنوان از عبارات مجهول در نوشتن رزومهٔ خود استفاده نکنید؛ اتفاقاتی که در زندگی کاری شما رخ داده‌اند، یک دلیل عمده داشته‌اند و آن دلیل کسی یا چیزی نیست جز خود شما! به عبارت دیگر، به جای نوشتن عبارت «بخش ورود و ثبت‌نام در پروژهٔ … توسط تیم برنامه‌نویسی ما کدنویسی شد» بگویید «بخش تضمین امنیت ورود و ثبت‌نام در پروژهٔ … توسط این‌جانب پیاده‌سازی شد».

زیاده‌روی در استفاده از صفات کلیشه‌یی
از عبارات کلیشه‌یی همچون «فوق حرفه‌یی» و یا «فوق تخصص» و … سعی کنید که تا حد ممکن استفاده نکنید چرا که اکثر کارفرمایان از دیدن این‌گونه توصیفات خیلی خوشحال نمی‌شوند!

کوچک شمردن کار خود
هیچ فرقی نمی‌کند که تأثیر شما در فلان کار چقدر کم بوده است، حتماً آن را در رزومهٔ خود بیاروید و این هرگز بدان معنا نیست که نقش کم‌رنگ شما در پروژهٔ مد نظر، به معنی کوچک و یا بی‌اهمیت بودن کار شما است. شاید همین مشارکت اندک شما در پروژهٔ مد نظر، چیزی باشد که شرکت‌ها به دنبالش هستند.

ارسال یک روزمه به چندین کارفرما
گرچه ارسال رزومه‌یی یکسان برای چندین شرکت مختلف، ایدهٔ خوبی به نظر می‌رسد اما این کار در نهایت به ضرر شما تمام خواهد شد؛ شخصی‌سازی کردن روزمهٔ خود برای مشاغل مختلف حاکی از آن است که شما از مهارت‌های کافی در بررسی شرایط مختلف برخوردارید و شرکت دریافت‌کنندهٔ رزومه درک خواهد کرد که شما همان نیرویی است که آن‌ها به دنبالش هستند چرا که مهارت‌های درج شده در رزومهٔ شما با شرح وظایفی که آن‌ها به دنبالش هستند همخوانی بسیاری دارد.

غلط املایی
یکی از چیزهایی که منجر به عدم برقراری تماس شرکت‌های جویای کار با رزومه‌های دریافتی می‌گردد، وجود غلط‌های املایی در روزمه است؛ بسیاری از کارفرمایان بر این باورند فردی که نمی‌تواند یک روزمه‌ٔ کاری بدون غلط املایی بنویسد، مسلماً در حوزهٔ کاری خود نیز بی‌دقت عمل خواهند کرد! به طور خلاصه، پس از نوشتن روزمهٔ خود، حتی تا ۱۰ بار هم که شده، رزومهٔ خود را برای چک کردن غلط‌های املایی چک کنید.

امیدواریم که با راه‌کارهای ارائه شده در بالا، رزومه‌هایی حرفه‌یی نوشته و به شغل دلخواه خود دست یابید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 4

مهدیه امیری دارای کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فناوری اطلاعات و کارشناسی در رشته نرم افزار است که مولف مقالات حوزه مدیریت، فناوری اطلاعات و کارآفرینی است.

تعداد کل مقالات: 12
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 46
تعداد کل بازدیدها: 2349


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
B
ب ( 2017-01-16 12:20:13 )
خوب بود ممنون