چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/09/18

شما دنبال خرید یک دوربین دیجیتال هستید، اما در مورد امکانات آن و بحث های تکنولوژی پیراموون دوربین های دیجیتال گیج شده اید؟ این مقاله به شما کمک میکند تا دوربین مناسب خودتان را پیدا کنید. از آنجا که مدل های بسیار متنوعی از دوربین های دیجیتالی وجود دارند، بهتر است که تصمیم بگیریم سه تا چهار ویژگی مهم این دوربین ها را بررسی کنیم. بعد از بررسی این ویژگی ها میتوانید به مغازه های فروش دوربین مراجعه کنید و یا از اینترنت دوربین دیجیتالی مناسب خودتان را تهیه نمایید. با این مقاله همراه باشید.

انتخاب دوربین

 

 

1. دوربینی ساده و ارزان را که امکانات خاصی ندارد، در نظر بگیرید. اگر میخواهید یک دوربین ساده و ارزان قیمت را با امکانات کم بخرید، این سری دوربین های دیجیتالی را که به دوربین های point  & shoot معروف هستند، را بخرید. این سری دوربین ها یک منظره یاب ساده که مانند پنجره میباشد، را دارند و نباید انتظار داشته باشید که یک تصویر فوق العاده ثبت کنند و همچنین تنظمیات کمتری نیز دارند. احتمال دارد که کیفیت عکس این دوربین ها پایین باشد، اما طیف گسترده ای از دوربین ها را شامل میشوند. شما باید بسته به نیازتان دوربین تان را انتخاب کنید.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

2. اگر خوهان کیفیت و کنترل تنظمیات زیادی هستید، دوربین های دیجیتال SLR را در نظر بگیرید. دوربین های دیجیتالSLR( که گاهی اوقات به آنها DSLR نیز میگویند) کنترل بسیار خلاقانه تری را برایتان فراهم میکنند. بیشتر این دوربین ها تنظمیات اتوماتیک و دستی نور و فوکوس را دارند. اگر خواهان تنظیمات اضافی بیشتری برای عکاسی هستید، یا اگر از بازی با تنظمیات رنگ ها و فلاش لذت میبرید، دوربین دیجیتالی SLR گزینه بسیار مناسیب برای شماست. اما باید این را هم در نظر بگیرید که دوربین های SLR به نسبت دوربین های point & shoot گرانتر میباشند.

SLR مخفف( single-lens-reflex یا همان تک لنز بازتابی) میباشد که از یک سامانه آینه نیمه خودکار برای مشاهده تصویر توسط عکاس استفاده می‌کند.امروزه اکثر دوربین های دیجیتال از یک نوع صفحه نمایش الکترونیکی بهره میبرند، اما هنوز هم به آنها دوربین های SLR یا DSLR میگویند.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

3. این فرض را که دوربین های با قیمت بالا و برند مشهور، دوربین های با کیفیتی هستند، کنار بگذارید. بخاطر داشته باشید که گاهی اوقات دوربین های ارزان قیمت بهتر از دوربین های گران قیمت ،میتوانند نیاز هایتان را رفع کنند. به طور مشابه، برندهای مشهور گاهی اوقات با کیفیت بالا همراه هستند، ولی این به این معنی نمیباشد که برندهای دیگر نمیتوانند شما را راضی کنند. دوربین ها را بر اساس کیفیتشان مقایسه و داوری کنید، نه بخاطر اعتیاد داشتن به خرید اجناس گران قیمت و یا تبلیغات گسترده برندهای مشهور.

 

 

 چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

4. یک دوربین را که مناسب حمل و نقل باشد، انتخاب کنید. قبل از اینکه به فکر امکانات جانبی و کیفیت بالای دوربین باشید، باید به حمل آسان دوربین نیز توجه کنید. به طور کلی یک دوربین کوچک، کیفیت به مراتب کمتری از یک دوربین بزرگتر دارد، اما این را هم در نظر بگیرید که اگر شخصی هستید که به مسافرت زیاد علاقه مندید، هم باید دوربین خوبی داشته باشید، هم دوربین تان نباید وزن زیادی داشته باشد که شما را خسته کند.

♠ همچنین مقاومت دوربین را در شرایط متفاوت در نظر بگیرید. شما ممکن است که مایل باشید یک دوربین با کیفیت بالا برای سفرتان بخرید. انواع دوربین های نرم که قابل حمل هستند و برای محافظت نیز راحت تر هستند، در حالیکه انواع دوربین های سخت عایقی بهتری برای آب و یا مواد دیگر میباشند، وجود دارند.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

5. دوربینی را پیدا کنید که به راحتی قابل حمل باشد. حتی بعضی از دوربین های بزرگ یک بند کوچک نامناسب دارند، در حالیکه دوربین های کوچک نیز حتی دارای بند نیستند. در حالت ایده آل، بند دوربین فقط باید به اندازه مچ دستتان باشد، یا وقتی میخواهید تنظمیات دوربین را انجام دهید، در حالیکه بند در مچ دستتان محکم شده است، باید به راحتی اینکار را انجام دهید. آیا میتوانید فقط با انگشت بزرگتان دوربین را در دستتان نگهدارید؟

♠ دوربین های کوچک بدون بند، باید با یک حلقه در دستتان محکم شوند و یا آنها را در کیف های مخصوص کمر که برای حمل دوربین مناسب میباشند، قرار دهید. با اینکار میتوانید از خطرات احتمالی مانند افتادن دوربین و یا ضربه دیدن آن جلوگیری کنید.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

6. هزینه های لوازم جانبی را نیز در نظر بگیرید. قبل از اینکه قیمت های دوربین ها را مقایسه کنید، باید به قیمت دوربین، قیمت کارت حافظه خارجی را نیز اضافه کنید. همچنین باتری اضافی و شارژر نیز میتواند ایده خوبی باشد. این موارد جزو پیشنهادات میباشند، و شما باید بنا بر نیاز خودتان ، لوازم جانبی را و همچنین هزینه های آنها را نیز در نظر بگیرید.

 

ارزیابی مشخصات فنی

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

1. نباید فقط براساس مگاپیکسل یک دوربین، آن را انتخاب کنید. تفاوت بین یک دوربین 5 مگاپیکسلی با یک دوربین 13 مگاپیکسلی به سختی قابل تشخیص است، حتی اگر شما بخواهید که عکس هایتان را بعنوان پوستر چاپ کنید. اگر شما بخواهید جزئیات عکس 8 * 11 را چاپ کنید، یک دوربین 8 مگاپیکسلی، رزولوشون کافی برایتان به ارمغان خواهد آورد.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

2. سرعت دوربین را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از دوربین های ارزان قیمت، یک وقفه کوتاهی بین فشردن دکمه گرفتن عکس با ثبت واقعی آن دارند. اگر شما میخواهید که از بچه ها، بازیهای ورزشی، یا فعالیت های مردم عکس بگیرید، باید یک دوربین با سرعت عقب ماندگی 0.2 ثانیه یا کمتر از آن، پیدا کنید. یعنی وقفه بین فشردن دکمه گرفتن عکس با ثبت واقعی آن کمتر از 0.2 ثانیه باشد. اگر خواسته اصلی شما از یک دوربین، سرعت بالای ثبت آن میباشد، باید دوربین های  SLR را که توانایی ثبت پیوسته و پرسرعت عکس را دارند، بخرید. در اینگونه دوربین ها براحتی میتوانید با فشردن دکمه به مدت چند ثانیه از هدف تان عکس های پی در پی بگیرید.  فریم های مداوم میتواند به شما بگوید که یک دوربین در ثانیه چندتا عکس میگیرد. برای دوربین های با سرعت ثبت بالا، این عدد میتواند زیر 5 فریم در ثانیه باشد.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

3. ارزیابی قابلیت زوم دوربین. زوم به شما اجازه میدهد تا فاصله خودتان را برای فوکوس بر روی شی مورد نظر تنظیم کنید. برای نمونه  4x یا 50x یک طول کانونی طبیعی است. این مشخصات به سادگی خواندن عدد درج شده برای تبلیغات این دوربین ها نیست، با اینحال یک زوم خوب را میتوان با این فرض امتحان کرد که حتی اگر بر روی شی مورد نظر از فاصله زیاد نیز زوم شود، باز دوربین بتواند شفافیت تصویر را حفظ کند و بر روی شی فوکوس کند، و تصویر تار نباشد.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

4. باتری را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از دوربین ها از باتری های مناسبی مانند باتری های استاندارد AA استفاده میکنند. امروزه باتری که با دوربین شما عرضه میشود شاید از کار بیافتد، یک باتری کمکی میتواند گزینه خوبی برای این مواقع باشد. در مورد خرید یک باتری جانبی و همچنین شارژر آن برای مواقعی که باتری دوربین کار نمیکند، تحقیق کنید.

 

چگونه یک دوربین دیجیتالی مناسب بخرم ؟

5. در مورد انواع کارت های حافظه نیز اطلاعاتی بدست آورید. حتی اگر دوربین شما با یک کارت حافظه جانبی عرضه شده باشد، باید برای یک کارت حافظه همراه دیگر نیز اقدام کنید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. SD کارت ها گزینه مناسبی برای دوربین ها میباشند، بعضی از دوربین ها با یک کارت حافظه خوان عرضه میشوند.بعضی از مدل های قدیمی با کارت های حافظه ای بزرگتر از کارت های حافظه امروزی عرضه میشوند.

♠ اگر میخواهید یک کارت حافظه بخرید، باید در نظر بگیرید که میخواهید چه مقدار عکس در آن ذخیره کنید. این سایت This online calculator امکان محاسبه آنلاین  دارد که به شما نشان میدهد اگر کیفیت عکس هایتان مثلا 5 مگاپیکسل باشند چه مقدار عکس به چه مقدار حجمی از کارت حافظه  احتیاج خواهد داشت. کاربران معمولی ، دوربینی با کارت حافظه ای که 400 عکس ذخیره میکند، را می پسندند. اما این را هم در نظر بگیرید که ضبط فیلم حافظه ای بیشتری میخواهد.

♠ اگر هیچگونه کارت ریدری برای قرار دادن کارت حافظه دوربین در آن ندارید تا عکس ها و فیلم ها را به رایانه منتقل کنید، نگران نباشید چون بیشتر دوربیین های دیجیتال امروزی با سیم  USB عرضه میشوند. که براحتی میتوانید عکس ها و فیلم هایتان را به رایانه منتقل کنید.

 

نکات

وقتی میخواهید یک کارت حافظه برای دوربین تان بخرید، سعی کنید آن را از مغازه های مخصوص لوزام جانبی تهیه کنید. چون به احتمال زیاد قیمت آنها کمتر از مغازه های فروش دوربین خواهد بود.

به لنز جلویی دوربین نیز توجه داشته باشید. عمدتا یک تکه بزرگ شیشه ای در جلو دوربین میتواند نور بیشتر را متمرکز کند، که به این معنی میباشد که در نور کم نیز میتوانید عکس های با کیفیت خوبی بگیرید. اگر دوربینی که میخواهید بخرید لنز کوچک دارد میتوانید از فروشنده در مورد قابلیت دوربین در نور کم بپرسید و یا در اینترنت راجب آن تحقیق کنید.

 

هشدارها

وقتیکه در اینترنت میخواهید در مورد دوربین ها و انواع مدلهای آنها تحقیق کنید، حتما نظرات خریداران قبلی را نیز بخوانید و به نظرات شرکت های تولید کننده دوربین ها یا سایت های وابسته به این شرکت ها بسنده نکنید.

 

   ما اعتقاد داریم که بازخورد های شما به هر چه بهتر شدن آموزش هایمان کمک میکند. در زیر میتوانید نظراتتان را ثبت کنید و به آموزش امتیاز بدهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 111
تعداد کل آرا: 767
تعداد کل بازدیدها: 265687

نظرات کاربران

*
P
پژمان ( 2016-12-08 09:00:39 )
اطلاعات مفید و کاملی بود - تشکر
S
سیروان ( 2016-12-08 09:37:21 )
ممنون آقای پژمان که نظر دادین. هدف ما، رضایت خوانندگانی عزیزی مثل شماست.