چگونه گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود بگنجانیم؛ نحوه و میزان صحیح استفاده از گوشت قرمز

چگونه گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود بگنجانیم؛ نحوه و میزان صحیح استفاده از گوشت قرمز

گوشت قرمز علی رغم مضرات و عوارضی که ممکن است داشته باشد، اما سرشار از مواد غنی غذایی از جمله ویتامین ب، روی و آهن است. بنابراین حتی کسانیکه به دلایل و بیماری های مختلف نمی توانند گوشت قرمز بخورند یا باید کمتر از آن استفاده کنند، باید آن را به طریقی مناسب در رژیم غذایی خود گنجانده و مصرف کنند. ضمن اینکه بطور کل برای هر فردی مصرف بیش از حد گوشت قرمز مضر و در مقابل مصرف متعادل و صحیح آن مفید است. در زیر توصیه هایی به منظور مصرف صحیح و به میزان مناسب گوشت قرمز آورده می شود.

نکته اول این است که سعی کنید از گوشت هایی با چربی کمتر و همچنین از قسمت هایی از بدن حیوان که چربی کمتری دارند، استفاده کنید. قسمت های کم چرب تر گوشت گاو یا گوسفند شامل ماهیچه های پا و کمر آن می شوند. در هنگام خرید گوشت قرمز، اگر هم نمی دانید که کدام قسمت بدن حیوان است، دقت کنید که قسمت هایی که چربی کمتری دارند را انتخاب کنید.

نکته بعدی استفاده از گوشت های ارگانیک است که در غذای حیوانات(گاو، گوسفند، شترمرغ و ...) از هورمون ها استفاده نشده است و در نتیجه چربی اشباع کمتری دارند.

از گوشت های قرمز فراوری شده، مانند سوسیس و کالباس از چربی های اشباع علاوه بر موادی مانند سدیم و مواد افزودنی استفاده شده است که برای سلامتی مفید نیستند. اگر هم ناچار به استفاده از چنین گوشت های قرمز فراوری شده، شدید، سعی کنید برچسب مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید تا میزان چربی، سدیم و مواد افزودنی به آن را دانسته و سپس با توجه به وضعیت جسمی و سلامتی خود نسبت به خرید آن اقدام نمایید. از خوردن گوشت های آماده و پخته شده نیز خودداری کنید.

در هر صورت بعد از خرید گوشت قرمز سعی کنید موارد زیر را پیش از مصرف و خوردن آن رعایت کنید.

چربی های گوشت را پیش از پخت و مصرف آن از گوشت قرمز جدا کنید. بدین منظور از یک چاقوی تیز برای جدا کردن چربی ها(که به رنگ سفید هستند) از گوشت قرمز استفاده کنید. هرچه این قسمت های سفید رنگ چربی بیشتر گرفته شود، گوشت قرمز شما سالم تر می شود.

همانطور که می دانید غذاهای سرخ کردنی به دلیل استفاده از روغن چندان مفید و سالم نیستند، بنابراین سعی کنید که گوشت قرمز را بخارپز یا کباب پز کنید تا سرخ شود. تهیه انواع خورش ها با گوشت یکی از بهترین رژیم های غذایی با گوشت قرمز می باشد. گزینه دیگر خواباندن گوشت در یک محلولی مانند آبلیمو یا سرکه پیش از کباب یا گریل کردن آن است.

اگر هم می خواهید گوشت را با روغن درست کنید، سعی کنید که اولا آن را بصورت بخارپز و با حرارت کم درست کنید و دوم اینکه از روغن های گیاهی سالم مانند روغن زیتون، روغن کانولا یا روغن آفتابگردان که از مواد افزودنی و صنعتی در آن استفاده نشده است، بهره بگیرید.

نکاتی درخصوص میزان مصرف گوشت قرمز در یک رژیم غذایی

علاوه بر موارد فوق الذکر که مربوط به خرید و نحوه پخت گوشت قرمز است، رژیم غذایی و میزان مصرف گوشت قرمز توسط شما نیز بسیار در داشتن یک رژیم غذایی و بدن سالم موثر است. توجه کنید که توصیه می شود که بطور تقریبی بیش از 600 گرم گوشت در هفته استفاده نکنید. البته این میزان برای یک فرد سالم است و برای افراد دارای امراضی که گوشت قرمز برایشان ضرر دارد، باید میزان مصرف طبق توصیه پزشک مربوطه کمتر باشد.

سعی کنید در هنگام مصرف به گوشت قرمز به عنوان یک ماده غذایی جنبی در وعده غذایی یا غذایی که می پزید، نگاه کنید. یعنی بطور مثال اگر در دستور غذای شما گوشت قرمز و سبزیجاتی مانند نخود و لوبیا است، سعی کنید که میزان گوشت نسبت به نخود و لوبیا کمتر باشد.

در مواردیکه خودتان گوشت قرمز را تهیه و پخت نمی کنید، سعی کنید که از گوشت های قرمز با چربی کمتر یعنی قسمتی از گوشت که چربی کمتری دارد استفاده کنید.

در نهایت سعی کنید که گوشت قرمز را کمتر در رژیم غذایی خود داشته باشید؛ مخصوصا در شرایطی که نمی توانید موارد فوق الذکر را کنترل کنید و از انواع دیگر گوشت مانند گوشت مرغ، ماهی و دیگر منابع پروتئینی مانند سویا استفاده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)