چگونه گلاب اصل را از گلاب تقلبی تشخیص دهیم؟ تست و تشخیص گلاب اصل از گلاب تقلبی

چگونه گلاب اصل را از گلاب تقلبی تشخیص دهیم؟ تست و تشخیص گلاب اصل از گلاب تقلبی

گلاب یکی از نوشیدنی های معطر، مفید و مقوی است که هم می توان آن را نوعی نوشیدنی محسوب کرد و هم به عنوان چاشنی و افزودنی در بسیاری از غذاها یا دسرهای ایرانی. متاسفانه همانند بسیاری از کالا یا خوراکی ها که نوع مرغوب آن گران و تهیه آن دشوار است و شاید به نسبت سود کمی حاصل تولید کننده و عرضه کننده گلاب کند، در تهیه و عرضه گلاب نیز ممکن است تقلب صورت پذیرد. البته به این نکته باید توجه داشته باشید که گلاب انواع و درجات مختلفی دارد. اما در اینجا منظور یک گلاب خوب و درجه یک است که ممکن است نوع تقلبی آن را با نام گلاب غلیظ، مرغوب و یا دو آتشه به شما عرضه کنند. برای تشخیص اینکه گفته فروشنده گلاب صحیح است شما می توانید از روش های زیر برای تست اصل بودن گلاب استفاده کنید.

اولین نکته در بررسی و تشخیص گلاب اصل این است که گلاب است در ظاهر رنگی شفاف و زلال دارد و رسوب نمی کند. ضمن اینکه نباید ذرات معلق در آن داشته باشد. در واقع وجود ذرات معلق در گلاب نشان دهنده تقطیری نبودن گلاب- یعنی به آن مایعی افزوده شده است.

دومین روش تشخیص و تست گلاب اصل از گلاب تقلبی، توجه به عطر گلاب است. گلاب اصل و مرغوب بویژه اگر گلاب دو آتیشه باشد- که می توانید توضیح آن را در گلاب دو آتشه چیست؟ گلاب دو آتشه چگونه درست می شود؟ تفاوت گلاب دو آتشه با گلاب معمولی مطالعه کنید- با ریختن اندکی از آن روی دستتان بوی عطر گلاب باید فضا را پر کند و این عطر تا مدتی ماندگار باشد.

روش سوم تست چشایی و چشیدن گلاب است. گلاب اصل و مرغوب بویژه گلاب دو آتشه باید مزه ای تلخ داشته باشد.

روش چهارم استفاده از تست روغن است بدین صورت که گفته می شود اگر به گلاب تقلبی روغنی مانند روغن زیتون یا روغن بادام افزوده شود، بوی آن از بین می رود اما گلاب اصل و مرغوب با افزودن این روغن ها بوی خود را حفظ می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)