چگونه کودک را به خوابیدن در اتاق خودش عادت دهیم؟

چگونه کودک را به خوابیدن در اتاق خودش عادت دهیم؟

خیلی از والدین برای عادت دادن کودک به تنها خوابیدن و در اتاق خودش خوابیدن، مشکل دارند. این مسئله بسیار مهم است چرا که می تواند نقش مهمی در شکل گیری استقلال شخصیتی فرزند ایفا کند. در این مطلب قصد داریم به چند راهکار به شما معرفی کنیم که کودکتان بتواند به ترس از تنها خوابیدن خودش غلبه کند.

زمان و سن جدا کردن اتاق خواب کودک و تنها خواباندن کودک چه موقع است؟

بهترین و مناسب ترین سن برای جدا کردن اتاق خواب کودک از مادر و تنها خوابیدن او، بین 3 تا 3 سال و نیم است. در این سن کودک یک استقلال نسبی بدست آورده و زبان قابل فهمی برا بیان نگرانی ها و ترس های خود دارد. در این سن حتی کودک رفتاری برای مراقبت از کودکان کوچکتر از خود نشان می دهد و نشانه هایی از اعتماد به نفس را بروز می دهد.

اولین و مهمترین نکته برای جدا کردن اتاق خواب کودک کمک والیدین به خصوص مادر است. هیچ چیزی مثل محبت مادر نمی تواند به کودک امنیت و آرامش دهد.

به چند نکته ی زیر دقت کنید:

  • باید متوجه باشید که نخوابیدن کودک در اتاق خودش می تواند از سر عادت باشد و نه ترس
  • بهتر است زمانی اتاق کودک را جدا کنید که کودک راه رفتن را آموخته باشد
  • برای چند شب کودک خود را همراهی کنید. کنار او بخوابید، برایش قصه بگویید، با او حرف بزنید و اجازه بدهید با شما حرف بزند.
  • می توانید اتاق کودک را با ماه و ستاره، جعبه ی موسیقی و وسایلی که دوست دارد، تزئین کنید تا حس آرامش بدست بیاورد و راحت تر بخوابد

چگونه کودک را به خوابیدن در اتاق خودش عادت دهیم؟

چند نکته:

بهتر است زمانی که کودک شما وارد دو سالگی می شود نیز او را کمی از خود دورتر بخوابانید. و یا هنگام شیر دادن شما به سراغ او بروید تا عادات اشتباهی مانند گرفتن دست مادر و یا نوازش صورت مادر را پیدا نکند.

اگر کودک شما در طی شب، چندین بار از خواب بیدار شد و نزد شما آمد، او را سرزنش نکنید و تلاش او برای خوابیدن را تحسین کنید.

ضرورت جدا خوابیدن کودک نه تنها از منظر تقویت استقلال شخصی او مهم است بلکه از طرفی دیگر، حضور بیش از اندازه کودک در اتاق والدین ممکن است باعث سردی رابطه بین والدین شود و حتی زمینه ساز اختلافات و برخوردهای نامناسب بین آن ها شود. از رو خوابیدن کودک در اتاق خودش به یک صرورت تبدیل می شود.

چگونه کودک را به خوابیدن در اتاق خودش عادت دهیم؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 690
تعداد کل آرا: 4582
تعداد کل بازدیدها: 915025


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)