چگونه کودکی که ناخن می جود را درمان کنیم ؟

چگونه کودکی که ناخن می جود را درمان کنیم ؟

رفتارهای بسیاری از کودکان سر می زند که اگر این رفتارها به نحوی صحیح بررسی و درمان نشوند می تواند تا بزرگ سالی همراه آن ها باقی بماند. یکی از مشکلات روحی که در کودکان رخ می دهد جویدن ناخن ها می باشد. این عادت رایج علت های بسیاری می تواند داشته باشد که همگی منشا عصبی دارند. جویدن ناخن، کشیدن موها، دست زدن به دندان ها و . . . همه از عادات رایج و ناپسندی است که می بایست توسط والدین مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

کودکانی که مضطرب باشند معمولا بسیار بیشتر از سایر کودکان به جویدن ناخن ادامه می دهند. تنش ها و فشارهای عصبی که از چشم والدین دور است منجر به جویدن ناخن می شود. معمولا کودکان یک زمان خاص این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال در حالی که تلویزیون تماشا می کنند یا زمانی که احساس گرسنگی دارند یا هر حالتی که در آن ها احساس عصبانیت و خشم بروز می کند. کودکان برای مقابله با استرس و نگرانی ها خود دست به همچین کاری می زنند. جویدن ناخن ها عادتی است که تنها نیازمند یک درمان طولانی با صبر و حوصله است در صورتی که شما والدین هستید و می خواهید این عادت ناپسند کودک خود را از بین ببرید نیاز به صبر و شکیبایی بسیاری دارید تا کودک بتواند این مسئله را برای همیشه ترک کند.

ریشه روانی ناخن جویدن را پیدا کنید

همان طور که می دانید احساس نگرانی سبب بروز این عمل می شود. شما می توانید در رفتارهای خود و رفتارهای کودکتان ریشه اضطراب را پیدا کنید. بررسی کنید که آیا در زندگی فرزند شما استرسی وجود دارد یا خیر و چه زمانی کودک شما دچار نگرانی می شود و شروع به جویدن ناخن ها می کند. معمولا استرس هایی که منجر به این رفتار می شود یک استرس پنهان است یعنی درست مسئله ای که گما می کنید کودک در مورد آن چیزی متوجه نمی شود و نگرانی از این بابت نخواهد داشت. مسائلی مانند طلاق در خانواده، دعواهای خانوادگی، نگرانی هایی که پدر یا مادر و یا حتی خواهر و برادر را رنج می دهد می تواند کودک را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار دهد. بسیاری از مسائل در حیطه رفتاری کودک خارج است ولی بر روی احساسات آن تاثیر دارد. در صورتی که یکی از اعضای خانواده دچار تنش و نگرانی باشد با این که به کودک کوچک مربوط نمی شود ولی روحیه او را به هم می ریزد و می تواند استرس پنهان برایش ایجاد کند.

راه های درمان چیست ؟

برای ترک کردن این عادت هرگز به مجازات و تنبیه دست نزنید چرا که این رفتار هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت. عمل ناخن جویدن کودک شما یک عمل ناخود آگاه است. بهتر است کودک را در زمان های کوتاه از این کار محدود کنید. زمان های طولانی در نظر نگیرید چرا که تاثیر کار شما بیهود می شود. به عنوان مثال او را موظف کنید که بر سر میز شام هرگز ناخن هایش را نجود بعد از مدتی که این زمان برای او عادی شد زمان دیگری را هم برایش در نظر بگیرید به همین منوال زمان را آهسته آهسته افزایش دهید. ممکن است این عمل مدت ها طول بکشد ولی والدین می بایست صبور باشند تا نتیجه بگیرند.

دست های کودکتان را شستشو دهید و همیشه ناخن ها و دست را تمیز نگه دارید. زمانی که کودک شروع به ناخن جویدن می کند ذهن او را به سمت مسئله ای دیگر مشغول کنید. کار جدیدی برای او مهیا کنید تا از افکار خود خارج شده و به مسئله ای جدید فکرکند.

ناخن ها را زیبا کنید

با لاک زدن، چسب های رنگی و . . . ناخن های کودک را زیبا کنید. به نحوی که او از دیدن آن ها لذت ببرد. این کار در برخی از کودکان درست برعکس عمل می کند. به این صورت که زیبا سازی ناخن ها نتیجه ای ندارد و بهتر است ناخن های کودک را سیاه و زشت درست کنید تا از جویدن آن ها دست بردارد. با این کار هنگام جویدن ناخن ها از شما درخواست کمک می کند و شما می توانید او را قانع کنید که با جویدن ناخن، دست هایش به این شکل در آمده است. حتی می توانید از مزه های ناخوشایند نیز کمک بگیرید. ناخن های کودک را تلخ کنید تا مانع این عادت شوید.

مسئله ای که می بایست حتما در این مسیر به یاد داشته باشید این است که هرگز کودک را به خاطر ناخن جویدن در جمع تنبیه نکنید. این عادت یک مسئله شخصی و روحی است که می تواند با مجازات روز به روز بدتر شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 14

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 4896
چگونه کودکی که ناخن می جود را درمان کنیم ؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 14
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)