چگونه کودکان خود را درست تربیت کنیم؟ روش تربیت صحیح کودکان چیست؟

چگونه کودکان خود را درست تربیت کنیم؟ روش تربیت صحیح کودکان چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/16

تربیت کودک کاری سخت و نیازمند توجه ویژه می باشد، بسیاری از والدین دوست دارند، کودکان خود را به نحو احسن تربیت نمایند، ولی گاهی این سوال پیش می آید که روش تربیت صحیح کودک چیست؟ و آیا تربیتی که من دارم، تربیت درستی می باشد یا نه؟ اگر می خواهید به این سوالات و نیز سوالات مشابه دیگر پاسخی داشته باشید، و از روش تربیت صحیح کودک آگاه شوید بهتر است این مطلب را با دقت مطالعه نماید.

کودکانتان قبل از اینکه به مهد کودک و یا مدرسه بروند، اطلاعاتی وجود دارد که لازم است در مورد آن دانشی داشته باشند. داشتن این اطلاعات می تواند به رشد هوش و نیز به ایجاد ارتباط با دیگران و توانایی مدیریت روابط فردی و جمعی در کودکان را بهبود و تقویت نماید. برای رشد و پیشرفت اجتماعی و روانی کودکان به اندازه رشد جسمانی وی اهمیت قائل باشید. والدین بر روی رشد اجتماعی و روحی - روانی کودکان تاثیر زیادی می گذارند. از این رو، والدین مجبور فاکتورهای لازم و مفید را برای کودکان خود یاد بدهند، و آن را به شیوه درست و صحیح تربیت کنند. از این رو، در این مطلب اطلاعاتی که والدین لازم است به کودکان خود یاد بدهند را تقدیم شما می کنیم.

1- هر روز صبح به کودکانتان "دوست دارم" را بگوید:

روز خود را با گفتن جمله دوست دارم به کودکان خود آغاز کنید. و یا گونه کوچک کودک خود را ببوسید. که به این طریق دوست داشتن خود را می توانید به انها نشان دهید. این برای شما کار ساده و راحتی است، ولی برای کودکانتان معنای زیادی می تواند، داشته باشد. دوست داشتن شما به وی راحتی و امنیت می دهد.

2- توجه کنید که کودکانتان روزشان را چگونه می گذرانند؟

به عنوان یک پدر و مادر، به کارهای روزانه کودکانتان علاقه و توجه داشته باشید، توجه کردن به کارهای ریز و کوچک کودکانتان برای شما هم لذت بخش خواهد بود.

3- اگر درخواستی و یا کاری می خواهید کودک انجام دهید از واژه "بی زحمت" استفاده کنید:

اگر می خواهید کودکانتان از یک تربیت خوب و درست برخوردار باشند، قبل از طلب چیزی از آنها کلماتی مانند خواهش می کنم، اگر زحمتی نیست، و ... را به کودک یاد دهید.

4-  تشکر کردن به با آنها یاد دهید:

اگر می خواهید فرزندانتان از لحاظ فرهنگی درست تربیت شوند. به وی اهمیت تشکر و خواهش کردن را یاد دهید. در روز تولدش هدیه ای را که به وی می دهید، بهش یاد دهید که تشکر کند، و به وی بگوید که در هر شرایطی بابت کادوی که می گیرد تشکر نماید. در جمع هم باید این کار را انجام دهد. شاید در این شرایط تشکر کردن وی را کمی به خجالت بیاندازد. اما به وی چیز زیادی یاد می دهد

5- کوتاه نیامدن و مبارزه کردن:

با گذشت زمان و بزرگ شدن کودکان وی با حوادث و واقعیت های زندگی مواجه می شود، از این رو، به وی یاد دهید که از سختی ها و مشکلات نهراسند، برای رسیدن به اهداف عزم خود را جزم کنند، و برای آن اهدافشان اراده و صبر کردن را یاد بگیرند. همچنین با هم بازی های مانند حل معما و ... را انجام دهید. این برای فعالیت ذهن کودک، و در عین حال یادگیری و برخورد با مشکلات، مفید می باشد.

6- به کودکانتان جمله "تو برنده شدی" را بگوید:

کلماتی که تشویق کننده هستند در هر زمانی موجب تقویت روحیه و پیشرفت کودک می باشد. اگر فرزندانتان یک چیزی را بدست می آورد حتی شرایط ان را رعایت نمی کند، به وی همیشه بگوید که تو برنده شدی؟ این می تواند به فرزند شما کمک کند که طعم برنده شدن را بچشد، و برای برنده شدن در آینده کمک خواهد.

7- پیام و خبر دادن:

والدین در هر زمانی در ارتباط با کودکان خود به امنیت آن توجه و اهمیت زیادی می دهند. این کاملا طبیعی می باشد. اما گاهی برای این که از سلامتی و امنیت کودکانتان اطلاع داشته باشید برای وی یک موبایل تهیه کنید. و به وی یاد دهید که زمانی به جایی رفت و رسید پیام من را رسیدم به با شما بفرستد.

8- یاد دادن انتخاب و پذیرفتن مسئولیت انتخاب:

با بزرگ شدن کودکانتان به آنها انتخاب کردن و تصمیم گیری را یاد دهید، و بهش یادآوری کنید که مسئولیت تصمیماتش بر عهده خودش می باشد. به کودکانتان فرصت انتخاب دهید و بهش بگوید که این تصمیم خودتان بود، و یاد دهید که مستقل بودن را یاد بگیرد.

9- دوستانش چگونه می باشند:

اینکه در اطراف فرزندانتان چه کسانی هستند، و اینکه دوستانش چه کسانی می باشند، را بدانید. کودک به راحتی می تواند تحت تاثیر دیگران قرار بگیرد. و در این سن، تاثیرات بد و خوب بسیار زیاد می باشد. برای این کار می توانید در جمع دوستان فرزندانتان حضور داشته باشید.

10- صرفه جوی کردن و عدم اسراف:

کودکان از غذایی که دوست دارند، می خواهند زیاد بخورند، لازم است که این مواد غذایی سالم باشد. به عنوان والدین، در موقع غذا خوردن به کودکان یاد دهید که اسراف نکنند. و غذا را در حد نیاز بخورید و از ریختن و پاش غذا خودداری نماید.

11- گفتن حقیقت:

به فرزندانتان اهمیت درستکاری را یاد دهید. کودکان دوست دارند از والدین خود اسراری را مخفی کنند، به راستگویی وی در هر زمانی اهمیت دهید، اگر این کار را انجام دهید، می تواند سبب به اشتراک گذاشتن اسرار کوچک و بزرگ کودکانتان با شما شود

در نهایت توجه داشته باشید که این سخنان را هر روز به کودکانتان بگوید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*