چگونه کره خالص را از کره ناخالص تشخیص دهیم؟ روش های شناخت کره اصلی از تقلبی چیست؟

چگونه کره خالص را از کره ناخالص تشخیص دهیم؟ روش های شناخت کره اصلی از تقلبی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/04/25

یکی از محصولات لبنی که دارای محبوبیت و طرفداران زیادی می باشد، کره است، کره معمولا به شکل باز و کیلویی در لبنیاتی ها و یا به شکل بسته بندی شده در بازار وجود دارد. اما همیشه در موقع خرید کره، با این سوال انسان مواجه می شود، که آیا این کره خالص است و یا مواد دیگری به آن افزوده شده است. در این مطلب ما روش های شناخت کره خالص از ناخالص را تقدیم شما می کنیم.

کره در اصل روغنی است که از خامه شیر یا دوغ می‌گیرند. کره روغن ناگداخته و چربی‌ای است که از چرخ‌کردن شیر در چرخ‌های کره‌گیری به دست می‌آید. کره از منابع مهم انرژی و ویتامین A است و معمولاً در وعده صبحانه مصرف می‌شود. و همچنین در زیست‌شناسی در گروه لیپید‌ها قرار می‌گیرد. لیپید همان چربی است که آزاد شدن انرژی آن در بدن بیشتر از سایر مواد به طول می‌انجامد.

کره یکی از محصولات لبنی می باشد که بیشترین استفاده را دارد. برخی از مردم حتی برای بسیاری از غذاهایی که می پزند از کره استفاده می کنند. اما سوال این است که چگونه می تواند تشحیص داده که کدام کره خوب است و کدام خوب نیست؟ و یا روش تشخیص کره اصلی از کره تقلبی چیست؟.

کره طبیعی دارای ویتامین های A، D و E می باشد. که استفاده از آن دارای فوائد بسیار زیادی برای انسان می باشد. مصرف کره مرغوب به تنهایی و قبل از اضافه کردن به غذاهای مختلف، می تواند برای سیستم عصبی بدن مفید می باشد. حتی برخی از متخصصان تغذیه توصیه می کنند که روی حداقل 20 گرم کره مرغوب مصرف شود. اما به این شرط که کره طبیعی باشد.

اما چگونه می تواند طبیعی بودن کره را تشخیص داد؟

1- قبل از این که محصولی را بخریم، به چه چیز دقت می کنیم؟ البته که به ترکیبات آن، در موقع خرید کره، به نوشته ای که ترکیبات کره را نشان می دهد، دقت کنید، در ترکیبات کره اصلی تنها از شیر و یا خامه شیر استفاده می شود. و نباید از روغن های گیاهی مختلف در ترکیبات کره نام برده شده باشد.

2- اگر بر روی پاکت و با بسته کره کلمه "روغن" نوشته شده است، با این کلمه می توان تشخیص داد که در ترکیبات این محصول از روغن مارگارین (Margarine) و یا روغن گیاهی استفاده شده است.

3- کره طبیعی که از شیر گاوه تهیه شده است، دارای قیمت مشخصی است. چرا که این کره ها در مقایسه با کره هایی که مواد دیگر مخلوط آن شده است، گرانتر می باشد.

4- اگر این امکان را دارید که داخل محصول را باز کرده و نگاه کنید، (مثلا در مواقع خرید کیلویی و باز) به رنگ آن دقت کنید، رنگ کره نباید خیلی زرد و نباید خیلی سفید باشد.

5- وقتی دست به کره طبیعی و خالص می زنید باید محکم باشد، این نکته را هم به خاطر داشته باشید که کره شیر گاو موقع باز کردن بسته در داخل بسته تکه تکه نمی شود. و همچنین به چاقو نمی چسبد و در چاقو نمی ماند.

6- در زمان استفاده از محصول هم باید دقت کنید. کره تهیه شده از شیر گاو که کیلویی فروخته می شود بیش از ده روز ماندگاری ندارد. و البته اگر آن را در یک ظرف فلزی نگه دارید به مدت سه ماه سالم می ماند، اما اگر شما در موقع خرید می بیند که بر روی کره نوشته شده که یکسال و یا بیشتر تاریخ انقضاء دارد بدانید که حتما به آن مواد نگهدارنده اضافه شده است.

7- در دمای و شرایط خونه هم می تواند تقلبی بودن کره را تشخیص داد. اگر کره طبیعی باشد به صورت برابر و همزمان آب می شود. ولی اگر بر روی کره قطره هایی به وجود آید و یا قطره قطره آب شود، احتمالا کره با مارگارین ترکیب شده است.

8- کره طبیعی وقتی از محیط سرد به محیط گرم منتقل می شود فورا شروع به آب شدن می کند. و مانند مارگارین نرم می باشد.

9- کره ای که از خامه شیر و با کیفیت تهیه شده است مواقع برخورد با دست، محکم و صاف می باشد. این کره تکه تکه نمی شود و همچنین شفاف دیده می شود.

10- در نهایت، کره را که از یخچال بیرون می آورید نباید تکه تکه شود، کره طبیعی و اصلی لازم است بر روی نون، به صورت یک لایه واحد و ضخیم، کشیده شود.

یکی دیگر از موادی که در خرید کره باید به آن توجه کرد میزان آب و یا دوغ دار بودن آن است. و ای اضافه کردن آب و روغن نباتی در کره می باشد. اضافه کردن آب به کره هم راه افزایش وزن خوبی برای سودجویان است. اگر مقدار روغن نباتی مخلوط شده با کره کم باشد، خیلی روی عطر و طعم کره تاثیر نمی‌گذارد اما اگر میزان روغن نباتی موجود در آن زیاد باشد افراد با تجربه می‌توانند آن را از روی طعم و بوی کره تشخیص دهند. کره به صورت طبیعی حاوی مقداری آب است و معمولا بیشتر از این مقدار نمی‌توان آن را با آب مخلوط کرد زیرا آب از کره جدا می‌شود، مگر اینکه در کارخانه و با کمک دستگاه امولسیفایر این کار انجام شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.2
مجموع آرا: 33

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3248
تعداد کل بازدیدها: 715075

نظرات کاربران

*
N
نوری ( 2019-01-01 17:03:28 )
این روزها واقعا سخت است که کره تقلبی را از کره اصلی تشخیص داد. متاسفانه کره تقلبی در بازار زیاد است.