چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/08/25

با قسمت نهم ازسری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله هشتم این سری را میتوانید در صفحه اپلیکیشن چیست ؟ قسمت بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

یک کامپیوتر تازه خریده اید و آماده اید تا آن را راه اندازی کنید.این کار ممکن است که پیچیده بنظر برسد، اما در واقعا خیلی هم کار ساده و راحتی است، راحت تر از آن چیزی که فکر میکنید. بیشتر کامپیوترها مثل هم راه اندازی و میشوند، بنابراین مهم نیست که کامپیوتر شما چه برندی میباشد.

اگر شما میخواهید که کامپیوترتان را راه اندازی کنید ، ولی نمیدانید که چطور قطعات را وصل کنید، میتوانید از دفترچه راهنمای همراه کامپیوتر استفاده کنید. به احتمال بسیار زیاد دستورالعمل قدم به قدم همراه با جزئیات داخل جعبه کامپیوتر میباشد. حتی اگر جعبه کامپیوتر شامل دستورالعمل راه اندازی و سرهم کردن قطعات نباشد، شما هنوز هم میتوانید با چند قدم ساده، کامپیوترتان را راه اندازی کنید.این مقاله به شما کمک خواهد کرد، تا با انجام مراحل از اول تا آخر به راحتی بتوانید، کامپیوترتان را راه اندازی کنید.

 

تنظیمات لپ تاپ ها

اگر لپ تاپ خریداری کرده اید، تنظیمات آن بسیار راحت میباشد، فقط کافی است که دکمه روشن/خاموش لپ تاپ را فشار دهید. اگر لپ تاپ تان به شارژ احتییاج داشت، میتوانید آن را با شارژر همراه آن، شارژ کنید. شما میتوانید در حین اینکه لپ تاپ تان شارژ میشود، نیز از آن استفاده کنید.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

اگر لپ تاپ شما لوازم جانبی مانند اسپیکرهای خارجی دارد، شما باید دستوراالعمل های زیر را بخوانید. لپ تاپ ها و کامپیوترها عموما از یک نوع لوزام جانبی استفاده میکنند، پس میتوانید مراحل زیر، را برای لپ تاپ تان نیز بکار ببرید.

 

تنظیمات کامپیوترهای رومیزی

 

مرحله اول

مانیتور و کیس کامپیوتر را از جعبه در بیاورید. هرگونه محافظ پلاستیکی و محافظ های دیگر را از آنها جدا کنید. مانیتور و کیس کامپیوتر را بر روی میزتان قرار دهید.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

مطمئن شوید که کیس کامپیوترتان را در جایی که تهویه مناسبی و جریان هوای مناسبی دارد، قرار داده اید. اینکار به شما کمک میکند که کامپیوترتان را از گرم شدن بیش از حد محافظت کنید.

 

مرحله دوم

کابل مانیتورتان را به مانیتورتان وصل کنید. انواع مختلفی از کابل های مانیتور وجود دارند، بنابراین ممکن است کابل مانیتور کامپیوتر شما با تصویر زیر تفاوت داشته باشد.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

اگر نمیتوانید کابل مانیتور را پیدا کنید، میتوانید دستورالعمل های همراه کامپیوتر را بخوانید.

 

 

مرحله سوم

سر دیگر کابل  مانیتور را به پورت مخصوص مانیتور که در پشت کیس کامپیوتر قرار دارد وصل کرده و سر دیگر کابل را به مانیتورتان وصل نمایید. اگر از کابل های VGA مانند تصویر زیر استفاده میکنید، میتوانید با پیچ آنها را محکم کنید.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

بسیاری از کابل های کامپیوترها فقط به روش خاصی نصب میشوند. اگر نتوانستید که کابل را با کامپیوتر، متصل کنید، سعی نکنید که با زور آن را به پورت متصل کنید، چون امکان دارد به اتصالات آسیب بزنید. مطمئن شوید که سرکابل با پورت دقیقا هم تراز باشد، و سپاس آن را متصل کنید.

 

 

مرحله چهارم

صفحه کلید/کیبورد را از جعبه بیرون آورده و کابل آن را به پورت مخصوص کیبورد که (مستطیلی ) شکل میباشد، متصل نمایید. معمولا بیشتر کیس کامپیوترها، در کنار پورت هایشان تصویر کوچکی از وسیله که باید مناسب اتصال آن پورت میباشد، را دارند.اگر کابل کیبوردتان، از اتصال دهنده USB برای اتصال به کامپیوتر بهره میبرد، میتوانید آن را به پورت های USB متصل کنید. اما اگر کابل کیبوردتان از اتصال دهنده PS/2 استفاده میکند، باید آن را به پورت بنفش رنگ متصل کنید.(معمولا کابل PS/2 در کامپیوترهای قدیمی مشاهده میشود).

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

 

مرحله پنجم

اگر کیبورد شما پورت USB دارد، میتوانید ماوس تان را به پورت USB که در کیبوردتان قرار دارد، متصل نمایید.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

اگر کیبورد و یا ماوس بی سیم دارید، شما به Bluetooth dangle(USB adapter) نیاز دارید، تا با استفاده از آن بتوانید بدون متصل کردن کابل کیبورد و ماوس تان به کامپیوتر، از آنها استفاده کنید. با اینحال بعضی از کامپیوترها،  دارای Bluetooth در داخل قطعاتش داخلی شان میباشند، بنابراین شما نیازی به استفاده از آداپتر ندارید.( برای مثال میتوان به لپ تاپ ها اشاره کرد، که میتوانید از ماوس بی سیم برای کار با لپ تاپ تنان استفاده کنید، چون بیشتر لپ تاپ های امروزی Bluetooth دارند).

 

مرحله ششم

اگر شما اسپیکر خارجی و یا هدفون و میکروفون دارید، میتوانید آنها را به پورت مخصوص صدا که (معمولا در پشت کیس و یا در جلو کیس قرار دارند)، متصل نمایید.بسیاری از کامپیوترها پورت های رنگی دارند. اسپیکر و هدفون ها را به پورت سبز رنگ، و میکروفون را به پورت صورتی رنگ متصل نمایید. پورت آبی رنگ را نیز میتوانید برای اتصال دیگر لوازم جانبی یا دستگاه ها استفاده نمایید.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

بعضی از اسپیکرها، هدفون ها، و میکروفون ها بجای کابل مخصوص صدا، اتصال دهنده USB دارند. اگر لوازم جانبی شما نیز اتصال دهنده USB دارند، میتوانید آنها را به پورت های مخصوص USB متصل کنید. بعلاوه بیشتر مانیتورهای کامپیوترها، حاوی اسپیکر و میکروفون میباشند.

 

مرحله هفتم

دو کابل منبع تغذیه را نیز از جعبه بیرون بیاورید. کابل اول را به پشت کیس متصل کرده و سر دیگر آن را به محافظ برق بزنید. از کابل دیگر نیز برای اتصال مانیتور به محافظ برق استفاده کنید.

 

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

همچنین میتوانید از منبع تغذیه اضطراری استفاده کنید، که بعنوان یک محافظ عمل کرده و در صورت افت برق ورودی   بعنوان منبع موقت تغذیه عمل میکنند.

 

مرحله هشتم

در آخر محافظ دستگاه، را به پریز متصل نمایید. احتمالا نیاز باشد که دستگاه محافظ را روشن نمایید.

چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

 

اگر محافظ دستگاه الکتریکی ندارید، میتوانید مستقیما کامیپوترتان را به برق شهری وصل کنید. با اینحال این امر به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود، چون همیشه احتمال افت فشار برق وروردی، وجود دارد، که میتواند برای کامپیوترتان خطرآفرین باشد.پس حتما از یک محافظ دستگاه ها الکتریکی استفاده کنید.

 

مرحله نهم

اگر لوازم جانبی دیگری مانند، چاپگر(printer)، اسکنر(scanner) و یا وبکم(webcam) و یا سایر لوازم جانبی را دارید، میتوانید آنها را به پورت مناسب شان متصل نمایید.(معمولا لوازم جانبی دارای کابل اتصال دهنده USB میباشند، که میتوانید آنها را به پورت USB متصل کنید). حتی اگر کامپیوتر شما پورت مخصوص لوازم جانبی را نداشته باشد، (خیلی بعید به نظر می رسد)، میتوانید با تبدیل دهنده های مخصوص، آنها را به کامپیوترتان متصل نمایید.

 

 

 چگونه کامپیوتر را راه اندازی کنیم؟

عمدتا، لوازم جانبی اختیاری هستند، و شما میتوانید هر زمانیکه به آنها نیاز داشتید، آنها را به کامپیوترتان متصل نمایید. بنابراین نیزا نیست از اول، همه لوزام جانبی را متصل کنید.

 

راه اندازی تمام شد.

تبریک. شما اکنون کامپیوتر خودتان را راه اندازی کرده اید،  بنابراین میتوانید از آن استفاده کنید. در مقاله های آینده در مورد استفاده از کامپیوتر صحبت خواهیم کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 73

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 776
تعداد کل بازدیدها: 274198

نظرات کاربران

*
S
شیوا ( 2019-03-03 17:41:38 )
با عرض سلام . من کامپیوتر خودرا متصل کرده ام اما وقتی سیم مانیتو را وصل می کنم صفحه مانیتور آبی است . تو رو خدا سریع جواب بدهید.