چگونه چسب بسازیم (2)؟

چگونه چسب بسازیم (2)؟

در مقاله قبلی شما را با تعدادی از روش های ساخت چسب آشنا کردم و از آن جا که قول داده بودم تا راهکارهای دیگر ساخت چسب را برایتان توضیح دهم، قصد دارم تا در این مقاله شما را با این کار آشنا کنم. با من همراه باشید تا از آن ها مطلع شوید.

ساخت چسب با برنج

این روش ساخت چسب هم ساده، کاملا طبیعی و ارزان است، اما بهترین نکته این است که چسبی را تهیه کنید که پس از خشک شدن، شفاف به نظر برسد. خیلی عجیب نیست که از این چسب برای چسباندن کاغذ استفاده شود. همچنین شما نمی‌توانید آن را برای مدت زیادی نگه دارید، اما تازه درست کردن آن یک تمرین محسوب می‌شود.

مواد مورد نیاز

آب - 4 فنجان(حدودا)

برنج - 1 فنجان

طرز تهیه

برنج را در یک ماهی تابه بریزید. روی برنج تقریبا 3 فنجان آب بریزید. آن را بجوشانید و تا زمانی برنج را بجوشانید که کاملا ریز و شبیه فرنی شود؛ در صورت نیاز، آب بیشتری را اضافه نمایید. آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد. آن را هم بزنید، اگر احساس می‌کنید که بیش از حد سفت است، آب بیشتری را اضافه نمایید. آن را بلافاصله استفاده نمایید و یا آن را به یک ظرف سر پوشیده منتقل کنید. برای استفاده آتی، آن را در یخچال نگه‌داری نمایید.

چسب ضد آب

این چسب بسیار قوی است و شما حتی می‌توانید از آن برای چسباندن شیشه یا ظروف چینی استفاده نمایید. اما، خیلی سریع خراب می‌شود. افزودن چند قطره روغن میخک آن را برای یک روز بیشتر قابل استفاده می‌کند، اما بهتر است آن را در عرض چند ساعت مصرف کنید.

مواد مورد نیاز

ژلاتین غلیظ - 2 بسته

شیر فاقد چربی - 3 قاشق غذا خوری

آب - 2 قاشق غذا خوری

طرز تهیه

آب را در کاسه بریزید و ژلاتین را به آن بپاشید. برای تقریبا یک ساعت آن را کنار بگذارید. شیر را حرارت دهید، اما نجوشانید. آن را درون ظرف کاسه آب و ژلاتین بریزید. چسب ضد آب شما آماده است.

چسب شکر خوراکی

این چسب اساسا یک شربت شکر است و عمدتا در پخت استفاده می‌شود، اما شما می‌توانید آن را برای مقوا یا هر کاغذ ضخیمی امتحان کنید. هرچند این برای کودکان مناسب نیست، چون نیاز دارد تا زمانی که داغ است از آن استفاده شود.

مواد مورد نیاز

شکر - 2 فنجان

آب - 1 فنجان

طرز تهیه

قابلمه یا ماهی‌تابه‌ای را بردارید و آب و شکر را درون آن بریزید. قابلمه را گرم کنید، تا شربت رنگ طلایی خوبی بگیرد. برای آن‌که کمی خنک شود آن را کنار نگه‌دارید. اگر مشاهده کردید که شربت در حال غلیظ شدن است، ظرف را در آب گرم قرار دهید.

چسب ضد آب بدون شیر

این چسب محکم، شفاف است و می‌تواند برای چرم وپارچه مورد استفاده قرار گیرد. هرچند این چسب باید تا زمانی که گرم است استفاده شود، اما بهترین نکته این است که این چسب می‌تواند برای چند ماه در یخچال نگهداری شود. اگر چسب غلیظ است، تنها به مدت چند دقیقه ظرف را در آب گرم قرار دهید.

مواد مورد نیاز

ژلاتین بدون طعم - 1 بسته

آب - 1 قاشق غذا خوری

سرکه - 1 قاشق غذاخوری

گلیسرین - 1 قاشق چای خوری

طرز تهیه

آب را درون قابلمه‌ای بریزید، آن را بجوشانید و آن را از روی حرارت بردارید. ژلاتین را در آب جوش قرار دهید و تا زمانی که کاملا حل شود آن را به‌هم بزنید. گلیسرین و سرکه را به‌هم بزنید. چسب شما آماده است. زمانی که گرم است از آن استفاده نمایید.

درست کردن چسب در خانه همچنین بدین معنا است که زمانی که چسب شما تمام می‌شود نیازی به مراجعه سریع به مغازه ندارید. فقط یک بسته جدید را سریعا درست کنید و چسب شما در عرض چند دقیقه آماده است.  

  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 7

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 115
تعداد کل نظرات : 17
تعداد کل آرا: 1041
تعداد کل بازدیدها: 51479


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
F
فاطمه ( 2017-05-01 15:18:35 )
بدون رنگ در میاد
F
فاطمه ( 2017-05-01 15:20:00 )
روش های دیگری هم هست
F
فاطمه ( 2017-05-01 15:23:06 )
کسی پاسخ گو نیست اگر کسی نباشد سوالات ما چگونه رفع میشود
M
محمد ( 2017-05-01 17:07:38 )
فکر کنم این روش ها کافی است. روش های ساده و خوبی است. این مقاله https://chegane.com/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%DA%86%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D9%85%D8%9F/494 را نیز بخوانید
M
م.ش ( 2017-05-01 17:10:38 )
خانم فاطمه: مطلب "فیلم آموزشی: چگونه چسب حرارتی بسازیم؟" را نیز می توانید بخوانید، فیلم آموزشی نیز دارد