چگونه چاق شویم؟

چگونه چاق شویم؟

بسیاری از افراد ذاتا بدنی لاغر دارند و بطور مادرزاد نحیف و لاغر هستند. این افراد به دنبال این هستند که چاق شده و بدنی قوی و تنومند داشته باشند. ضمن توجه به این نکته که هر نوع چاق شده مفید و خوب نمی باشد، در زیر روش ها و تکنیک هایی را برای سالم و سریع چاق شدن آورده می شوند.

توجه کنید که اساس روش ها و تکنیک های مربوط به چاق شدن، حول محور میزان مصرف کالری دریافتی بدن می گردد. در واقع شما باید برای چاق شدن بیش از میزان کالری که در طول یک دوره(مثلا یک روز) می سوزانید/مصرف می کنید، جذب کنید. البته یادآور می شوم که جذب کالری صرفا به معنای خوردن غذاهای چرب و دارای مواد قندی نیست، بلکه استفاده از مواد غذایی پروتئینی، ویتامین دار، مواد معدنی و مغذی نیز باید در رژیم غذایی چاق شدن باشد. در واقع رژیم غذایی چاقی باید ترکیبی از مواد غذایی مغذی در کنار مواد غذایی چرب و شیرین باشد که به این موارد ورزش های هوازی نیز افزوده می شود تا عضلات شما تقویت شده و به اصطلاح بدن شما ساخته شود.

بطور کل رژیم غذایی چاقی شامل مواد غذایی زیر می شود:

نوشیدنی های دارای پروتئین، آب میوه ها و شیر

نان های سبوس دار و یا دارای غلات کامل

استفاده از انواع آجیل ها مانند بادام، گردو، فندق به دلیل فیبر موجود در آنها

استفاده از سبزیجات نشاسته دار یعنی سیب زمینی، نخودفرنگی، ذرت، هویج، کدو و چغندر. توصیه می شود کمتر از سبزیجات پرآب مانند گل کلم، کلم بروکلی، خیار یا کدو سبز استفاده کنید.

استفاده از مواد قندی مانند عسل، مربا و خرما

از میوه های سفت مانند موز، سیب، آناناس یا گلابی بیش از میوه های آبدار مانند هندوانه، هلو یا پرتقال استفاده شود.

از روغن های سالم و بدون چربی های ترانس استفاده شود و سعی کنید اگر قصد چاق شدن را دارید این نوع از چربی های سالم را بیشتر در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مواد غذایی پروتئین دار مانند سویا، بادام زمینی، گوشت قرمز، مرغ یا ماهی تن را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

توجه کنید که برای چاق شدن شما باید وعده های غذایی خود را افزایش دهید و می توانید آنها را به شش وعده غذایی در روز برسانید. البته باید سعی کنید که در این وعده های غذایی انواع مواد غذایی شامل مواد غذایی نشاسته دار، پروتئین دار، مواد غذایی چرب، مواد غذایی فیبردار(مانند انواع آجیل ها- بادام، پسته، گردو) و البته سبزیجات(از همه نوع بویژه سبزیجات نشاسته دار و فیبر دار) باید گنجانده شود.

فراموش نشود که در وعده های غذایی خود برای چاق شدن از نوشیدنی های مختلف و متنوع بویژه نوشیدنی های پروتئین دار استفاده کنید. بویژه کسانیکه در کنار این رژیم چاقی ورزش انجام می دهند که سبب می شود ماهیچه های آنها تقویت شود. توجه کنید که مصرف آب را نیز باید بطور منظم در رژیم غذایی خود داشته باشید، اما دقت کنید که آب را همراه وعده های غذایی خود مصرف نکنید چون مانع جذب آنها می شود و در فاصله زمانی با وعده غذایی آب مصرف کنید. حتما روزانه حداقل 2 لیتر آب که معادل هشت لیوان می شود، بنوشید.

همانطور که ذکر شد نکته مهم در چاق شدن میزان مصرف انرژی یا کالری سوزی بدن شماست. بنابراین بعد از یک دوره تغییر رژیم غذایی خود و افزایش دریافتی غذای روزانه خود- که ممکن است در کنار فعالیت های روزمره شما یا ورزش های منظم(نرمش یا بدنسازی حرفه ای) باشد- سعی کنید بطور منظم میزان کالری مصرفی خود را بسنجید؛ این کار را می توانید با وزن کردن منظم خود انجام دهید، بدین ترتیب که هر دو هفته وزن خود را اندازه گرفته و اگر با وجود افزایش و تغییر وعده های غذایی خود همچنان وزنتان برای یک دوره دو هفته ای یا یک ماهه تغییر نکرده است، نشانه این است که شما به اندازه کالری مصرفی خود انرژی و در واقع غذا دریافت نمی کنید. بنابراین باید میزان کالری دریافتی خود و در واقع نوع و میزان غذاهای خود را افزایش دهید.

منابع: وبسایت های دکتر، راستینه، بیتوته و وبسایت های حوزه سلامت و پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 672055


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)