چگونه نیروهای دورکار خود را مدیریت کنیم؟

چگونه نیروهای دورکار خود را مدیریت کنیم؟

خواه کارمندان سازمان، شرکت و یا استارتاپ‌مان به صورت حضوری کار کنند و خواه به صورت دورکار، می‌بایست نظرات و دیدگاه‌های ایشان در فرهنگ سازمانی‌مان ارزشمند تلقی گردند و ایشان حس تعلق داشته باشند اما آنچه مسلم است مدیریت پرسنل به صورت حضوری و دورکاری تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که مدیران استارتاپ‌های موفق به خوبی از این تفاوت‌ها آگاهی دارند و این دقیقاً همان چیزی است که در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم. با چگانه همراه باشید.

قانون فاها
فاها مخفف واژگان فرایند، ارتباطات، هدف و انگیزه است. مدیران موفق استارتاپ‌هایی که نیروهای دورکار دارند کسانی هستند که گهگاهی ارتباطاتی غیرکاری با تیم استارتاپی خود برقرار می‌سازند. این مدیران اهداف کاری را مشخص کرده و آن‌ها را به فرایندهای مشخصی مبدل می‌سازند و در نهایت با دادن انگیزه‌ٔ کافی به نیروهای خود، از ایشان می‌خواهند تا همسو با اهداف استارتاپ یا شرکت گام بردارند. علاوه بر این، نتایج فرایندهای کاری را هم در دسترس پرسنل قرار می‌دهند تا به سادگی بتوانند نتیجهٔ عملکرد خود را ببینند.

زمانی که هرگونه هدف‌گذاری صورت می‌گیرد، تک تک اعضای تیم می‌بایست در این هدف‌گذاری سهیم باشند چرا که این کار منجر به این خواهد شد تا افرادی که در موقعیت‌های جغرافیای مختلفی قرار دارند، بتوانند یک حس مشترک پیدا کنند.

با اعضای تیم خود دورهمی برگزار کنید
افرادی که به مدیریت پرسنل به صورت حضوری می‌پردازند، به سادگی می‌توانند به گپ و گفتگوی دوستانه با اعضای تیم خود پیرامون مسائل مختلف بپردازند و حال ایشان را جویا شوند؛ به عبارت دیگر، اگر روزی ببینند یکی از اعضای تیم سرحال نیست، به سادگی می‌توانند با گپ و گفتگوی خصوصی با وی، مشکل را جویا شده و حالش را خوب کنند اما این در حالی است که در محیط دورکاری، اصلاً چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

البته برخی از کارشناسان مدیریت بر این باورند که در فضای مجازی هم می‌توان به حال احوالپرسی با پرسنل خود پرداخت؛ امروزه ابزارهایی همچون اسکایپ و … وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان مثلاً هفته‌یی ۱۵ دقیقاً را به دورهمی آنلاین اعضای تیم اختصاص داد و به ایشان انگیزهٔ کافی برای ادامهٔ راه را داد.

ملاقات حضوری ترتیب دهید
گرچه می‌توان دورهمی‌های آنلاینی با اعضای تیم برگزار کرد، اما ملاقات حضوری هم یکی از بایدهای مدیریت اعضای دورکار است؛ بسته به ماهیت کار و مقیاس شرکت یا استارتاپ، می‌توان زمان ملاقات‌های حضوری را کم یا زیاد کرد اما در سخت‌ترین شرایط، حداقل سالی یکی دو مرتبه می‌بایست به بهانه‌های مختلفی اعضای تیم را دور هم جمع کرده و ایشان را با یکدیگر آشنا ساخت.

به اعضای تیم خود پاداش دهید
در محیط‌های کاری دفتری، مدیران به سادگی می‌توانند به پرسنلی که لیاقت تقدیر داشته باشند، پاداش دهند و این در حالی است که افراد دورکار را نمی‌بایست در این حوزه هرگز فراموش کرد. هر چند وقت یک بار، عملکرد پرسنل دورکار را بررسی کرده و بر اساس دستاوردهای ایشان، به آن‌ها پاداش عطا کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 4

مهدیه امیری دارای کارشناسی ارشد در رشته مدیریت فناوری اطلاعات و کارشناسی در رشته نرم افزار است که مولف مقالات حوزه مدیریت، فناوری اطلاعات و کارآفرینی است.

تعداد کل مقالات: 12
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 46
تعداد کل بازدیدها: 2349


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)