چگونه نوازنده خوبی شویم و اصول تمرین نوازندگی چیست ؟

چگونه نوازنده خوبی شویم و اصول تمرین نوازندگی چیست ؟

برای پاسخ به این پرسش که چگونه نوازنده خوبی شویم باید ابتدا دریابیم که اصول تمرین نوازندگی چیست !؟ افزایش سرعت در نوازندگی و تسلط در نوازندگی چگونه ممکن است؟!  موفقیت در نوازندگی نیازمند شناخت دقیق از روش های تمرین نوازندگی می باشد. راز موفقیت در نوازندگی دانستن روش های صحیح و اصول تمرین نوازندگی است.

راهکار های ابتکاری

بدون شک مهمترین مسئله برای پیشرفت و موفقیت تان در تمرین ساز، نظم و دیسیپلین کاری است.آنچه مهم است باید برنامه منظم تمرین داشته باشد ولی محل تمرین را عوض نماید و روی یک صندلی نا مناسب تر به اجرا بپردازدو دائما فضا و موقعیت را عوض نماید تا از نظر روانشناسی شرطی نشود و آمادگی هر گونه تغییری را در هنگام اجرا بر روی صحنه داشته باشد بعنوان مثال نوازندگان فلوت از یکماه مانده به اجرا سعی می کنند در همه حالات نوازندگی کنند(ایستاده، خوابیده،نشسته،در روشنایی،در تاریکی و …) و بدن خود را برای هر گونه تغییری آماده می سازند.

مزایاى تمرین هاى صبح

از آنجائیکه ذهن بعد از خواب، استراحت کافى داشته و آماده براى کارهاى روزانه است، بهترین زمان براى یادگیرىِ موسیقى مى باشد که البته این مى تواند شاملِ مباحثِ تئورى موسیقى هم شود چون در ساعاتِ اولیه صبح تمرینِ عملى، براى بسیارى ازسازها مقدور نیست.


آهسته تمرین کنید

باز هم ممکن است به نظرتان بدیهی بیاید، اما اینطور نیست. موضوعی نیست که به راحتی از آن بگذرید.
اولین درسی که در موسیقی آموختم، تمرین با سرعت پایین بود. در سطح تکنیکال، مسئله ای که بسیار اهمیت دارد، اجرای «بی غلط» شماست و اگر عادتهای تکنیکی نادرست تان گسترده باشد، بعدها برای اصلاحش با مشکل مواجه می شوید. طبیعی است که یک قطعه جدید شما را هیجان زده کند و بخواهید همان لحظه سریع اجرای اش کنید، چون ممکن است به نظرتان خیلی ساده بیاید، اما برای انگشت گذاری و پوزیسیون یا هر مورد تکنیکی مربوط به سازتان باید زمان بگذارید. این موضوع از آنجایی بیشتر اهمیت پیدا میکند که هر عادت اشتباهی که نا آگاهانه در نوازندگی تان وارد شود ، برای درست کردن اش باید ده برابر بیشتر وقت بگذارید.

افزایش سرعت در نوازندگی

برای تحقق افزایش سرعت در نوازندگی ابتدا باید یک قطعه را با سرعت پایین تمرین کنید !  تمپو و مترونوم پایین در تمرین موجب می شود که یک قطعه یا یک میزان در ذهن به درستی نقش ببندد ! به هیچ عنوان یک قطعه را از ابتدا با سرعت بالا تمرین نکنید!

تمرین با سرعت بالا باعث بالا رفتن ضریب خطا و در نتیجه سرخوردگی از تمرین خواهد شد! جالب است بدانید که ماهیچه ها و انگشتان شما دارای حافظه می باشند!  شاید خیلی از نوازندگان حرفه ای را دیده اید که با سرعت زیادی انگشتانشان روی ساز می رقصد!

اما آیا آنها از ابتدا با همین سرعت می نواختند ؟ افزایش سرعت در نوازندگی به مرور زمان اتفاق می افتد! برای اینکه یک قطعه به خوبی در ذهنتان نقش ببندد آن را در تمپو و ضرب پایین تمرین کنید ! افزایش سرعت در نوازندگی باید تدریجی و شماره به شماره رخ دهد!

صدای سازتان را ضیط کنید

اگر واقعاً فقط یک  کار بخواهیم انجام دهیم آن هم همین ضبط کردن صدای خودمان است.
نگران میکروفن و پلاگین و سیستم ضبط  نباشید. دکمه رکورد را فشار دهید و بعد گوش دهید، آیا این همان صدایی است که زمان اجرا بهش فکر می کردید؟ نمی خواهم اکولایزرهای شما را بسنجم یا کیفیت صدای اتاق تان را بررسی کنم. موضوع سر اجرای شماست.
شاید زمان نواختن متوجه نشوید که برخی از صداها به ملایمی صدای دیگر نبودند.ممکن است بعضی کوک و تمپوی شما صحیح نباشد. وقتی اجرایتان را گوش میکنید، در واقع بی پرده صدای خالصی را میشنوید که دست تان را جلوی گوش هایتان رو میکند!صدای ضبط شده دروغ نمی گوید. این همان نوازندگی شماست!
 احتمالاً اغلب ما در این مرحله دچار انتقاد بیش از حد از خودمان می شویم. خودم قبلاً با اکراه صدای ضبط شده ام را می شنیدم. با خودمان مهربان باشیم. از این بد تر نیست که اصلاً متوجه ایراداتمان نبا شیم.

نت ها را درست اجرا کنید   
خیلی بدیهی به نظر میرسد، اینطور نیست؟ اما نه ، خیلی بدیهی نیست . وقتی درس جدیدی را یاد میگیرید ،  از اجرای درست تمام نت ها مطمئن باشید، این امر در مورد گام ها ، اتودها، الگوها آواز و تکنوازی ها همه و همه صدق میکند. چه زمانی که گوشی یاد میگیرید و چه زمانی که از روی نت اجرا میکنید. قبل از آنکه بخواهید قطعه را به حافظه فیزیکی یا ذهنی تان بسپارید، واقعاً از درست بودن تمام نت ها مطمئن شوید.

پس از پایان تمرینات نیز با یک سری تمرینات کششی سعی نمایید تا از فشاری که بر روی عضلات آمده بکاهید. استفاده از آب گرم و ماساژ انگشتان یکی از روشهای بسیار خوب برای این کار میباشد.کانال کلید سل
یکی از عادتهای بد در نوازندگی اینست که وقتی معین را برای تمرینات خود اختصاص ندهید و بدتر از آن اینکه هر چند ساعات یکبار تمرین کوتاهی را با شدت زیاد بر روی ساز انجام دهید و دوباره به سراغ کارهای دیگرتان بروید و این کار را در طول زمان چندین بار تکرار نمایید. جدا از نرسیدن به پیشرفتی مناسب در نوازندگی عضلات و بدن شما نیز در برابر این نوع تمرین واکنش نشان میدهند که خود آسیب پذیری شما را بالا میبرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 148
تعداد کل نظرات : 23
تعداد کل آرا: 1207
تعداد کل بازدیدها: 113600
چگونه نوازنده خوبی شویم و اصول تمرین نوازندگی چیست ؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)