چگونه نماز بخوانیم (با فیلم آموزشی)

چگونه نماز بخوانیم (با فیلم آموزشی)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/05

نماز خواندن(Saying prayers) یکی از واجبات دین اسلام است که تقریبا همه مسلمانان معتقد و مومن به دین اسلام آن را انجام می دهند. در زیر نحوه صحیح نماز خواندن را برای کسانیکه تازه به تکلیف رسیدند و یا تازه مسلمانان آموزش می دهیم. در این آموزش نماز خواندن و در مقاله احکام، ذکرهای مستحب و واجب نماز سعی می شود نکاتی که هم صحت نماز خواندن را از بین نمی برد و هم انجام این واجب در دین اسلام را ساده می سازد، آورده شوند.

پیش از شروع به خواندن نماز سه نوبت نماز های روزانه که در زیر توضیح داده می شود،‌ مسلمانان حتما باید وضو بگیرند.

نماز خواندن در دین اسلام در سه نوبت و بنا به شیوه اهل سنت پنج نوبت واجب است:

  • نماز صبح که دو رکعت است و بین زمان اذان صبح و طلوع آفتاب(فاصله زمانی حدود 2 ساعت) باید خوانده شود،
  • نماز ظهر و عصر که هر کدام چهار رکعت هستند و بعد از اذان ظهر خوانده می شود – توجه کنید که شیعیان نماز ظهر و عصر را پشت سر هم اقامه می کنند، اما صحیح تر آن است که نماز عصر را در فاصله زمانی حدود 2 ساعت قبل از غروب آفتاب خوانده شود.
  • نماز مغرب – سه رکعت- و نمازعشاء – چهار رکعت - بعد از غروب آفتاب و گفتن اذان مغرب باید خوانده شوند؛ شیعیان نماز عشاء را هم بلافاصله بعد از نماز مغرب اقامه می کنند، اما صحیح تر آن است که نماز مغرب را در فاصله زمانی اذان مغرب و قبل از شفق سرخ اقامه شود و نماز عشاء بعد از آن و تا نیمه شب شرعی اقامه شود. توجه کنید که این فواصل زمانی در فصل های مختلف سال که طول روز و شب متفاوت است، تفاوت دارند، اما بطور میانگین مدت زمانی که برای اقامه نماز مغرب(البته اهل تسنن) فرصت دارند، حدود 2 ساعت است.

توجه کنید که ذکرها و سوره هایی که در هر رکعت از نمازهای یومیه فوق الذکر خوانده می شود، یکسان هستند و این نماز خواندن مسلمانان و کسانیکه می خواهند نماز خواندن را بیاموزند، ساده می کنند. یعنی در همه نمازهای واجب و یومیه شما دو رکعت اول باید در هنگام ایستادن حمد و سوره را بخوانید- منظور از سوره یکی از سوره های قرآن است که معمولا سوره توحید تلاوت می شود – و در رکعت های سوم و چهارم شما یا یکبار سوره حمد را می خوانید یا سه بار تسبیحات اربعه- یعنی ذکر سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر- را می گویید. در هر رکعت هم یک رکوع و دو سجده دارد و در همه نمازها در رکعت دوم بعد از سجده دوم شما باید تشهد بگویید که اگر نماز دو رکعتی باشد، بعد از تشهد، سلام گفته و نماز را پایان می برید و اگر نماز سه یا چهار رکعتی باشد، بلند شده و رکعت های بعدی نماز را به جا می آورید.

نکته مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید، نیت نماز است. هر نمازی حتی نمازهای مستحبی نیز باید نیت داشته باشند. برای این کار شما باید دو دست خود را تا نزدیک گوش هایتان بالا برده، نیت نماز- مثلا دو رکعت نماز صبح به جا می آورم- را انجام داده، الله اکبر گفته و دست خود را بیاندازید و شروع به خواندن نماز کنید. مراحل خواندن نماز در ادامه می آیند.

در دو رکعت اول هر نماز شما بعد از نیت کردن، به حالت ایستاده و حالتیکه دستان شما افتاده است(البته اهل تسنن دست هایشان را بر روی شکم به حالت ضربدر می گیرند) باید سوره حمد را خوانده و بعد یک سوره از قرآن – ترجیحا سوره توحید/اخلاص که کوتاه و پرمعناست- را بخوانید،

سپس به رکوع رفته- رکوع حالتی است که شما باید به حالت 90 درجه دست های خود را روی زانو بگذارید- و ذکر رکوع را بگویید. ذکر رکوع یا سه بار سبحان الله گفتن است یا یکبار سبحان ربی العظیم و بحمده می باشد.

بعد یک بار بلند شده، می ایستیم و ذکر سمع الله لمن حمده را گفته(البته می توانید تنها الله اکبر نیز بگویید یا ذکری نیز نگویید) و بعد به سجده می روید- سجده نماز حالتی است که شما بصورت خمیده کف دو دست، زانوها، دو انگشت پا را به هم چسبانده و روی زمین می گذارید در حالیکه پیشانی شما بر روی مهر است(البته اهل تسنن پیشانی شان را روی زمین می گذارند و نه مهر)- و ذکر سجده را می گویید. ذکر سجده یا سه بار سبحان الله گفتن است یا یکبار سبحان ربی الاعلی و بحمده است. بعد یکبار از سجده بلند شده و می نشینید و دوباره به سجده رفته و همان ذکر را می گویید.

بعد از انجام سجده در رکعت اول شما بر می خیزید و با انجام همان مراحل رکعت دوم را به جای می آورید، با این تفاوت که در رکعت دوم بعد از خواندن سوره(توحید)، کف دو دست خود را جلوی صورت گرفته و قنوت می گویید. ذکر قنوت یکی از دعاهای قرآن می تواند باشد که مرسوم ترین آن این دعا است: ربنا آتنا في الدنيا حسنة وفي الاخرة حسن وقنا عذاب النار. بعد دو دست خود را پایین آورده و به رکوع می روید.

در رکعت دوم نماز بعد از سجده دوم شما باید تشهد بگویید. به این حالت که به حالت دو زانو نشسته، دو دست خود را به روی ران پا می گذارید و ذکر "اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريک له و اشهد ان محمدا عبده ورسوله اللهم صل علي محمد وال محمد" را می گویید. اگر نماز دو رکعتی باشد باید اذکار السلام عليک ايها النبي ورحمة الله وبرکاته، السلام علينا وعلي عباد الله الصالحين و السلام عليکم ورحمة الله وبرکاته را تلاوت کنید، ولی اگر نماز سه یا چهار رکعتی باشد مراحل ذکر شده در این بند را در رکعت سوم یا چهارم انجام می دهید.

در نمازهایی که سه یا چهار رکعتی است بعد از تشهد شما بر می خیزید و ذکر تسبیحات اربعه - ذکر سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر – را تلاوت کرده، رکوع و سجده رفته و اگر نماز سه رکعتی باشد بعد از سجده دوم تشهد و سلام را آنگونه که در بالا گفته شد، انجام داده و نماز را تمام می کنید و اگر نماز چهار رکعتی باشد، دوباره بر می خیزید، تسبیحات اربعه گفته، رکوع رفته و بعد از سجده دوم با تشهد و سلام گفتن نماز را به پایان می رسانید.

فیلم زیر نحوه نماز خواندن و تلاوت سوره ها و اذکار نماز را بطور صحیح نشان می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4071
تعداد کل بازدیدها: 1652810

نظرات کاربران

*