چگونه می توان پاسخ منفی را به مثبت تبدیل کرد؟ | چگونه جواب نه را بله کنیم

چگونه می توان پاسخ منفی را به مثبت تبدیل کرد؟ | چگونه جواب نه را بله کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/08/26

- نا امید نشویدبا شنیدن جواب نه ناامید نشوید، سعی کنید دلایل این جواب منفی را پیدا کرده و آن ها را در حد  توانتان بر طرف کنید، تا یک بار دیگر شانس خود را برای گرفتن جواب مثبت امتحان کنید، اما سعی کنید آن چه هستید باشید و از نقش بازی کردن بپرهیزید.

- کلمه نه را می توان جور دیگر معنا کرد !
سهراب سپهری شعر زیبایی دارد که منظور را زیباتر منتقل می کند : “چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید” گاهی شنیدن نه به معنای نه مطلق نیست بلکه میتوان اینجور تعبیر کرد که شنیدن بله هم امکان پذیر است . تحقیقات نشان می دهد که اغلب انسانها در ابتدای مذاکره پاسخ مثبت نخواهند داد و همواره با گفتن ” نه ” شروع خواهند کرد ، آمار نشان می دهد که بطور میانگین مشتریان ۵ بار قبل از اعلام موافقت خود مبنی بر خرید جنس یا قبول معامله ، نه گفته اند ! این موضوع ریشه روانشناسی دارد و بخاطر تأثیر موضوع احساس در مقوله تصمیم گیری است . اغلب انسانها زمانی که در موقعیت تصمیم گیری قرار می گیرند بیشتر بدنبال دلایلی هستند برای دادن پاسخ منفی به آن درخواست و این مواقع همان زمان هایی است که می توان  ” نه” را به ” شاید ” معنا کرد .


- سه نوع ” نه ” وجود دارد  !

فرض کنید شما درخواستی از شخصی دارید که مطمئن هستید پاسخ مثبتی به شما خواهد داد بنابراین درخواستتان را با او مطرح می کنید در این شرایط شنیدن ” نه ” از سوی آن شخص یکی از سه معنی فوق را دارد :
ـ انتقال اطلاعات اشتباه

به این معنا که شما بعنوان مذاکره کننده و یا فروشنده نتوانسته اید اطلاعات مفیدی را در اختیار شخص قرار دهید و یا شاید جذابیتی در نحوه بیان و مطرح کردن موضوعات از طرف شما وجود نداشته است بنابراین در چنین شرایطی پشنهاد می گردد فنون مذاکره و تکنیک های ارائه مطالب را در خود تقویت نمایید و بدانید این نه به معنای پایان نیست …
ـ  زمان نامناسب

افرادی نیز هستند که برای تصمیم گیری نیاز به داشتن زمان بیشتر برای تعمق و ژرف نگری در موضوع فوق هستند بنابراین پاسخ ” نه ”  آنها به معنای متوقف کردن موقتی مذاکره می باشد . در چنین شرایطی شما باید صبور باشید و این زمان را در اختیار شخص قرار دهید و مطرح کردن مجدد درخواست خود را برای شنیدن پاسخ مثبت به زمان بهتری موکول کنید .
ـ مقتضیات و شرایط اشتباه

همواره عوامل بیرونی ممکن است وجود داشته باشند که ما از آن بی خبر باشیم اما برای تحت تأثیر قرار دادن شخص برای گفتن پاسخ ” نه ” کافی باشند . در چنین شرایطی شما باید با آمادگی کامل و داشتن اطلاعات دقیق در مورد جزیی ترین موضوعات مذاکره فوق وارد صحبت با شخص شوید تا بتوانید برای هر سوال و شک احتمالی پاسخی قانع کننده و قابل قبول ارائه دهید .

- مکالمه خود را به پیش ببرید
مکاله خود را تا زمان گرفتن جواب بله به پیش ببرید، در حین مکالمه سعی کنید، اطلاعات اشتباه را اصلاح نماید، زمانی را برای ملاقات آینده هماهنگ کنید، شرایط را تحت کنترل خود قرار دهید و بر شرایط چیره شوید، تا فرد جواب بله دهد.


- لابی کنید
اگر می دانید که گرفتن جواب بله برایتان بسیار مهم است، ولی احتمال می دهید که طرف مقابلتان جوابش منفی باشد، در این صورت می توانید قبل از مطرح کردن درخواست خود با وی، لابی کنید، تا ابتدا نظرش را تغییر داده و سپس جواب بله را از او بگیرید.


- لباس مناسب بپوشید
پوشیدن لباس مناسب برای هر کاری بسیار مهم و اساسی است، در قرارهای کاری و یا سایر ملاقات های رسمی هیچ وقت از لباس های غیر رسمی استفاده نکنید، سعی کنید قبل از رفتن به محل ملاقات و قرار لباس متناسب با آن را بپوشید، تا به جواب مثبت دست یابید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 40
تعداد کل آرا: 817
تعداد کل بازدیدها: 627252

نظرات کاربران

*