چگونه می توان فشار خون بالا را کاهش داد؟ روش های ساده کاهش فشار خون بالا کدامند؟

چگونه می توان فشار خون بالا را کاهش داد؟ روش های ساده کاهش فشار خون بالا کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/14

در جهان امروز بسیار از مردم، از پیر و جوان گرفته، مبتلا به فشار خون بالا هستند، از این رو، فشار خون بالا یکی از بیماری های رایج عصر حاضر می باشد. که نتیجه استرس و بی تحرکی عصر تکنولوژی رخ می دهد. فشار خون بالا با شمار هشداردهنده مرگ و میر سالانه در جهان مرتبط است. فشار خون بالا قاتل بی صدا و آرام خوانده می شود چرا که اغلب هیچ علامتی ندارد. بنابراین روش های پیشگیری، کنترل و درمان فشار خون بالا از اهمیت بسزایی برخوردار هستند.

داشتن فشار خون بالا به صورت دائمی برای بسیاری از اندام های بدن و سیستم قلبی - عروقی، کلیه ها و چشمان زیان های جدی در بر دارد.

از این جهت انسان همیشه باید به فشار خون توجه داشته باشد، و فشار خود را در حد نرمال نگه دارد. بر طبق معمول برای نرمال نگه داشتن فشار خون داروی های خاصی تجویز می شود. اما کارشناسان اثبات کرده اند که، با رعایت برخی از اصول ساده می توان به نرمال بودن فشار خون کمک کرد و فشار خون را تنظیم کرد. درمان های طبیعی هستند که زود مشکل شما را حل می کنند. بسیاری از عوامل باعث فشار خون بالا می شود که عبارتند از نمک بیش از حد، قند، پروتئین ناکافی  ورزش ناکافی…. که پایین آوردن فشار خون بالا کار آسانی نیست. ولی با این حال، با انجام اقدامات زیر می توان فشار خون بالا را کاهش داد.

- روش های ساده برای کاهش فشار خون:

1- لاغری و لاغر شدن:

کم کردن وزن، حتی به مقدار یک کیلو گرم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

2- کم کردن استفاده از نمک:

کمک برای بدن انسان بسیار لازم و واجب می باشد، و نمی توان نمک را به صورت کامل از غذا حذف کرد. چرا که تحقیقات اخیر نشان داده اند که، حذف کامل نمک از غذا، احتمال مرگ انسان را نیز می تواند به دنبال داشته باشد، اما از طرف دیگر مصرف زیاد نمک، برای بدن هم مضر می باشد، و موجب دفع آب بدن می شود، که در نتیجه بدن حجم آب را افزایش می دهد و این می تواند به افزایش فشار خون هم بیانجامد.

3- ورزش کردن:

متخصصان اثبات کرده اند که، در طول هفته 5 بار به مدت 30 دقیقه به ورزش و نرمش کردن مشغول شدن می تواند فشار خون را  پایین نگه دارد و به تنظیم آن کمک کند.

توجه داشته باشید که، در فشار خون بالا از خوردن بادمجان، گوجه فرنگی، نمک، اسفناج، شیرینیجات، و مواد نفاخ و هندوانه و مایعات زیاد خودداری کنید. و همچنین سعی کنید بر اعصاب خود تسلط داشته باشید و عصبانی شدن زیاد بپرهیزید چرا که فشار خون را بالا می برد.

قهوه هم برای بیماری فشار خون مضر است. و اشخاصی که فشار خونشان بالاست باید در خوردن جوانه ی گندم احتیاط کنند و موقع شدت مرض آن را مصرف نکنند. 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276359

نظرات کاربران

*