چگونه می توان دروغ را از حقیقت تشخیص داد؟

چگونه می توان دروغ را از حقیقت تشخیص داد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/15

یکی از موضوعات و مسائلی که در بسیاری از مواد ذهن انسان را به خود مشغول می کند، این می باشد که چگونه می توانیم دروغ را از حقیقت تشخیص دهیم؟ برای تشخیص حقیقت و دروغ از هم روانشناسان، توصیه های مختلفی می کنند که یکی از مهمترین انها توجه به حالات و ژست هایی می باشد که طرف مقابل در مدت صحبت کردن آنها را به کار می گیرد.

برای تشخیص حقیقت و دروغ از هم، می تواند از ژست هایی افراد مقابلمان استفاده کرد. کمی دقت کنید. انسان هایی که دارند دروغ می گویند، در بسیاری از موارد به چشم آدم نگاه نمی کنند، دست های خود را فشار می دهند، با انگشتانشان بازی می کنند. دستشان را به دماغشان می مالند. با دست جلوی دهانشان را می گیرند، در حالت عصبانیت دوست دارند در اطراف خود همه چیز را مرتب و با سلیقه بچیند. در دست خود وسایلی و یا دکمه های پیراهن خود را بازی می دهند، زود به زود موهای خود را مرتب می کند، لب های خود را لیس می زند، در زمانی عصبی شدن شروع به سیگار کشیدن و یا سرفه کردن می کنند.

همه این ژست ها برای صحبت های دروغ بکار می رود. لبخند آنها ساختگی می باشد، اگر در مورد موضوعی صحبت می کنند و طرف مقابل عصبی می شود، با چشمانش به اطراف نگاه می کند. جلوی دهانش را با دست می گیرد. و یا اگر کمی به عقب برگشت نگاه کرد می توان گفت که وی دوست ندارد در این مورد صحبت نماید. و به همین دلیل آماده دروغ گفتن می باشد.

در زمان دروغ گفتن انسان، حرکات چهره فرد با حرف هایی که می زند یک دیگر را همراه نمی کند. اما لازم به ذکر است که، با هر ژستی نمی تواند گفت که انسان دروغ می گوید. این ها به صورت یک مجموعه باید در نظر گرفته شود. ژست های که انسان ها انجام می دهند می توان زمینه عاطفی، داشته باشد. و یا اینکه انسان دوست ندارد در مورد موضوعی صحبت کند، و سعی می کند موضوع را قطع نماید.

با این حال باید گفت که موضوع دروغ گفتن بسیار گسترده می باشد و می توان در مورد آن بسیار صحبت کرد ولی هر چقدر هم معلومات ما زیاد باشد باز نمی توان همیشه دروغ را اشکار کرد. چرا که افراد دروغ گویی ماهری هم وجود دارند. ولی گاهی انسان نمی توان دروغ های خود را تحت نظارت داشته باشد و در نتیجه عصبی می شود، و حالت تهاجمی به خود میگیرد.

در نهایت باید گفت که، تشخیص دادن دروغ افرادی که با آنها اشنایی نداریم بسیار سخت تر می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3155
تعداد کل بازدیدها: 501169

نظرات کاربران

*