چگونه می توان با فراموشی مبارزه کرد؟ چکار باید بکنیم تا اطلاعات در ذهنمان فراموش نشود.

چگونه می توان با فراموشی مبارزه کرد؟ چکار باید بکنیم تا اطلاعات در ذهنمان فراموش نشود.
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/08

برخی از انسان ها اساسا فراموشکار می باشند، حتی این گونه در بین مردم هم شهرت یافته است که می گویند، فلانی غذایی را که دیروز خورده را هم فراموش می کند و نمی داند غذایی دیروزش چه بود. گاهی جزئیات حادثه ای که در زمان بسیار کمی رخ داده است، اسم کتابی که مطالعه کرده اید، اسم فیلمی که تماشا کردید، اسم همکارمان، و ... را فراموش می کنیم. اگر شما هم جزء اینگونه افراد فراموشکار می باشید این یادداشت را با دقت بخوانید.

در این مطالب چند قاعده و روش طلایی را برای مبارزه با فراموشکاری تقدیم شما می کنیم.

در سال 1870 میلادی روانشناس مطرح المانی هرمان ابینگ هاوس (Hermann Ebbinghaus) تحقیق جامع و کاملی در مورد حافظه انسان انجام داد. وی در مورد طریقه یادگیری انسان ها، (چه کارهایی برای یادگیری انجام داده است)، این تحقیق را انجام داد. وی برای اندازه گیری مقدار مطلب یادگرفته شده روش علمی اثبات شده را به وجود آورد. این روانشناس جلوی حرف های بی معنی را گرفت، به این طریق توانست زمان یادگیری را کمتر و ماندگاری آن را بیشتر کند.

هرمان ابینگ هاوس روانشناس آلمانی ادعا کرده است که، یادگرفتن و به خاطر سپردن اطلاعات جدید در ذهن انسان ناشی از اطلاعات قبلی می باشد که در ذهن انسان حک شده اند. به عبارت دیگر می توان گفت مطالبی که هیچ معنا و سابقه ای در ذهن انسان ندارد، فراموش می شود. از این رو، وی برای اولین بار متد و یا روش عدم فراموشی یعنی منحنی یادگیری را اختراع کرد.

این روش، به انسان ها کمک می کند تا مطالب را به سرعت فراموش نکند. انسان از مطالبی که در طول یک روز می خواند، و دارای معنایی خاصی نیست تنها 2/3 درصد در ذهن نگه می دارد. این روانشناس اعلام می کند که اگر چیزی که یادگرفته شده است در طول 48 روز از ذهن انسان خارج نشود، آن مطلب ابدی می شود.

- اثر فاصله و تکرار در یادگیری (وقفه در یادگیری)

یکی از نظریات این روانشناس روش به خاطر سپاری فاصله و تکرار می باشد. این گونه که فکر می کند، انسان ها برای اینکه مطلبی را در ذهن نگهدارند، باید تند تند و زود به زود آن را تکرار کنند، در عین حال برای اینکه اطلاعات را به خوبی در ذهن نگهدارند، بهتر است در مورد ان به تفکر و تحقیق نمایند. مثلا اگر شما برای سخنرانی دارید آماده می شوید، آن را حفظ نمی کنید. اما اگر شما این متن را یک هفته قبل از سخنرانی آماده کنید و به آنها تمرکز داشته باشید دیگر فراموش نخواهید کرد.

ولی اگر یک روز مانده به سخنرانی متن خود را آماده کنید و تلاش کنید که آن را حفظ نماید، به خاطر داشته باشید که آن را حتما فراموش خواهید کرد.

بهترین تکنیک برای به خاطر سپردن اطلاعات تکرار می باشد.

روش به خاطر سپاری اطلاعات به صورت کوتاه مدت:

گاهی انسان می خواهد برخی اطلاعات و معلومات را برای مدتی به یاد داشته باشد. برای اینکار بهتر است توصیه های زیر را انجام دهد.

1- مطالب و اطلاعاتی را که می خوانید، بلافاصله تکرار کنید.

2- 20 دقیقه فاصله و دوباره تکرار شود.

3- بعد از شش ساعت تکرار مجدد لازم است.

4- بعد از تکرار دوم، هشت ساعت که گذشت چهارمین بار تکرار کنید.

5- اگر از تکرار سوم حساب کنیم، بعد از یک روز فاصله، تکرار پنجم باید انجام شود.

روش به خاطر سپاری اطلاعات به صورت بلند مدت:

1- بعد از مطالعه مطلب و اطلاعات مورد نظر بلافاصله تکرار کنید.

2- بعد از 30 دقیقه فاصله ، تکرار دوم باید صورت گیرد.

3- اگر از تکرار دوم حساب کنیم، یک رزو فاصله، و سپس تکرار سوم لازم است.

4- اگر از تکرار سوم حساب کنیم، 2-3 هفته فاصله و سپس تکرار چهارم باید صورت گیرد.

5- اگر از تکرار چهارم حساب کنیم، 2 الی 3 ماه فاصله و سپس تکرار پنجم باید صورت گیرد.

با این تکنیک های گفته شده، شما می توانید مطالب را به صورت بلند مدت و یا کوتاه مدت به یاد داشته باشد و دیگر نگران فراموشی نباشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 59
تعداد کل آرا: 2988
تعداد کل بازدیدها: 270665

نظرات کاربران

*