چگونه می توان افراد دارای هوش هیجانی را شناخت؟

چگونه می توان افراد دارای هوش هیجانی را شناخت؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/27

در مقاله هوش هیجانی چیست و چگونه خود را به فردی با هوش‌هیجانی بالا مبدل سازیم؟ در مورد هوش هیجانی صحبت شده است. در این مقاله سعی می شود بطور خلاصه تکنیک ها و روش هایی برای شناسایی افراد دارای هوش هیجانی(Emotional Intelligence) معرفی می شوند.

در یک تعریف ساده می توان افراد دارای هوش هیجانی را افرادی دانست که هم بر احساسات خود و هم دیگران او اطرافیان خود اشراف داشته و از این آگاهی و اطلاعات به جهت تفکر و عمل مناسب استفاده می کنند.

برای اینکه بفهمیم شخص مقابل ما(کارمند، شریک تجاری و امثالهم) دارای هوش هیجانی است ابتدا باید توانایی های ارتباط بین فردی او سنجیده شود. این توانایی ها شامل موارد زیر می شوند:

مهارت های شنیداری به معنای اینکه شنونده خوبی باشند و به حرف فرد مقابل گوش کرده و به او پاسخ مقتضی دهند؛

حس همدردی به معنی درک و سهیم شدن در احساسات فرد مقابل است. این افراد معمولا هنگامیکه شما ناراحت، خسته یا افسرده هستید با شما گفتگو کرده و نسبت به شما حس همدردی ابراز می کنند. همچنین سعی در کمک و حمایت از شما دارند.

تواضع و وجدان داشتن: ویژگی دیگر افراد دارای هوش هیجانی این است که آنها بسیار بخشنده و با فکر هستند. این حالت را شما هم در حرکات و هم سخنان افراد با هوش هیجانی مشاهده می کنید. برای مثال این افراد معمولا کسانی نیستند که زباله را برای دیگران بگذارند و شاید در مقابل اگر در جایی زباله ببینند آن را تمیز کنند.

افراد دارای هوش هیجانی معمولا در مورد دیگران غیبت نکرده یا از آنها بد نمی گویند. این افراد معمولا افراد صادق و درستکاری هستند، البته بدان معنا نیست که آنها نسبت به عیب ها یا نواقص دیگران بی تفاوت هستند.

این افراد معمولا روحیه کار تیمی خوبی داشته، به تعهدات و قول های خود خوب عمل می کنند و سعی می کنند کار را با تیم خوب پیش برند.

از لحاظ زبان بدن افراد دارای هوش هیجانی معمولا تماس چشمی مستقیم دارند و سعی می کنند به سخنان طرف مقابل با برقراری تماس چشمی خوب گوش داده و با او ارتباط برقرار کنند.

این افراد معمولا لبخند هوشمندانه و اصیل دارند. این افراد به سبب اینکه از احساسات خود آگاه هستند، معمولا احساسات دروغین و جعلی از خود مانند لبخند جعلی بروز نمی دهند. بنابراین احساسات خوشحالی، ناراحتی این افراد اصیل و واقعی است.

ویژگی دیگر زبان بدن افراد با هوش هیجانی این است که حرکات بدن آرام و متناسب با موقعیت دارند. افرادی که معمولا زیاد نفس نفس می زنند از این دسته افراد نیستند.

این افراد معمولا به سبب اینکه در تعامل و تماس مستقیم با مخاطب خود هستند، حرکات بدن او را مانند آینه ای تکرار می کنند.

این افراد معمولا آزاد اندیش بوده و هرگونه ایده و نظر منطقی و معتبر را قبول می کنند.

افراد دارای هوش هیجانی معمولا سطحی از خودآگاهی دارند. در واقع انها از خصوصیات اخلاقی، آرزوها و احساسات و انگیزه های خود آگاه هستند. این افراد معمولا دروغ نمی گویند و بر نقاط قوت و ضعف خود آگاه هستند.

بنابراین برای آگاهی از اینکه فرد مقابل شما دارای هوش هیجانی است می توانید سوالاتی از او بپرسید که نشان دهنده یکی از ویژگی های فوق در او باشد. برای مثال می توانید از او بپرسید در هنگام فشار و استرس یا هنگام تصمیم گیری دشوار چگونه عمل می کنید؟ در واقع اگر این افراد با کمترین مشکلی دچار استرس شده یا با مشاهده کمترین صحنه عاطفی یا مسئله احساسی منقلب شده و احساساتی شوند، دارای هوش هیجانی بالایی نیستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 12
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 53
تعداد کل بازدیدها: 7353

نظرات کاربران

*