چگونه می توان از وجود بیماری در کبد خبردار شد.؟ علائم بیماری کبدی چیست؟

چگونه می توان از وجود بیماری در کبد خبردار شد.؟ علائم بیماری کبدی چیست؟

کبد یکی از مهمترین اندام های موجود در بدن انسان می باشد، که برای سلامتی و زندگی انسان اهمیت حیاتی دارد، اما این اندام حیاتی به علت این که، قابل مشاهده نیست و معمولا مردم کمتر به ان توجه می کنند، گاهی مورد توجهی قرار می گیرد و با وجود داشتن مشکلات و بیماری در کبد، فرد به ان اهمیت چندانی نمی دهد، چرا که اصلا از علائم و نشانه های بیماری کبدی خبر دار نیست، از این رو، در این مطلب علائم و نشانه های بیماری کبد را تقدیم شما می کنیم.

بیماری کبد بسیار خطرناک می باشد. چرا که، این بیماری به مدت طولانی بودن اینکه علائمی بروز دهد، دوام پیدا می کند، در کبد می تواند بیماری سیروز کبدی (Alcoholic liver ) به وجود آورد. نتیجه اصلی این بیماری از بین رفتن تدریجی سلول های موجود در کبد می باشد. در این موقع به دلیل این که کبد به صورت تدریجی از بین می رود، سبب مرگ انسان نیز می شود.

بر اساس عادت بیماری کبد، مدت زمان زیادی لازم دارد تا خود را نشان دهد. ظاهر شدن بیماری کبد، به همراه درد در این عضو بدن و یا دیگر اعضای بدن می باشد. در بسیاری از موارد، بودن صرف درد در بدن ما را به فکر بررسی سلامتی خود می اندازد. و به دکتر مراجعه می کنیم. اما باید گفت که متاسفانه، در کبد گیرنده های درد وجود ندارد. به همین دلیل در کبد به هر دلیلی مشکلی پیش بیاید شما متوجه هیچ گونه درد در آن نخواهید شد. درد تنها، در نتیجه بزرگ شدن کبد، به وجود آمدن کشش در غشای بیرونی آن می تواند به وجود آید.

در کبد بر روی پوسته بیرونی یعنی غشای بیرونی سلول های عصبی وجود دارد. به همین دلیل در زیر دنده های سمت راست بدن درد احساس کردید، این می تواند نشانه شروع یک پروسه فرآیند آسیب شناختی در کبد باشد.

علاوه بر این، علائم که در ادامه گفته می شود هم نشان دهنده فراِیند آسیب شناختی در کبد می باشد.

- در اکثر مواقع با هپاتیت شدید (ویروس دار و یا سمی) و در موقع وجود سیروز در کبد، پوست، اسکلران (غشای سفید چشم) زرد شدن زبان، به وجود می آید. علل این زردی چیست؟ مسئله اینجا می باشد که، در زمانی که فعالیت نرمال کبد از بین می رود، در خون، مقدار بیلی‌روبین (Bilirubin) که یکی از محصولات خرد شدن پروتئین می باشد افزایش می یابد. که این سبب تورم پوست، اسکلرا و غشاهای مخاطی می شود

- درد در ماهیچه ها و قوزک پا و یا دست

خارش در پوست، سوزش، وجود جوش و اگزما، تغییر فرم در ناخن های دست و یا پا، و یا تغییر رنگ در ناخن های دست و پا، از علائم بیماری کبدی می باشد. در نتیجه بد کار کردن کبد، میزان سموم در بدن افزایش می یابد.

- علائم و نشانه های برخی دیگر از بیماری های کبد، بی اشتهایی، ترش کردن، حالت تهوع، وگاهی استفراغ، نفخ شکم، احساس ناخوشایند بعد از خوردن غذاهای چرب می تواند باشد.

- کبد، سموم موجود در خون را تسویه و به دفع این سموم از بدن می پردازد. اما اگر بدن این وظیفه خود را به صورت نرمال نتواند انجام دهد، سموم موجود در خون باقی می ماند و برخی از این سموم به مغز نیز نفوذ می کند. به همین دلیل، یکی از علائمی که زود به زود در بیماران کبدی مشاهده می شود، از بین رفتن تعادل عصبی و روانی می باشد.

- در برخی دیگر از بیماری های کبدی، سردرد، اذیت شدن، شک و تردید از هر چیزی، بی دلیل یبوست شدن، می تواند به وجود آید. اگر در شما هم این علائم به وجود می آید، تنها به استفاده از قرص های مسکن اکتفا نکنید.

البته این علائم و نشانه های گفته شده در بیماری های دیگر هم می تواند به وجود آید. در چنین شرایطی فورا به متخصص گوارش مراجعه کنید. و در مورد مواردی که با ان برخورد کرده اید اطلاعاتی ارائه دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه می توان از وجود بیماری در کبد خبردار شد.؟ علائم بیماری کبدی چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)