چگونه مک آدرس(Mac address) برای مودم تعریف کنیم؟

چگونه مک آدرس(Mac address) برای مودم تعریف کنیم؟

بسیاری از کاربران خانگی ممکن است با مشکل هک شدن مودم شان مواجه شوند. یکی از راهکارهای امنیتی برای پیشگیری از هک شدن مودم Adsl تعریف مک آدرس(MacAddress)- یادآور می شوم که مک آدرس یک شماره شناسایی است که هر دستگاه مختص خود دارد و از طریق آن در شبکه شناسایی می شود- در قسمت تنظیمات مودم است تا تنها دستگاه هایی که مک آدرس آنها در مودم تعریف شده است قابلیت اتصال به مودم وای فای شما را داشته باشند و دستگاه های غریبه که ممکن است دستگاه یک هکر مودم شما باشد، نتوانند به مودم شما متصل شده و از سرویس اینترنت شما استفاده کنند. در آموزش زیر تعریف مک آدرس برای مودم TP-Link آموزش داده می شود- البته تعریف مک آدرس برای دیگر دستگاه های مودم مشابه روش زیر است.

ابتدا باید آدرس آی پی(IP) 192.168.1.1 را در مرورگر خود تایپ کنید. بعد از آن پنجره ای در صفحه نمایش شما ظاهر می شود که نام کاربری و رمز عبور مودم را از شما می خواهد، هر دو نام کاربری و رمز عبور بطور پیش فرض و اگر شما تغییر نداده باشید admin هستند.

بعد از وارد کردن نام کاربری و پسورد مودم شما وارد صفحه تنظیمات مودم می شوید. برای تعریف و وارد کردن مک آدرس دستگاه هایی که می خواهید به این مودم متصل شوند باید به قسمت Interface Setup و بخش Wireless بروید. در انتهای این صفحه گزینه Wireless MAC Address Filter را به حالت Activated یعنی فعال تغییر دهید و در ردیف پایین آن گزینه Allow Association را انتخاب کنید. در زیر این ردیف می توانید مک آدرس دستگاه هایتان را تا 8 دستگاه تعریف کنید. حال باید شماره های مک آدرس دستگاه هایتان را داشته باشید که در زیر نحوه بدست آوردن این مک آدرس ها آموزش داده می شود.

پیدا کردن مک آدرس کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوز

اگر سیستم عامل مورد استفاده کامپیوتر/لپ تاپ شما ویندوز است، می توانید مراحل زیر را طی کنید.

 به قسمت Run یا پنجره ویندوز(10) رفته و عبارت CMD را تایپ کنید.

در پنجره سیاه رنگی که باز می شود، در مقابل عبارت اسم کامپیوتر عبارت IPConfig /all را تایپ کنید و اینتر بزنید. با این کار مشخصات تمامی دستگاه های متصل به شبکه شما فهرست می شود. ممکن است ویندوز چند آدرس مجازی نیز تعریف کرده باشد، اما در زیر دو عنوان Ethernet Adapater Ethernet و Wireless ….. WiFi سعی کنید عبارت Mac Address و شماره ای که روبروی آن نوشته شده است را بیابید و یادداشت کنید تا در قسمت تنظیمات مودم که در بالا توضیح داده شد، وارد کنید. این دو مک آدرس مربوط به کارت شبکه که از طریق کابل به مودم متصل می شود و دستگاه وای فای لپ تاپ شماست. راه دیگر یافتن مک آدرس در ویندوز این است که فرمان getmac رو در داخل Command Prompt/cmd تایپ کنید و ENTER بزنید. سپس آدرسی که روبروش عدد و کلمه tcpip مشاهده میکنید کارت شبکه شما و مک آدرس دستگاه شماست.

اگر شما دستگاه های دیگری مانند تبلت و تلفن هوشمند/موبایل دارید که از طریق وای فای می خواهید به مودم وصل کنید. برای پیدا کردن مک آدرس آنها باید قسمت تنظیمات/Setting رفته و گزینه About/ درباره را انتخاب کنید که در آنچا می توانید از بین گزینه های موجود Mac Address را بیابید. این آدرس بصورت ارقام و حروف است که با : از هم جدا شده اند. البته پیدا کردن مک آدرس از قسمت About در دستگاه های مختلف کمی با هم متفاوت است که شما با کمی تلاش می توانید بالاخره گزینه mac address را بیابید. برای مثال برای گوشی های ال جی برای پیدا کردن مک آدرس شما باید به قسمت تنظیمات/Setting رفته بعد تب General را انتخاب کرده، سپس گزینه About phone را انتخاب کرده و با انتخاب تب Common و وارد شدن به قسمت Hardware info می تواند WiFi Mac Address را بیابید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 682
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)