چگونه مهریه ندهیم؟ راه های قانونی پرداخت نکردن مهریه

چگونه مهریه ندهیم؟ راه های قانونی پرداخت نکردن مهریه

در مقالات مهریه چیست و انواع مهریه کدامند؟ و چگونه مهریه را به اجرا بگذاریم؟ مراحل مهریه گرفتن درخصوص انواع و نحوه گرفتن مهریه توضیح داده شد. در این مقاله در خصوص موارد و شرایطی که پرداخت قسمتی یا کل مهریه را از مرد(شوهر) ساقط می کند، توضیح داده می شود. البته یادآور می شوم که موارد ذکر شده در اینجا تنها برخی از شرایط و حالت های عدم پرداخت مهریه است و برای اینکه دقیقا بتوانید از پرداخت مهریه که یک دین یا بدهی مرد به زن می باشد، خودداری کنید، باید با یک وکیل خبره مشورت کرده و نیاز به مدارک و دلایل زیادی برای اثبات این حالات و شرایط زن دارید.

شاید اولین راه حل برای اجتناب و فرار از پرداخت مهریه این ماده 1092 قانون مدنی است که بیان می دارد: "هرگاه شوهر قبل از نزدیکی ، زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد، حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند." در واقع طبق قانون به محض جاری شدن عقد نکاح نصف مهریه زن قابل وصول و مطالبه است اما نیم دیگری از مهریه زن منوط به داشتن رابطه جنسی و نزدیکی زن با مرد است. اما باید توجه داشت که اگر حتی یکبار نزدیکی صورت گیرد، این حق از زن سلب شده و عدم همبستری او حکم عدم تمکین را دارد – البته زن همچنان می تواند مهریه را مطالبه کند.

در واقع زن نیز می تواند تا مهریه خود را دریافت نکرده است، از شوهر تمکین نکند که به این حق در اصطلاح حقوقی و فقهی حق حبس می گویند.

بطور کل می توان گفت که امکان عدم پرداخت مهریه پس از نزدیکی در هیچ صورت، ازلحاظ قانونی مجاز نمی‌باشد. لیکن قبل از نزدیکی اگر فسخ ازدواج صورت بگیرد که آن‌هم ناشی از عیوب موجود در زن ، تدلیس(فریب توسط زن) و یا تخلف از شرط صفت(یعنی صفت خاصی در زن هنگام عقد شرط شده باشد که وجود نداشته باشد) باشد طبق ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی زن مستحق مهریه نمی‌باشد. در واقع هر گاه مردی در اثر تدلیس با زنی غیر باکره ازدواج کند و از حق فسخ نخواهد یا نتواند استفاده کند می‌تواند تفاوت بین مهر باکره و غیرباکره را به عنوان خسارت از فریب‌دهنده به عنوان خسارت بگیرد و اگر مهر نداده و فریب‌ دهنده خود زن است می‌تواند مابه‌التفاوت را از مهر کسر و بقیه را به زن بپردازد.

البته در حالتیکه زن فريبکاري يا تدليس کرده باشد – حتی اگر نزدیکی نیز نداشته باشند- و شوهر هم به همين دليل، ازدواج را فسخ کند، زن مهريه‌اي دريافت نخواهد کرد.

آنچه در بالا توضیح داده شد، در شمول فسخ نکاح قرار می گیرد که کمی با طلاق متفاوت است یعنی فسخ نکاح کاري يک‌طرفه است. در واقع، دارنده حق فسخ(چه زن باشد و چه مرد)  براي فسخ نکاح(ازدواج) برخلاف حالت  طلاق، ملزم به رعايت تشريفات خاصي نيست و فقط با گفتن لفظ يا انجام عملي که بر آن دلالت داشته باشد، اتفاق مي‌افتد، ولي ثبت آن پس از صدور حکم مربوط از سوي دادگاه الزامي است.

یاد آور می شوم که در تصور برخی مشکلات یا بیماری زن یا جنون او می تواند عاملی جهت فرار از پرداخت مهریه توسط شوهر باشد که اینگونه نیست مگر شرط فوق برقرار باشد که آن هم تنها نیمی از مهریه پرداخت نمی شود.

برخی تصور می کنند که در صورت اثبات زنا همسر(چه واقعا مرتکب آن شده باشد و چه نشده باشد) می توانند مهریه زن را پرداخت نکنند، اما چون مهریه در همان زمان عقد(اگر عندالمطالبه باشد و موجل نباشد) به زن تعلق گرفته و حتی در صورت اثبات خیانت زن نیز منتفی پرداخت مهریه نمی شود و مرد باید مهریه زن را پرداخت کند. البته ممکن است قاضی تخفیفی را در این شرایط برای مرد در نظر بگیرد. مگر اینکه ثابت شود که زن پیش از ازدواج رابطه نامشروع داشته یا باکره نبوده که آن حکم جداگانه ای دارد.

یکی از ساده ترین راه ها توافق با زن برسر پرداخت مهریه است که البته معمولا چنین حالتی یعنی سازش بر سر مبلغ یا نحوه پرداخت مهریه در ازای طلاق دادن زن است چون همانطور که می دانید در قانون حق طلاق تنها متعلق به زوج/شوهر است.

در پایان باید گفت آنگونه که در شرع و قانون مدنی ایران مهریه تعریف شده است شما باید به محض جاری شدن عقد و به منظور حلال کردن استفاده جنسی(یعنی پیش از انجام این کار) آن را پرداخت کنید، بنابراین راه های فرار از پرداخت مهریه بسیار دشوار است و نیازمند مدارک و دلایل دقیق و کافی است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 294
تعداد کل نظرات : 142
تعداد کل آرا: 1264
تعداد کل بازدیدها: 177845


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)