چگونه مصرف قند و شکر را کاهش دهیم | روش های کم کردن مصرف شیرینی جات

چگونه مصرف قند و شکر را کاهش دهیم | روش های کم کردن مصرف شیرینی جات

مصرف مواد قندی و شیرینی جات امروزه در بین مردم بسیار زیاد است، با اینکه بسیاری از مردم از مضرات مصرف زیاد شیرینی جات به ویژه قند و شکر آگاهی دارند، ولی با این حال، توانایی کنترل و کاهش آن را ندارند، در حالی که مصرف قند و شکر به سلامتی انسان اسیب وارد می کند، از این رو، در این مطلب روش های ساده و عملی برای کاهش مصرف شیرینی جات به ویژه قند و شکر را بررسی می کنیم.

اگر شما بیشتر شبیه آمریکایی ها هستید، دو الی سه برابر بیشتر از میزان مجاز توصیه شده قند و شکر مصرف می کنید. که این امر برای دندان ها بسیار مضر است، این مطلب به شما کمک می کند تا میل به مصرف قند و شکر را در خود کاهش دهید.

احتمالاً می دانید که غذاهای شیرین غذاهای سالمی نیستند. اما ممکن است دوست داشته باشید، روزانه چند بار از آنها استفاده کنید و احتمالاً بیشتر از حد مورد نیاز قند مصرف می کنید. معمولاً شکر در قهوه ای که صبح می خوریم، نوشابه ای که بعد از ظهر می خوریم، بستنی بعد شام بیشتر مورد مصرف قرار می گیرد. و موجب می شود کالری مازاد در بدن شکل بیگیرد بدون اینکه مواد مغذی وارد بدن شود. علاوه بر این، در بسیاری از غذاها «قند مخفی» وجود دارد، که شامل نان، تنقلات، ماست، سس سالاد و شکلات های انرژی زا و غیره می شود که بسیاری از ما آنها را مصرف می کنیم.

در حقیقت، آمریکایی ها روزانه به طور متوسط 17 قاشق چای خوری شکر مصرف می کنند. که بیشتر از 71 گرم می شود و دارای 270 کالری است. اما خبر خوب این است که، می توانید با چند روش ساده میل خود به مصرف قند و شکر را کاهش دهید. برای اینکه بتوانید به صورت کامل نوشیدنی های قند و شکردار را حذف کنید و میل به مصرف مواد قندی را کاهش دهید. با این چند روش ساده می توانید، شروع کنید.

1- غذاهایی را مصرف کنید، که کلاً دارای شکر طبیعی می باشند:

از نظر شیمیایی شکر همان است که در بافت یک هویج، سیب و یا یک شکلات وجود دارد. اما میوه ها و شیرینجات سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی و مواد مغذی دیگری هم می باشند که سبب هضم آرام غذا شده و وارد جریان خون می شود و موجب ترشح دوپامین (dopamine) در مغز می گردد.

اصطلاح «شکر اضافه شده» (added sugar) چیزی است که، باید بر روی آن تمرکز کنید. سعی کنید یک تکه میوه به جای نوشیدن نوشابه بعد از ظهر بخورید. می توانید به جای خرید ماست طعم دار با شکر یا شربت که بسته بندی شده اند، ماست ساده بخرید و برای طعم دار کردن آن از توت فرنگی استفاده کنید.

2- تمرین کنترل بخشی:

تمایل به خوردن تنقلات بعد از شام، معمولاً بر حسب عادت می باشد. واقعاً گرسنه نیستید. اما طبق روال عادی تمایل به مصرف غذاهای شیرین دارید. به ویژه خوردن بستنی وسوسه کننده است و یا خوردن کلوچه های شیرین.

برای تغییر این عادت، می توانید از چند تکه میوه شیرین استفاده کنید و دیگر یک تکه کیک، یا یک قاشق بستنی و یا یک تکه کلوچه کوچک مصرف نکنید. از اینکه به سراغ کابینت، یخچال و فریز بروید، پرهیز کنید. اگر چه این شرایط شاید برای چند لحظه ای سخت باشد.

3- لذت بردن از یک دسر و نه یک میان وعده شیرین:

خوردن شیرینی به عنوان میان وعده به سرعت قند خون را افزایش می دهد. اگر برای شما داشتن یک زندگی بدون شکر امکان پذیر نیست، شکر را در دسر خود قرار دهید. بعد از خوردن غذاهای پروتئینی، کربوهیدرات و چربی های سالم، دسر تاثیری بر روی میزان قند خون نخواهد داشت و احتمالاً تمایل زیادی به مصرف شیرینی جات نیز نخواهید داشت.

چگونه مصرف قند و شکر را کاهش دهیم | روش های کم کردن مصرف شیرینی جات

4- خوردن غذاهایی با مواد معدنی بالا:

گرایش به مصرف قند می تواند ناشی از کمبود مواد معدنی باشد. به ویژه نیاز به منیزیم و زینگ که میل را تشدید می کنند. منیزیم مورد نیاز بدن به عوامل متعددی وابسته است، از جمله برای تنظیم فشار خون و قند خون، تقویت استخوان ها و محافظت از سلامتی قلب مفید می باشد. منیزیم در سبزیجات دارای برگ سبز تیره، آوواکادو، برنج قهوه ای، آجیل، دانه ها و کاکائوی خام یافت می شود و غذاهای حاوی زینگ عبارتند از صدف، غلات کامل، تخم مرغ، دانه کدو تنبل و ... می باشد.

5- پیاده روی آرام:

دفعه بعد که می خواهید برای خرید به شهر بروید و یا به دنبال کاری هستید به جای استفاده از ماشین، می توانید پیاده روی کنید. یک تحقیق انجام شده در سال 2015 نشان می دهد، 15 دقیقه پیاده روی روزانه در کاهش میل به مصرف شبرینجات در انسان موثر است. علاوه بر این دیدن مناظر جدید حال انسان را بهتر می کند.

6- آرام و آهسته شروع کنید:

هنگامی که شروع به تغییر عادت های غذایی، به ویژه میل و گرایش به مصرف شیرینی جات را می کنید، تلاش نکنید به صورت یکباره همه شیرینی جات را حذف کنید. بلکه به صورت آرام و آهسته در بلند مدت عادت های غذایی خود را ترک کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه مصرف قند و شکر را کاهش دهیم | روش های کم کردن مصرف شیرینی جات
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)