چگونه ماهی قرمز را زنده نگهداری کنیم؟

چگونه ماهی قرمز را زنده نگهداری کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

شما یکی از کسانی هستید که ماهی قرمز برای سفره ی هفت سین می خرید ولی بعد از عید نوروز ماهی شما می میرد حالا شما با انجام این کارها می توانید ماهی خود را به خوبی نگه دارید ،پس به این نکات وکار ها در زیر توجه کنید وآن هارا انجام دهید.

ماهی قرمز ماهی است بسیار مقاوم که حتی می تواند چند روز بدون غذا زنده بماند عمر این ماهی حد اکثر تا بیست سال است.

کارها ونکات لازم هنگام خرید ماهی قرمز

درهنگام خرید از خرید ماهیان بی حال، کمرنگ و همچنین ماهیانی که فلس های(پولک) برجسته ای بدلیل تورم بدن دارند امتناع کرد. دقت کنید باله های ماهی دچار خوردگی و پوست ماهی دارای سائیدگی  ویا لکه ها و نقاط سفید رنگ نباشند.

کار ها ونکات لازم بعد از خرید ماهی قرمز

 پس از خرید ماهی می بایست با توری کوچکی، ماهی را از کیسه پلاستیکی خارج کرده  و دریک ظرف که حاوی چند لیتر آب نمک5 درصد است بمدت 15-20 دقیقه قرار دهید. فراموش نکنید که دمای ظرف می بایست هم دمای اتاق وخانه شما باشد وتفاوت دمایی چندانی با آب کیسه پلاستیکی خریداری شده نداشته باشد.

نگه داری ماهی قرمز

آب ماهی قرمز

باید آب ماهی قرمز خود را هر روز عوض کنید و از قبل آبی را به صورت جداگانه در ظرفی به مدت 1روز الی2روز نگه داری کنید تا کلر آن برود وآب آن با محیط هم دما شود (دمای آب باید بین20و25درجه ی سانتی گراد باشد که اگر بیشتر از25درجه ی سانتی گراد باشد ماهی آسیب خواهید دید.) نکته ی دیگر این است که آب را به شدت روی ماهی نریزید ماهی قرمز به هر نوع شوکی بسیار حساسیت دارد که همین باعث مردن ماهی شما می شود ابتدا ماهی را از تنگ بیرون بیاورید آب را داخل تنگ بریزید وسپس ماهی را درون آب بیندازید. باید آب ماهی شما 1تا2 لیتر باشد.

غذای ماهی قرمز

شما باید به ماهی خود هم غذا بدهید فکر نکنید که ماهی ها آب می خورند این فکر کاملا خنده دار واشتباه است آن ها هم مانند ما انسان به غذا نیاز دارند شما باید غذای مخصوصی که در ماهی فروشی است بخرید و به ماهی خود بدهید به ماهی خود کم غذا بدهید وهیچ وقت به ماهی نان ندهید که این کار بسیار اشتباه است ونمک داخل نان باعث کشته شدن ماهی شما می شود. غذادهی به ماهی بهتر است در دو نوبت روز و طوری باشد که ماهی آن‌را مصرف کرده و باقی‌مانده غذا در تنگ باقی نماند، زیرا غذا دادن بیش از حد به ماهی موجب ته‌نشین شدن مواد آلی و دفعی ظروف شده و ممکن است به مسمومیت ماهی نیز منجر شود. 

  فضای نگه داری ماهی قرمز

آنها به فضایی مناسب هم برای زندگی نیاز دارند. تنگ های کوچک سفره هفت سین زیباست اما برای بسیاری از آنها کافی نیست. این تنگ ها کوچک اند و فضای کافی برای حرکت کردن آزادانه ندارند.

هوای لازم برای ماهی

دیگر این که این تنگ ها دهانه های کوچکی دارند و سطح تماس آب با هوا برایشان کم است. بنابراین مقدار اکسیژنی که بهشان می رسد، کافی نیست. بهتر است پس از اتمام مراسم عید، برایشان حوضی با آب راکد یا آکواریومی بزرگ یا یک تنگ شیشه ای بزرگ تر از معمول پیدا کنیم. در نهایت این ماهی های گلی زیبا هم تنوع را دوست دارند. خانه شان را با کمی شن و کاسه، یک شاخه سبز درخت و چیزهایی از این دست تزئین کنید.

رعایت بهداشت ظرف ماهی

ظرف نگه‌داری این ماهی را می‌توان به ‌صورت دوره‌ای با محلول نمک طعام به میزان سه گرم در لیتر به مدت 10 دقیقه و یا سایر ضدعفونی‌کننده‌های مجاز مانند ترکیبات چهارتایی آمونیوم به مقدار 1/. تا یک گرم در لیتر به مدت 10 تا 15 دقیقه استفاده کرده و سپس به خوبی نیز آب‌کشی کرد. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 808
تعداد کل بازدیدها: 197362

نظرات کاربران

*
A
عطایا ( 2017-03-06 16:35:45 )
ممنون ازتون مقاله ی کاربردی بود، هیچ وقت فکر نمیکردم که اینقدر باید از ماهی قرمز مراقبت کنم.
E
Eman_mshaii ( 2017-03-26 23:42:35 )
سلام من ماهی قرمز خریدم نسبتن متوست من اینو بیرون گذاشتم ساعت 6 دیدم نبود بعد ساعت 10 گشتم پیداداش کردم دیدم داره بال میزه زندست گذاشتمش تو تنگ زنده بود امکان داره این ماهی ها شش داشته باشند؟
MS
م. ش ( 2017-03-27 09:49:58 )
آقای Eman: با سلام. مشخص که ماهی ها شش ندارند، اما تا مدتی می توانند بدون اینکه در آب باشند، زنده بمانند، ولی اینکه 4 ساعت بدون آب بمانند. جای تعجب دارد!!
H
حسام ( 2017-04-23 15:35:39 )
مطلب مفیدی بود. تشکر از شما