چگونه ماهی تازه را تشخیص دهیم؟ برای تشخیص ماهی تازه از کهنه به این موارد دقت کنید

 چگونه ماهی تازه را تشخیص دهیم؟ برای تشخیص ماهی تازه از کهنه به این موارد دقت کنید
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/28

یکی از مواد غذایی بسیار مهم و لازم برای سلامتی انسان ماهی می باشد، که متخصصان و کارشناسان تغذیه توصیه می کنند که مصرف ماهی را حتما باید مرم داشته باشند، ولی گاهی در زمان خرید تشخیص این نکته که کدام نوع ماهی تازه و سالم می باشد کار دشواری است، از این رو، در یاد داشت حاضر مطالبی را تقدیم شما می کنیم که به وسیله آنها می توانید ماهی تازه را از کهنه تشخیص دهید.

فوائد ماهی و محصولاتی که با ماهی درست می شوند، برای بدن و ارگانیسم انسان آشکار و معلوم می باشد. بر اساس توصیه متخصصان هر انسان میان سال در طول سال باید 15 الی 20 کیلوگرم ماهی استفاده کند. بی شک، برای بهره گیری کامل از فوائد ماهی باید در درجه اول از تازه و سالم بودن آن مطمئن شد، لذا در موقعی که ماهی می خرید، چگونه می توان از تازه و سالم بودن آن اطمینان حاصل کرد؟

در حال حاضر به مغازه های ماهی فروشی می توان در همه جا برخورد کرد، حتی در کنار جاده هم انسان شاهد فروش ماهی های تازه صید شده می باشد، اما افرادی که به دنبال ماهی تازه هستند، به این نظر و عقیده می باشند که باید ماهی تازه را از ماهی فروش های مجاز و معتبر تهیه نمایند. کسانی که در کنار جاده ماهی می فروشند و ادعا می کنند که تازه است سخنشان را باور نکنید، اگر چه آنها تلاش خواهند کرد تا شما را قانع نمایند. اگر به این سخنان باور کنید، احتمال دارد زود به زود دچار مسمومیت ماهی شوید.

برای تشخیص ماهی تازه از کهنه توصیه های زیر را مدنظر داشته باشید:

1- در موقع خرید ماهی در درجه اول به بوی آن توجه کنید، ماهی بوی مخصوص و منحصر به خود را دارد.

2- در موقع انتخاب ماهی، به چشم آن توجه داشته باشید، اگر داخل چشم ماهی روشن و شفاف می باشد، می توان گفت که ماهی تازه است. ولی اگر تیره و تار می باشد، باید گفت که این ماهی کهنه می باشد.

3- در زمان خرید ماهی به بال های ماهی دقت کنید، بال های ماهی تازه به رنگ قرمز می باشد، و یا رنگ قرمز تند می باشد. اما ماهی که کهنه شده است رنگ بال هایش خاکستری تند است.

4- انگشت خود را بر روی بدن و پولک ماهی فشار دهید، اگر اثر انگشت شما بعد از سه الی چهار ثانیه به حالت اول خود بازگشت می توان گفت که ماهی تازه است. ولی اگر بازنگشت ماهی کهنه می باشد.

5- پولک ماهی باید شفاف و براق باشد، و همچنین پولک ها بای صاف باشد. اگر پولک ماهی شفافیت خود را از دست داده است، این می توان نشانه کهنه بودن ماهی باشد.

7- یکی دیگر از روش هایی که می توان به وسیله آن تازه بودن ماهی را تشخیص داد، این است که ماهی را در درون یک ظرف پر از آب بندازید، اگر ماهی در داخل آب فرو رفت، می توان گفت که ماهی تازه می باشد.

فصل پاییز بهترین فصل برای مصرف ماهی می باشد، با در نظر گرفتن توصیه های گفته شده، غذاهایی خود را از ماهی سرشار کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276408

نظرات کاربران

*