چگونه لکه ها و ذرات چسبیده به موکت کف خودرو را از بین برده و تمیز کنیم

چگونه لکه ها و ذرات چسبیده به موکت کف خودرو را از بین برده و تمیز کنیم

همانطور که در مقاله چگونه موکت کف ماشین را تمیز کنیم؟ توضیح داده شد، با جارو کردن، استفاده از مایع شوینده یا شامپو فرش و شستن موکت کف خودرو قسمت زیادی از ذرات چسبیده و جرم های موکت کف ماشین از بین می رود، اما ممکن است برخی از لکه ها یا خرده ذرات چسبیده به موکت کف خودرو وجود داشته باشند که با جارو کردن و شستن معمولی از بین نروند. در این نوشته به نحوه تمیز کردن این لکه ها و خرده ذرات چسبیده به موکت کف خودرو می پردازیم.

در وهله اول اگر لکه ها بسیار سخت و به اصطلاح کاری نباشند با استفاده از ترکیبی از چند لیتر آب گرم، چند قطره مایع ظرفشویی و یک فنجان سرکه سفید می توانید آنها را از بین ببرید. برای این کار این ترکیب را با استفاده از دستمال یا اسفنج روی قسمت لکه دار موکت کف خودرو بمالید، سپس با استفاده از برس یا فرچه این قسمت را خوب با حرکات گردشی بمالید تا تمیز شود.

برای تمیز کردن لکه های سخت تری مانند لکه های قهوه، لکه های دارای ترکیبات سودایی باید از آب سرد استفاده شود. استفاده از آب گرم برای چنین لکه هایی سبب سخت تر شدن و چسبیدن بیشتر این لکه ها به موکت کف خودرو می شود. می توانید آب سرد را روی این لکه ها ریخته و با یک دستمال یا اسفنج این قسمت را تمیز کنید.

برای تمیز کردن لکه های خودکار می توانید از اسپری مو یا نمک استفاده کنید. تنها کافیست که اسپری مو را به روی قسمت لک دار بپاشید و سپس این قسمت لکه دار را با حرکات دایره ای و یک پارچه نم دار بمالید تا تمیز شوند. سپس در نهایت موکت را با یک تکه دستمال یا حوله خشک کنید. می توانید از نمک نیز استفاده کنید. برای این کار نمک را روی قسمت لکه دار پاشیده و چند دقیقه صبر کنید و سپس با یک تکه دستمال نم دار آن را بشویید.

برای تمیز کردن لکه های چرب می توانید از تینر(Thinner) رنگ استفاده کنید. مقدار بسیار کمی از تینر را روی یک پارچه کتانی ریخته و به سطح لک دار و چرب موکت خودرو بمالید. سپس یک تکه حوله بردارید و مانده اثر تینر را تمیز کنید. توجه کنید که تینر می تواند به موکت آسیب بزند، بنابراین بهتر است در یک نقطه کوچک ابتدا آن را امتحان کنید و بعد بر روی قسمت لکه دار. همچنین سعی کنید که مقدار بسیار کمی از آن استفاده کنید.

برای بسیاری از لکه ها شما می توانید از شیشه شوی نیز استفاده کنید. تنها کافیست که مایع شیشه شوی را روی سطح لکه دار اسپری کنید، 5 تا 10 دقیقه صبر کرده تا تاثیر کند و سپس با یک پارچه نم دار آن را شسته و خشک کنید.

برای از بین بردن آدامس چسبیده به موکت کف خودرو می توانید از چند تکه یخ استفاده کنید. برای این کار ابتدا تکه های یخ را به مدت 10 دقیقه روی آدامس چسبیده می گذارید تا آدامس سفت شود. سپس می توانید با استفاده از یک کارتک یا دست تان تکه آدامس را از موکت جدا کنید و در پایان این قسمت لک دار را با پارچه یا دستمال نم دار شسته و بگذارید تا خشک شود.

در ضمن برای یادگیری نحوه پاک کردن لکه های روی پارچه ها می توانید مقاله چگونه انواع لکه های لباس را پاک و تمیز کنیم؟ را مطالعه کنید.

 
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)