چگونه لوازم الکترونیکی دست دوم بخریم؟ نکاتی در خرید وسایل الکترونیکی کارکرده

چگونه لوازم الکترونیکی دست دوم بخریم؟ نکاتی در خرید وسایل الکترونیکی کارکرده

ما بسیاری از اقلام زندگی خود را نو نمی خریم و در خرید خانه یا اتومبیل دست دوم یا برخی از دیگر اقلام چندان حساسیت نداریم. اما در خصوص لوازم الکترونیکی و الکتریکی افراد کمتر سراغ اجناس دست دوم می روند، درحالیکه با کمی دقت می توانند اجناس الکترونیکی دست دوم خوبی را به قیمت بسیار مناسب و پایین تر از قیمت نو آنها بیابند. در زیر نکاتی درخصوص خرید لوازم الکترونیکی دست دوم ذکر می شود.

نکته اول اینکه درخصوص خود محصول تحقیق و بررسی کنید. برخی از محصولات عمر بیشتری می کنند و هنگامیکه به عنوان یک کلا دست دوم برای فروش گذاشته شده اند، همچنان زمان زیادی از عمرشان باقی مانده است. در این خصوص به نکاتی مانند عمر باتری، استهلاک قسمت های مکانیکی(اگر آن وسیله الکترونیکی قسمت مکانیکی خاصی دارد)، نرم افزار مربوط و پشتیبانی از آن(در خصوص دستگاه هایی مانند لپ تاپ) از فروشنده پرسش کرده و آن را بررسی کنید. توجه کنید که برخی از وسایل الکترونیکی به سرعت بواسطه تغییرات فناوری از رده خارج می شوند، بنابراین خرید یک کالای دست دوم چندان منطقی به نظر نمی رسد چه بسا که اساسا دیگر کاربردی نداشته باشد. برای مثال خرید یک گوشی موبایل دست دوم که از نسل چهارم پشتیبانی نمی کند می تواند به ضرر شما باشد زیرا که شما با پرداخت مبلغ اندکی بیشتر می توانید یک گوشی که از این فناوری پشتیبانی می کند خریداری نمایید.

آشنایی با اصطلاحات رایج در این حوزه نیز بسیار به خرید یک وسیله الکترونیکی دست دوم کمک می کند. برای مثال عبارت استوک به معنای این است که کالا پیش از پایان عمر خود توسط خریدار اولیه کنار گذاشته شده و ممکن است این کالا هنوز قابلیت مصرف را داشته باشد. یا اصطلاح ریفربیش(refurbished) که در حوزه لپ تاپ امروزه بسیار به کار می رود به معنای آن است که این دستگاه الکترونیکی به دلیل یک نقص(که در خط تولید به آن وارد شده) به شرکت سازنده برگردانده شده و با رفع آن نقص هم اکنون قابل استفاده است و گارانتی شرکت سازنده را نیز همچنان دارد. البته توجه کنید که در برخی مواقع خود فروشندگان این کار رفع عیب را انجام می دهند که اگر ماهر و معتبر نباشند می تواند مشکلاتی برای شما بوجود آورد.

در خرید یک وسیله یا دستگاه الکترونیکی دست دوم/کارکرده داشتن گارانتی شرکت سازنده یا از یک فروشنده معتبر عامل مهمی و ارجح محسوب می شود، البته معمولا لوازم الکترونیکی دست دوم مشمول گارانتی نمی شوند.

امکان مرجوع نمودن کالا درصورتیکه معیوب باشد و کار نکند را از فروشنده بپرسید. معمولا فروشگاه های معتبری که اجناس دست دوم هم می فروشند و یا سمساری های معتبر و حرفه ای که از اجناس و کار خود اطمینان دارند، امکان مرجوع نمودن کالا را به شما می دهند.

در نهایت نیز حتما از فروشنده یک فاکتور یا برگ خرید بگیرید که هم نشان دهنده دزدی نبودن کالا شما(چون مشخص می کنند که کی و از کجا آن را خریداری کردید) و هم برگه ای برای مرجوع نمود آن است و هنگام خرید نیز در فروشگاه آن کالا را دقیق تست و امتحان کنید و کلیه دکمه ها و امکانات آن را استفاده و تست کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 667
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)