چگونه قد بلند باشیم؟ با چه ورزش هایی قد بلند شویم؟ چه بخوریم که قد بلند شویم؟

چگونه قد بلند باشیم؟ با چه ورزش هایی قد بلند شویم؟ چه بخوریم که قد بلند شویم؟

قد انسان تابعی از عوامل مختلف مانند عوامل ژنیتیکی، موقعیت جغرافیایی محل زندگی، تغذیه و برخی از عوامل دیگر است. با وجودیکه بسیاری از این عوامل سبب می شوند که قد هر فردی بطور طبیعی میزان مشخصی باشد، اما برخی از فعالیت ها و کارها هستند که می توانند به شما کمک کنند که قد خود را افزایش دهید و به اصطلاح خود را قد بلند کنید. این موارد شامل ورزش و رژیم غذایی خاصی می شود که با انجام و رعایت کردن آنها می توانید قد خود را تاحدی افزایش دهید.

ابتدا باید دقت کنید که گفته می شود بهترین زمان افزایش قد در سنین کودکی و پیش از بلوغ است، البته تا سن 20 سالگی امکان افزایش دادن قد و قد بلند شدن وجود دارد.

تغذیه و رژیم غذایی برای قد بلند شدن

استفاده از پروتئین ها و املاح بسیار در افزایش قد و قد بلند شدن مفید و موثر است. توصیه می شود که این پروتئین ها از منابعی مانند گوشت گوسفند و گاو، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر و امثالهم باشد. املاح و مواد معدنی که برای رشد قد و قد بلند شدن مفید هستند به توصیه محققان این حوزه شامل فسفر، منیزیم، روی، فلوئور و کلسیم می شوند. که همانطور که می دانیم کلسیم بیشتر در مواد لبنی مانند شیر و ماست موجود است. فسفر و منیزیم نیز در گوشت و دیگر منابع پروتئینی و حبوبات موجود هستند. فلوئور نیز در آب موجود است که آب مصرفی افرادی که می خواهند بلند قد شوند باید 1ppm فلوئور داشته باشد.

بنابراین برای نوجوانان و جوانانی که می خواهند قد بلند شوند مصرف روزانه 150 گرم گوشت، تا 1 لیوان حبوبات پخته، 2 تا 3 لیوان لبنیات مانند شیر و سبزیجات مختلفی که منابع غنی روی و آهن هستند مصرف کنند. استفاده از انواع دانه های مغذی مانند بادام، گردو و همچنین غذاهای دریایی نیز باید در رژیم غذایی افرادی که می خواهند قدشان رشد کند، وجود داشته باشد.

شما می توانید یک برنامه غذایی به منظور رشد و افزایش قد خود برای هر روز خود تعیین کنید که در آن باید انواع ویتامین ها، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و اسیدهای آمینه و املاح وجود داشته باشد. برای مثال یک برنامه و رژیم غذایی برای یک روز کسی که می خواهد قد بلند شود بصورت زیر می تواند باشد:

وعده غذایی ـ پروتئین ـ کربوهیدرات
۱ ـ وعده اول ساعت ۷ صبح شامل ـ۴۰ %ـ ۶۰%
۲ ـ وعده دوم ساعت ۱۰صبح شامل ـ۴۰ %ـ۶۰%
۳ ـ وعده سوم ساعت ۱ ظهر شامل ـ۴۵ %ـ ۵۵%
۴ ـ وعده چهارم ساعت ۳۰/۳ شامل ـ۵۰ %ـ۵۰%
۵ـ وعده پنجم ساعت ۶ عصر شامل ـ ۶۵ %ـ ۳۵%
۶ ـ وعده ششم ساعت ۸ شب شامل ـ۷۰ %ـ ۳۰%

استفاده از قرص ها یا مواد تقویتی که در آن پروتئین ها یا مواد معدنی وجود دارند نیز- البته با توصیه پزشک و متخصص تغذیه- توصیه می شود.

ورزش های افزایش و رشد قد

بطور کلی ورزش یا نرمش کردن و انجام فعالیت های ورزشی تاثیر بسزایی در رشد بدن، بویژه در سن نوجوانی و بلوغ انسان دارد. در واقع هرچه تحرک فرد بیشتر باشد، گردش املاح استخوانی در بدن بیشتر شده و این موجب رشد و افزایش قد فرد می شود. اگر بتوانید ورزش هایی مانند والیبال یا بسکتبال، شنا یا بدمینتون را بصورت حرفه ای دنبال کنید، می توانید به هدف افزایش قد خود برسید.

در مجموع رژیم غذایی مناسب، ورزش به حد اعتدال و براساس یک برنامه منظم و همچنین خواب مناسب از جمله عواملی هستند که می توانند به افزایش قد و قد بلند شدن شما کمک کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669357


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)