چگونه فشار خون شریانی را اندازه گیری کنیم | اندازه گیری فشار خون شریانی

چگونه فشار خون شریانی را اندازه گیری کنیم | اندازه گیری فشار خون شریانی

فشار خون در انسان به علل مختلف می تواند بالا و پایین برود، از این رو، اندازه گیری فشار خون بسیار مهم و لازم می باشد، ولی گاهی انسان هر روز و یا هر موقعی نمی تواند برای اندازه گیری فشار خون شریانی خود به دکتر مراجعه کند، به همین سبب در این مطلب روش اندازه گیری فشار خون شریانی را به شما معرفی می کنیم.

برای اندازه گیری فشار خون شریانی، روش هایی وجود دارد، افرادی که پزشک و یا پرسنل درمانی هم نمی باشند، می توانند آن را انجام دهند. در نگاه اول، برای هر کسی می تواند این روش ها طبیعی و ساده باشد، اما همین روش ها یکسری قاعدها و اصول مخصوص به خود را دارد. که در اصل لازم است، باید به آنها عمل کرد.

وسیله ویژه مورد نیاز برای اندازه گیری فشارخون شریانی فشارسنج خون (Sphygmomanometer) می باشد. یک ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون شریانی، چای پر رنگ و قهوه استفاده نکنید. سیگار نکشید و باید نیم ساعت از غذا خوردن گذشته باشد. یک ساعت قبل از اندازه گیری فشارخون شریانی استفاده از داروها و قرص های مختلف هم ممنوع است.

در حالت عصبانیت هم اندازه گیری فشار خون شریانی کار درستی نمی باشد. حتما باید 5 دقیقه از عصبانیت بگذرد و به آرامش برسید. قبل از اندازه گیری به صورت راحت بشینید، اگر نیاز باشد، دراز بکشید، البته به صورت ایستاده هم می تواند، فشار خون شریانی خود را اندازه گیری کنید.

بازو بند فشار سنج از آرنج دو سانتی متر بالاتر بسته می شود و بر روی بازو قرار می گیرد. نحوه بستن بهتر است، به سمت قلب باشد. بازو بند را نیاز نیست، خیلی سفت ببنید، سپس سر گوشی (Stethoscope ) در تورفتگی آرنج قرار دهید. تا وقتی که نبض از بین می رود، لازم است که کاف یا بازو بند را پر از هوا کنید، تا به شریان های بازو فشار وارد شود. بعد از این، تهویه را باز کنید و هوای بازو بند را تا زمانی که اولین نبض را احساس می کنید، خالی نماید. در همین لحظه عدد نشان داده شد در نمایشگر، میزان فشار خون سیستولیک را نمایش می دهد.

برای تکرار دوباره انداره گیری فشار خون شریان سه الی پنج دقیقه بعد می تواند، این کار را دوباره انجام دهید. در زمان انجام این عمل، حرکت شدید و یا صحبت کردن خوب نیستد. اندازه گیری فشار خون شریان در دست راست (برای انسان های چپ دست در دست چپ) صحیح می باشد. اگر تردید دارید، می توانید، فشار خون شریانی را در هر دو دست اندازه گیری کنید. تفاوت میزان فشارخون شریانی در بین دو دست راست و چپ 5 الی 10 میلی متر جیوه می تواند، باشد.

گاهی پیش می آید که، اندازه گیری فشار خون شریانی در خانه با فشار خون شریانی که پزشک اندازه گیری می کند، 10 الی 20 میلی متر جیوه فرق داشته باشد که از دید پزشکی همین تفاوت را سندرم روپوش سفید (white coat syndrome) می گوید، به عبارت دیگر سندرم روپوش سفید عبارت است از شرایطی که بیمار با وجود فشار‌خون بالا در شرایط عادی، هنگام مراجعه به پزشک از فشار‌خون طبیعی برخوردار است. علت داشتن سندرم روپوش سفید می تواند استرس باشد. به ویژه زنان تا 30 سالگی و کسانی که مبتلا به سیستم عصبی ناپایدار می باشند، احتمال ابتلا به این سندرم را دارند.

اگر به میزان فشار خون شریانی خود شک و تردید دارید، لازم است، هر روز دو بار صبح و شب، فشار خون شریانی خود را اندازه گیری کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
چگونه فشار خون شریانی را اندازه گیری کنیم | اندازه گیری فشار خون شریانی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)