چگونه غسل کنیم؟ فیلم آموزش نحوه غسل کردن

چگونه غسل کنیم؟ فیلم آموزش نحوه غسل کردن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/04

غسل کردن یکی از احکام دین اسلام است که در مواقع و شرایط خاصی برای هر مسلمانی واجب می شود. غسل هایی مانند غسل جنابت، غسل حیض و غسل مسح میت از جمله غسل های واجب هستند که هر مسلمانی باید انجام دهد. غسل در مواردی نیز مستحب است که البته نحوه انجام غسل واجب و مستحب تفاوتی ندارد. در این نوشته و در فیلم زیر نحوه و مراحل انجام غسل توضیح و نمایش داده می شود.

ابتدا باید یادآور شوم که غسل در احکام اسلامی به دو صورت تعریف شده است؛ غسل ترتیبی و غسل ارتماسی. در زیر نحوه انجام هر دو نوع غسل بطور خلاصه و به بیان ساده آموزش داده می شود. توجه کنید که در هر دو نوع غسل پیش از غسل باید نیت غسل کنید که به معنای اینکه مشخص باشد به چه منظور غسل انجام می شود.

غسل ترتیبی

همانطور که در فیلم آموزش غسل کردن در زیر آموزش و نشان داده می شود، در غسل ترتیبی شما قسمت های بدن را به ترتیب شستشو می کنید. برای انجام غسل ترتیبی ابتدا سر و گردن، سپس سمت راست بدن و در نهایت سمت چپ بدن شسته می شود. البته برخی از مراجع ترتیب سمت چپ و راست بدن را در انجام غسل ترتیبی واجب ندانستند. البته ترتیب میان اعضای بدن یعنی ابتدا شستن سر و گردن و سپس بدن شرط اصلی غسل است. همچنین موالات در غسل ترتیبی نیز به فتوای بیشتر مراجع تقلید واجب نیست. یعنی لزومی ندارد بلافاصله پس از شستن سر و گردن، قسمت چپ و راست شسته شود و می توان اگر به هر دلیلی مانند قطع شدن آب نتوانستیم موالات در غسل را رعایت کنیم بعدا آن را انجام دهیم؛ البته اعمالی که با غسل می توانید انجام دهید را بدون کامل شدن غسل نمی توانید انجام دهید.

غسل ارتماسی

غسل ارتماسی یعنی اینکه تمام بدن یکباره در آب فرو رود. در غسل ارتماسی شما تمام بدن را یکباره در آب وارد می کنید. مثلا به یکباره در یک استخر آب وارد شوید. توجه کنید که در غسل ارتماسی پیش از وارد شدن تمام بدن به درون آب باید نیت غسل انجام گیرد.

توجه کنید که اگر چند غسل بر انسان واجب باشد می تواند با نیت همه آنها یک بار غسل را انجام دهد.

فیلم زیر نحوه و مراحل غسل کردن را با تصویر و بطور عملی کاملا آموزش می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 459
تعداد کل آرا: 4434
تعداد کل بازدیدها: 1964248

نظرات کاربران

*