چگونه غده تیروئید خود را سالم نگه داریم؟

چگونه غده تیروئید خود را سالم نگه داریم؟

فعالیت غده تیروئید می توان گفت که بر روی عملکرد کل بدن تاثیر می گذارد. به همین دلیل در صورتی که در غده تیروئید مشکل و اختلالی پیش بیاید، در بسیاری از اندام ها و سیستم های داخلی دچار اختلال می گردد. بر اساس عقیده پزشکان، پیشگیری از بیماری غده تیروئید خیلی سخت نمی باشد، برای این کار لازم است به توصیه های ساده پزشکان عمل کنیم.

پژشکان برای حفظ سلامتی غده تیروئید توصیه های زیر را می کنند.

1- استفاده از نمک های یددار:

یکی از علل اصلی بیماری در غده تیروئید کمبود ید در بدن می باشد، برای بر طرف کردن این مشکل در بسیاری از کشورهای دنیا از نمک های ید دار استفاده می کنند. در نتیجه تحقیقات مشخص شده است که، در کشورهایی که از نمک ید دار استفاده می کنند، تعداد افراد مبتلا به بیماری تیروئید کاهش یافته است.

به همین دلیل، بر اساس توصیه متخصصان داخلی، استفاده از نمک های ید دار برای سلامتی غده تیروئید لازم می باشد. لاکن لازم است در نظر گرفته شود که، در زمان ابتلا به بیماری هایی مانند تیروتوکسیکوز (افزایش فعالیت غده تیروئید)، سرطان غده تیروئید و دیگر بیماری ها، از نمک ید دار نمی توان استفاده کرد.

غذاخوردن نیمه کاره، به هم خوردن تعادل در ارگانیسم بدن، در نتیجه گرسنگی در بدن انسان، هیپرویتامینوز (Hypervitaminose) و آویتامینوز (Vitamin deficiency) یعنی کمبود ویتامین و ها و مواد معدنی می باشد.

به این دلیل برای سلامتی بسیار مضر و زیان اور می باشد. برای داشتن فعالیت نرمال غده تیروئید، استفاده از مواد غذایی یددار لازم می باشد. از جمله غذاهایی که دارای می، آهن، روی و ... می باشند.

2- استفاده از نور خورشید:

گرفتن حمام آفتاب و در نتیجه نورآفتاب برای مدت طولانی بر روی غده تیروئید مفید نمی باشد، چرا که دانشمندان اثبات کرده اند که، اشعه زیاد نور خورشید در ارگانیسم بدن انسان سبب ایجاد اختلالات مختلفی می شود، که یکی از این اختلالات می تواند اختلال در غده تیروئید باشد.

3- سیگار کشیدن:

بر اساس مشاهدات پزشکان، سیگار کشیدن سبب ایجاد سرطان تیروئید می شود، به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند برای محافظت از سلامتی غده تیروئید لازم است از سیگار کشیدن امتناع شود.

4- استرس های شدید و مزمن:

- استرس های شدید و طولانی مدت برای غده تیروتید مضر می باشد، به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که، از شرایط استرس زاد تا می توانید به دور باشید و در زمانی که به استرس های مزمن دچار شدید با کمک پزشک آن را فورا درمان نماید.

5- بیماری های عفونی و ویروسی:

بیماری های زود به زود عفونی و ویروسی هم بر روی غده تیروئید تاثیر منفی دارد، التهاب های مزمن که در اندام های حلق، بینی و گلو وجود دارد بسیار خطرناک برای تیروئید می باشد. به همین دلیل لازم است التهابات را در زمان خود درمان کنید.

6- اضافه وزن:

بر اساس تحقیقات پزشکان اضافه وزن سبب ایجاد اختلال در غده تیروئید می شود.

7- تقویت سیستم ایمنی بدن:

تقویت سیستم ایمنی بدن برای همه ارگان های بدن و از جمله بر روی غده تیروئید بسیار لازم و واجب می باشد. تغذیه درست، ورزش کردن و تحرک بدنی، قدم زدن در هوای باز، خوابیدن به مقدار کافی و استراحت سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می کند.

8- معاینات پیشگیرانه:

معاینات پیشگیرانه هم بسیار مفید و لازم می باشد. در اثر این معاینات انسان می توان در مراحل اولیه اختلال و بیماری از تشخیص دهد و به همین دلیل بیماری زود و راحت درمان می گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 882
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1919
تعداد کل بازدیدها: 89979


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)