چگونه علم شیمی بر زندگی تاثیر می گذارد؟

چگونه علم شیمی بر زندگی تاثیر می گذارد؟

شیمی، یک معما برای بسیاری از افراد است که به شدت در هر جنبه‌ای ردپایی از آن در زندگی روزانه وجود دارد. وجود ما به آن وابسته است. مثال‌های ریز و درشتی در اطراف ما وجود دارد که باعث می‌شود متوجه شویم که تا چه اندازه علم شیمی در زندگی ما مهم است. بیایید نگاهی به آن بیندازیم.

بدن انسان شامل مقداری از کربن است که می‌تواند نوک حدود 9000 مداد را با آن تامین کرد!

در واقع، احساساتی مانند عشق و نفرت نیز تحت کنترل شیمی هستند. برای درک بهتر از شیمی که طبیعتا تمام پیرامون ما را تشکیل می‌دهد، مثال‌های روزانه‌ای از این علم را در دو بخش ارائه می‌دهیم. ابتدا، مثال‌هایی از شیمی در بدنمان و سپس نمونه‌هایی از شیمی که خارج از بدنمان هستند یا در اطرافمان رخ می‌دهند.

شیمی درون بدنمان

شیمی نقش مهمی در بقا ما دارد و زندگی بدون مواد شیمیایی حتی قابل تصور نیست، این مواد در عملکردهای اساسی بدن ما شرکت می‌کنند، احساسات ما را تحت کنترل قرار می‌دهند، فرآیندهای متابولیکی را کنترل می‌کنند و در برابر بیماری‌ها از بدن ما دفاع می‌کنند. اکسیژنی که تنفس می‌کنیم، مواد مغذی ضروری که نیاز  داریم، ژنتیکی که بدن ما از آن ساخته شده‌است - DNA و RNA - همگی از عناصر و ترکیبات مختلف تشکیل شده‌اند. بگذارید به تعدادی از این مثال‌ها که شیمی در آن‌ها نقش دارد و بخش مهمی از وجود ما هستند، نگاهی بیاندازیم.

ترکیب بدن انسان

تقریبا 96% از نوده بدنی ما متشکل تنها از 4 عنصر است. اکسیژن، کربن، هیدروژن و نیتروژن. 4% باقیمانده متشکل از حدود 60 عنصری است که شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم، روی و لیستی این‌چنینی می‌شود.

این عناصر که به مقادیر بیشتری نیاز هستند، درشت مغذی نامیده می‌شوند و دیگر عناصر که به مقادیر جزئی مورد نیاز هستند معمولا در مقادیری به ازای میلیون یا کمتر، ریز مغذی نامیده می شوند. از نظر شیمیایی بدن انسان از آب و ترکیبات آلی - کربوهیدات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها و اسیدهای نوکلوئیک- تشکیل شده است.

متابولیسم

فرآیندهای آلی که در بدن انسان روی می‌دهند، متابولیسم نامیده می‌شوند که شامل تعداد زیادی از واکنش‌های شیمیایی می‌شود. آنزیم‌هایی که توسط اندام‌های مختلف ترشح می‌شوند به عنوان کاتالیزورهای زیستی عمل می‌کنند که سرعت این واکنش‌ها را افزایش می‌دهند درحالی که هورمون‌ها، وقوع، زمان و سرعت این واکنش‌ها را تنظیم می‌کنند.

عملکرد خوب و سلامت ما وابسته به این فرآیندهای متابولیک است. وقوع هماهنگ و همزمان این فرآیندهای حیاتی در یک روند منظم، دلیل این است که ما دارای تناسب اندام، سلامت و سرزندگی باشیم.

تنفس

تنفس، تبادل گازها بین یک موجد زنده و محیط اطراف آن است. تنفس یک فرآیند شیمیایی است که واکنشی بین گلوکز یا قندها با اکسیژن است که انرژی آزاد می‌کند. فرآیند آن این گونه است که استنشاق اکسیژن از هوا منجر به تورم ریه‌ها می‌شود و سپس تورم ریه‌ها به واسطه بازدم دی‌اکسیدکربن به محیط اطراف، فروکش می‌کند.

واکنشی که در طول تنفس اتفاق می‌افتد این‌چنین است:

C6H12O6 + 6O2→ 6CO2 + 6H2O + Energy

ترکیب آب

آب، مایه حیات بر روی زمین است. هیدروژن یک گاز بسیار احتراق‌پذیر و اکسیژن، گازی است که احتراق بدون آن غیرممکن است، پیوندی کوالانسی با یکدیگر تشکیل می‌دهند تا موثرترین عامل اطفای حریق را ایجاد کند که همانا آب است. فرمول شیمیایی آب، H2O است.

ما هر روز یک ماده شیمیایی را می‌نوشیم. آب برای همه فرآیندهای متابولیکی که در بدن ما اتفاق می‌افتد، مهم است. همان‌طور که لئوناردوداووینچی گفته است: "آب، نیرو محرکه‌ی کل طبیعت است."

احساس گرسنگی

وقتی شما احساس گرسنگی می‌کنید، هورمون گرلین توسط معده ترشح می‌شود که محرک گرسنگی است. این هورمون منجر به تحریک آزادسازی هورمون رشد می‌شود. گرلین، در آزادسازی انسولین و محافظت اندام‌های قلبی-عروقی نقش دارد. بنابراین، بار دیگر که معده شما به دلیل این‌که ناشتا هستید یا وعده‌هایی را حذف کرده‌اید، شروع به غرش می‌کند، گرلین بیشتری تولید می‌شود پس اشتهای شما برای غذا افزایش می‌یابد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.1
sigmaمجموع آرا: 7

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 115
تعداد کل نظرات : 17
تعداد کل آرا: 1041
تعداد کل بازدیدها: 51466


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)