چگونه علم شیمی بر زندگی تاثیر می گذارد؟ (2)

	چگونه علم شیمی بر زندگی تاثیر می گذارد؟ (2)

شیمی شاخه‌ای از علم است که با مطالعه ترکیب، ساختار، ویژگی‌ها، واکنش‌ها و رفتار مواد سروکار دارد. از این رو شیمی یک علم مرکزی نامیده می‌شود. این علم، ضرورت زندگی هر روز ماست و در غذایی که می‌خوریم، هوایی که تنفس می‌کنیم، آبی که می‌نوشیم حضور دارد، هر چیزی نتیجه فرآیندهای شیمی است.

هضم

اسید معده متشکل از اسید هیدروکلریک و مقدار زیادی از پتاسیم کلرید و سدیم کلرید است که توسط سلول‌های اصلی جدار معده ترشح می‌شود.

اسید معده به تبدیل پپسینوژن به پپسین که مسئول تجزیه پروتئین‌ها در معده است، کمک می‌کند. این اسید همچنین، میکروارگانیسم‌ها در غذا را قبل از این که آن‌ها بتوانند شما را بیمار کنند، از بین می‌برد. اسید هیدروکلریک، اسید موجود در غذایی که می‌خورید را خنثی می‌کند در نتیجه سطوح اسیدی یا قلیایی بدنتان را حفظ می‌کند تا سلامتی‌تان حفظ شود.‌

گریه و اشک‌ها

گاهی اوقات گریه کردن یک واکنش طبیعی است. مطالعات، نشان داده‌اند که اشک‌های احساسی حاوی منیزیوم می‌باشد که این عنصر بر خلق‌وخو و پرولاکتین بیشتر تاثیر می‌گذارد. پرولاکتین، هورمونی است که تولید شیر را تنظیم می‌کند. تصور می‌شود حذف منیزیوم و پرولاکتین، استرس ایجادشده در بدن را از بین می‌برد و احساس سرزندگی و جوانی می‌کنید. بنابراین، بار دیگری که احساس کردید انرژی‌تان کاهش یافته است تنها گریه کنید. این کار کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید.

قهوه و خواب

قهوه، به دلیل وجود کافئین، شما را هشیار نگه می‌دارد. این کافئین، سطوح دوپامین در بدنمان را افزایش می‌دهد که محرک نواحی لذت در مغز ماست که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشیم. کافئین، ترشح آدرنالین در بدن را افزایش می‌دهد و سرعت فعالیت مغز را بالا می‌برد و ما را هشیار می‌دهد.

بوی بدن

تعریق، روشی است که بدن را خنک می‌کند. بوی بدن عمدتا از غدد آپوکرین که در حفره زیر بغل، گوش‌ها و فولیکول‌های مو که هنگام بلوغ فعال می‌شوند، منشا می‌گیرد. عرقی که این غدد آزاد می‌کنند به دلیل وجود اسیدهای چرب و پروتئین موجود در آن کمی زرد رنگ است. باکتری‌هایی که روی پوستمان رشد می‌کنند، این ترشحات عرق را تجزیه کرده و بویی نامطبوع ایجاد می‌کنند.

شیمی محیط پیرامونمان

واکنش‌های شیمیایی بر محیط اطرافمان اثر می‌گذارند و مثال‌های زیادی وجود دارد که مواد شیمیایی و شیمی به زندگی بهتر ما کمک می‌کند. پخت غذا، لباسی که می‌پوشیم، کودهایی که برای محصولات کشاورزی استفاده می‌کنیم، سیمانی که برای ساخت خانه‌هایمان استفاده می‌کنیم، نیروگاه‌هایی که برق تولید می‌کنند و بسیاری فرآیندهای دیگر وابسته به شیمی هستند. وابستگی انسان به این علم طبیعی در حال افزایش است و برای درک این موضوع در اینجا مثال‌هایی وجود دارد که اهمیت شیمی را در پیرامون ما برجسته می‌سازد.

فتوسنتز

فتوسنتز، شامل تبادل انرژی است و یک فرآیند شیمیایی در گیاهان، جلبک و برخی باکتری‌ها که غذای خودشان را تولید می‌کند، می‌باشد. این کار، ساخت گلوکز با استفاده از کربن‌دی‌اکسید و آب در حضور نور خورشید به دام افتاده به واسطه کلروفیل موجود در برگ‌ها است. واکنشی که اتفاق می‌افتد، این‌چنین است:

6CO2 + 6H2O+Light Energy→ C6H12O6 + 6O2

فتوسنتز، فرآیند معکوس تنفس است. این دو وابسته به یکدیگر هستند. ما منبعی از اکسیژن بی‌وقفه را دریافت می‌کنیم و گیاهان، کربن‌دی‌اکسیدی نیاز دارند را دریافت می‌کنند. بنابراین، فتوسنتز نقش مهمی در زندگی هر روز ما دارد.

تغییر رنگ سیب به قهوه‌ای

سیب‌ها شامل آنزیمی به نام پلی‌فنل‌اکسیداز هستند که به عنوان تیروزیناز شناخته می‌شود. برش یک سیب، سلول‌های آن را در معرض اکسیژن جو قرار می‌دهد و ترکیبات فنولی موجو در سیب را اکسید می‌کند. این فرآیند، قهوه‌ای شدن آنزیمی نامیده می‌شود که یک برش سیب را به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌کند. علاوه بر سیب قهوه‌ای شدن آنزیمی در موز، هلو، آواکادو و حتی سیب‌زمینی نیز مشاهده می‌شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.4
sigmaمجموع آرا: 8

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 140
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 1173
تعداد کل بازدیدها: 93763


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)