چگونه عادت های بد را از بین ببریم ؟

چگونه عادت های بد را از بین ببریم ؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/08

همه انسان ها یک سری عادات اشتباه و بد در زندگی دارند که انجام آن ها برایشان تکراری و ناخود آگاه شده است. شاید این عادت ها خیلی به چشم نیایند ولی بی شک شما را از رسیدن به اهدافتان دور می کنند و یا در رسیدن به یک زندگی صحیح کمی وقفه ایجاد خواهند کرد.

برای از بین بردن عادت ها نمی توان به یک باره اقدام کرد بلکه می بایست ابتدای امر هر فرد بپذیرد که این عادت ها اشتباه هستند و می توانند لطماتی به او وارد کنند سپس راه های رهایی از آن ها را انجام داد. قبل از هر چیز می بایست بدانیم که چه عادت هایی بد هستند و شما در چه زمان هایی آن ها را بیشتر انجام می دهید.

استرس و خستگی

بیشتر زمان هایی که افراد دچار استرس و یا خستگی هستند دست به عادت های اشتباه می زنند. افرادی که ناخن می جوند، سیگاری ها، بیش از حد در گوشی موبایل غرق شدن و . . . معمولا زمان هایی رخ می دهد که شما بسیار خسته هستید و یا این که یک مسئله در شما تنش و استرس ایجاد کرده است. راه های جدید و سالمی برای مقابله با این دو مقوله را یاد بگیرید تا بتوانید به جای انجام عادات اشتباه رفتارهای بهتری را انجام دهید. می توانید از تکنیک های تنفسی استفاده کنید و با این کار مغز و ذهن خود را به خوبی آرام کنید. یوگا، مراقبه و حتی ورزش های کششی می توانند خستگی روحی و جسمی شما را به راحتی کاهش دهند. خواب کافی داشته باشید تا کمتر احساس خستگی کنید. از دمنوش های گیاهی استفاده کنید. دوش آب ولرم بگیرید.

مقابله با عادات نادرست

مرحله بعدی این است که عوامل عادات اشتباه را از بین ببرید. هر آن چه که شما به آن عادت دارید را از خود دور کنید تا اگر زمانی دچار استرس و خستگی هم شدید نتوانید به آن عادت اشتباه دست بزنید. به عنوان نمونه اگر عادت دارید ناخن می جوید، ناخن های خود را کوتاه نگه دارید یا اگر موهای خود را می کشید موهایتان را ببندید. در این حالت اگر شما بخواهید به آن عادت اشتباه هم دست بزنید نمی توانید پس نا خود آگاه به سراغ کار دیگری می روید. کارهای جدیدی انجام دهید اگر مدام با موبایل خود به شبکه های اجتماعی سر می زنید این بار که گوش خود را باز کردید کار دیگری انجام دهید تا عادت همیشگی خود را تغییر داده باشید همین تنوع می تواند به ترک عادت شما کمک کند. جایگزینی یک رفتار جدید هر چند که به عادت شما نزدیک باشد می تواند عادت اشتباه شما را رفع کند.

جایگزین ها را اعمال کنید

همان طور که گفتیم رفتارهای جایگزین می توانند بهترین راه بر طرف کردن عادات باشند که شما می توانید برای رفع آن ها به کار بندید. رفتارهایی که شما جایگزین می کنید نوعی عادات خوب می شوند که می توانید در زندگی تکرار کنید. در حقیقت عادت ها نیازهای خاصی در زندگی شما هستند که می بایست شناخته شوند. اگر انتظار داشته باشید که عادت اشتباه خود را یک شبه فراموش کنید هرگز نخواهید توانست دست از آن کار بردارید پس بهتر است رفتار جایگزینی که در آن لحظه استرس یا خستگی می تواند همانند عادت اشتباه شما را آرام کند بشناسید و به آن عمل کنید.

چگونه عمل کنیم ؟

زمانی که جایگزین ها را شناختید وقت عمل کردن است. می بایست به نحوی عمل کنید که بتوانید از عادت اشتباه دور بمانید. به عنوان مثال وقتی شما می خواهید سیگار روشن کنید تصمیم بگیرید قبل از سیگار چند تکنیک تنفسی را حتما انجام دهید. این برنامه ریزی را خود شما می بایست انجام دهید. یک مرتبه نمی توانید سیگار را دور بریزید پس تصمیم بگیرید آن را به تعویق بیاندازید. چند برنامه قبل از سیگار کشیدن تنظیم کنید. مثلا تکنیک های تنفسی، چند دقیقه استراحت، نوشیدن یک لیوان آب، دیدن یک برنامه تلویزیونی و سپس سیگار. به این ترتیب شما یک عادت اشتباه را چند مرحله عقب انداخته اید. ممکن است اوایل به راحتی نتوانید سیگار را فراموش کنید ولی بعد از چند بار که مراحل برنامه ریزی را انجام دادید وقتی به مرحله سیگار برسید یا آن را فراموش کرده اید و یا این که به بخش های دیگر برنامه ریزی مشغول شده اید.

برنامه ریزی برای ترک یک عادت اشتباه هر چه طولانی تر باشد شما راحت تر در ترک آن عادت موفق می شوید. برای دور شدن از عادت های اشتباه اراده کنید و به سلامتی جسم و روان خود اهمیت دهید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 24

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 948
تعداد کل بازدیدها: 13052

نظرات کاربران

*
S
شیدا ( 2018-08-22 22:49:57 )
یوگا بسیار ورزش ماندگاری ست. یک دوره کارکردن یوگا برای مدت طولانی کافیست